Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Jan Lauwers, fot. K. Schubert
GaleriaJan Lauwers, fot. K. Schubert

Tematem idiomu „Skok w wiarę”, głównej części programowej 28. edycji Malta Festival Poznań, jest ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania. religie i proponowane przez nią koncepcje Boga są jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, ale nie jedyną. Każdy człowiek mierzy się ze swoją skończonością, kruchością bytu, wewnętrznym brakiem, z tym co, go przerasta. Dokonuje też własnych, indywidualnych przekroczeń, poszukując sensu w różnych przestrzeniach. Wiąże się z tym lęk, wątpliwość, ryzyko i ciągłe podważanie siebie. Ta wątpliwość nie jest obca również wierze chrześcijańskiej. według wielu teologów i duchownych bunt, ciągły dialog z Bogiem i z sobą samym jest w nią wpisany, choć część wierzących tę niejednoznaczność od siebie odsuwa.

Interesuje nas więc to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens. Aby działać, podejmować decyzje, istnieć, trzeba przecież w coś wierzyć. Skok w wiarę to decyzja, żeby iść dalej, to skok w nieznane, ruch, którego trzeba dokonać, żeby coś zmienić w sobie i w otaczającym nas świecie. to forma zaangażowania. Taką formą jest również proces twórczy – wątek kluczowy w kuratorskiej koncepcji Needcompany. wejście w nieznane, eksperyment i ryzyko, że nic się z niego nie wyłoni, stanowią stałe elementy działania artystycznego. Twórcy Needcompany często też podkreślają, że sztuka przywraca wiarę w możliwość bycia razem mimo różnic i polaryzującego się świata. Ta wiara leży u podstaw Malta Festival Poznań od pierwszej edycji festiwalu w 1991 roku. 

Dorota Semenowicz, Kasia Tórz 
dział programowy Malta Festival Poznań