Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Klaudyna Schubert
Galeriafot. Klaudyna Schubert

Dobra zabawa i wsparcie dla potrzebujących, radiopoznan.fm, 17.06.2018

Na charytatywnej garażówce w ramach trwającego Festiwalu Malta pojawiły się tłumy poznaniaków.

– To dobra zabawa, ale i wsparcie dla potrzebujących – mówi Joanna Pańczak. – Zbieramy pieniądze na pomoc dla mieszkańców Jemenu, których kraj ogarnięty jest wojną. Wszystko, co uda nam się zebrać przekazujemy na pomoc medyczną, przede wszystkim na zakup leków i szczepionek, ponieważ panuje tam epidemia cholery – dodaje.

Malta Festival w Poznaniu: klątwa trwa, Katarzyna Janowska, onet.pl, 17.06.2018

Jeśli nie w mediach, niech zatem rozmowa toczy się w sztuce. Kiedy z dyskusji na Pl. Wolności przenosimy się do teatru i słyszymy słowa o wielkości narodu polskiego wypowiadane przez aktora głosem Andrzeja Zybertowicza, już wiemy, że Aneta Groszyńska, reżyserka spektaklu „Mesjasze" buduje napięcie między przeszłością a teraźniejszością. Ale i daje receptę na uzdrowienie Polski.

Malta Festival 2018. Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Dudy: „Muszę oszczędniej gospodarować prawdą", Paulina Nowicka, poznan.wyborcza.pl, 17.06.2018

Rozmowa o dialogu w Polsce odbyła się w sobotę na pl. Wolności w ramach festiwalu Malta. Spotkanie prowadził dziennikarz Michał Nogaś. Jego gośćmi byli: psycholog, psychoterapeutka i tłumaczka Danuta Golec, Sebastian Duda – doktor teologii, filozof, publicysta oraz prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Co jakiś czas o wypowiedziach Zybertowicza jest głośno w mediach. Zaproponował np. zbudowanie MaBeNy – Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego, która miałaby dbać o dobry wizerunek Polski.

Malta Festival 2018. Pierwszy weekend festiwalu na zdjęciach Jędrzeja Nowickiego, Jędrzej Nowicki, poznan.wyborcza.pl, 17.06.2018

O Needcompany mówi się, że wciągają widza w perwersyjną grę. Genialna aktorka Viviane de Muynck wystąpi na festiwalu Malta, Witold Mrozek, wysokieobcasy.pl, 16.06.2018

Na tegorocznej Malcie de Muynck wystąpi w przedpremierowym przedstawieniu „Wojny i terpentyny" według powieści Stefana Hertmansa. Utrata ukochanej kobiety, trauma I wojny światowej, epidemia hiszpanki, nostalgia i wspomnienia – XX wiek odbija się w odziedziczonych przez autora dziennikach dziadka.

Festiwal Malta rozpoczął się od burzenia słynnej wieży Gargamela na placu Wolności, Karol Kański, tokfm.pl, 16.06.2018

Tegoroczny festiwal teatralny Malta rozpoczął się od zburzenia zbudowanej z kartonu kilkunastometrowej wieży Gargamela. Wieża swoim wyglądem ma przypominać kontrowersyjny budynek Zamku Przemysła, który powstał kilka lat temu w pobliżu Starego Rynku.

Jak tłumaczy Michał Merczyński, szef festiwalu Malta, ironiczny zabieg ma skłonić mieszkańców do dyskusji o tym co można zrobić z prawdziwym zamkiem, który stanął na Wzgórzu Przemysła.

– Oczywiście nie chcemy burzyć prawdziwej wieży Gargamela. Nie jestem jej fanem, ale jak już wybudowaliśmy ten zamek, możemy dyskutować co z nim dalej zrobić – tłumaczy dyrektor festiwalu.

Bardziej Malta niż mundial, polskieradio.pl, 16.06.2018

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca skok do Poznania... „Skok w wiarę" to temat przewodni – idiom tegorocznego festiwalu MALTA. Spektakle, Generator Malta, działania performatywne, koncerty, spotkania – jak co roku Malta szykuje bogaty program. Po pięciu latach powracają do Poznania artyści legendarnej belgijskiej grupy Needcompany. Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers oraz Maarten Seghers spotkają się z widzami festiwalu w nowej roli – kuratorów idiomu „Skok w wiarę".

Malta Festival 2018. Jeżeli przyjąć, że każde drgnienie cząsteczki jest ruchem, to pole tańca radykalnie się poszerza, Stanisław Godlewski, poznan.wyborcza.pl, 16.06.2018

W pierwszy wieczór festiwalu zainicjowany został także program Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, kuratorowany przez Joannę Leśnierowską. To co roku jeden z ciekawszych nurtów festiwalu, ponieważ współczesna choreografia to obecnie najbardziej radykalnie eksperymentujące pole artystyczne. Taniec współczesny zawsze był w awangardzie. A awangarda, tak jak ją rozumiem, dąży przede wszystkim do obalenia schematów myślowych i odbiorczych. Dlatego nie oferuje łatwych rozwiązań, dlatego często nic się nie składa w żadną „normalną” historię, dlatego czasem nic się nie da zrozumieć. Bo nie o rozumienie tu chodzi, raczej o doświadczenie – nie tylko umysłem, ale i ciałem.

28 Festiwal Malta: koncerty, silent disco, a do tego strefa chilloutu, Maciej Melcer, poznan.eska.pl, 16.06.2018

Koncerty, silent disco, a do tego strefa chilloutu z leżakami, hamakami i wielkimi poduszkami. Tak przez najbliższe dni będzie wyglądał poznański Plac Wolności, na którym odbywa się 28 Festiwal Malta. To idealna propozycja dla miłośników przeróżnych wydarzeń kulturalnych.

Dźwiękowe projektowanie wspólnoty, Anna Adamowicz, CzasKultury.pl, 16.06.2018

W gwarze piątkowego otwarcia Festiwalu Malta nie sposób było ominąć instalacji dźwiękowej „Organizm”, zaprojektowanej wspólnie przez studentów School of Form oraz Akademii Muzycznej i ich wykładowców. Instalacja, starająca się odpowiedzieć na pytanie, czy przestrzeń miejska może być zaprojektowana jako inkluzywny, muzyczny instrument, stanęła w sercu Generatora Malta na placu Wolności.

Zniszczyli Wieżę Zamku W Poznaniu. Tak Ruszył Malta Festiwal, TVN24, 16.06.2018

Ten zamek w Poznaniu od początku budzi kontrowersje. Pewne jest to, że w tym miejscu kiedyś istniał. I w 2013 roku go odbudowano. W jego pomieszczeniach funkcjonuje Muzeum Sztuk Użytkowych, a na wieży zamkowej – taras widokowy.

Zamek zaprojektował znany poznański architekt Witold Milewski, współautor m.in. domu studenckiego „Jowita" czy czerwonego wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego. Obok tzw. pawilonu Raczyńskiego, który został odnowiony, powstało dodatkowe skrzydło oraz wieża zamkowa.

Problem w tym, że projekt powstał na podstawie skąpych źródeł historycznych. Stąd budowli zarzucano ahistoryczność (nie zachowały się bowiem plany dawnego zamku) oraz podobieństwo do... zamku Gargamela ze Smerfów.

Malta Festival 2018. Adam Michnik: Polaków da się okłamać, pomachać im przed nosem 500+, ale to długo nie trwa, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 16.06.2018

– Kiedy patrzę na to, co robi Zbigniew Ziobro to mogę sobie tylko pomyśleć: „strzeż mnie, Boże, przed takimi mesjaszami!” – mówił Adam Michnik podczas sobotniego spotkania na placu Wolności w ramach Malta Festival Poznań. Spotkanie, na które przyszły tłumy, nosiło tytuł „Pobudka narodów” i poprzedziło o kilka godzin premierę spektaklu „Mesjasze” na MTP. 

Francuska miłość Mickiewicza, Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”, 15.06.2018

„Mesjasze” to powieściowe arcydzieło Gyorgy Spiro o sekcie Koło Sprawy Bożej założonej przez Andrzeja Towiańskiego, do której należeli m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Powieść, tak jak całe pisarstwo Spiro była w PRL cenzurowana, jest zaś panaceum na urojenia polskiej polityki historycznej.  

Malta Festival 2018. Zacznie się od wspólnego burzenia wieży Gargamela. A potem rozmowa o mieście i odkrywanie Św. Marcina, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 15.06.2018

– Zwykle myślimy o remontach: „Niech to się wreszcie skończy!” – przypomina Joanna Pańczak. – A naszym zdaniem to dobry czas, żeby zastanowić się, co przyniosą architektoniczne zmiany. Żeby Marcina znowu nie stracić. To jest moment, kiedy jeszcze można o czymś zadecydować – uważa kuratorka. I zapowiada: – Chcemy wejść w te zgliszcza, między którymi kryją się mądre i ciekawe inicjatywy i w ich imieniu zaprosić mieszkańców na wielodaniową kolację – bo w każdym z miejsc gospodarze będą coś serwować.

„Kolacja U Marcina” rozpocznie się w niedzielę o godz. 19 i też przybierze formę spaceru. W menu m.in. wspólne odkrywanie inicjatyw, które dziś trudno dostrzec przemykając wśród budowlanych zasieków i hałasujących maszyn.

7 propozycji na weekend w Poznaniu, poznan.pl, 15.06.2018

Na placu Wolności już w piątek rozpocznie się kolejna edycja Malta Festival. Aż do 24 czerwca centrum Poznania stanie się przestrzenią dla teatru, muzyki i dyskusji wokół sztuki. W pierwszy dzień festiwalu uczestnicy będą mogli obejrzeć sztuki teatralne, posłuchać muzyki oraz wykładu Jana Lauwersa.

Weekendowe inspiracje Legalnej Kultury, legalnakultura.pl, 15.06.2018

Spektakle teatralne, koncerty, filmy i działania miejskie - łącznie 200 wydarzeń podczas 10 dni w ramach 28. edycji Malta Festival w Poznaniu. W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu jest „Skok w wiarę". Między 15 a 24 czerwca będziemy rozmawiać na temat ludzkiej potrzeby duchowości, spoglądać w nieznane oraz przekraczać granice sztuki.

Powiedz nam, kim jesteś, a my powiemy ci, jaki koncert masz wybrać. Muzyczny przewodnik po Festiwalu Malta, Joanna Gruszczyńska, Freshmag.pl, 15.06.2018

W piątek startuje Festiwal Malta. Na poznaniaków czekają spektakle, widowiska plenerowe, spotkania z ludźmi ze świata sztuki, ale nie tylko – na placu Wolności odbędą się darmowe koncerty. Postanowiliśmy przyjrzeć się muzycznej części festiwalu i pomóc wam w wyborze najciekawszych wydarzeń.

Przywrócić górkę!, Wojciech Kobus, CzasKultury.pl, 15.06.2018

Poznańskie Osiedle im. Mikołaja Kopernika przez niejednorodność zabudowy i odległość dzielącą od ścisłego centrum może wydawać się przestrzenią nieinteresującą. Powinno się jednak doceniać takie miejsc, nawet jeśli nie odbywają się tam masowe wydarzenia kulturalne. Wciąż są to przecież strefy zamieszkania ludzi, którzy tworzą własne, intrygujące historie. Barbara Prądzyńska, poproszona przez Generator Malta o przygotowanie mapy sentymentalnej Osiedla, została wrzucona na głęboką wodę:

”Mimo że jestem poznanianką, urodzoną w Poznaniu, nie znałam osiedla Kopernika w ogóle, nie miałam wcześniej tu nic „do roboty”, więc musiałam poznać je właściwie od zera. A zatem praca nad mapą sentymentalną była przyjściem „w gości” do mieszkańców osiedla i próbą dowiedzenia się czegoś o nich i miejscu, w którym mieszkają”.

Poznań. Blisko 200 wydarzeń na tegorocznej edycji Malta Festival, Anna Jowsa (PAP), e-teatr.pl, 15.06.2018

W tym roku w ciągu 10 dni Malta Festival odbędzie się ok. 200 wydarzeń przygotowanych przez ponad 350 artystów i gości z 17 państw. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w niemal 40 lokalizacjach na terenie całego Poznania, ale także i w Koninie. Na poznańskim placu wolności od piątku działać będzie także Generator Malta, czyli przestrzeń zarówno wydarzeń artystycznych, koncertów, projekcji filmowych, jak i miejscem spotkań oraz dyskusji.

„Rezerwacja". Michał Merczyński o Malta Festival, onet.pl, 15.06.2018

Michał Merczyński, Aneta Groszyńska, Jan Lauwers byli gośćmi Katarzyny Janowskiej w programie „Rezerwacja". Wypowiedzieli się oni na temat Malta Festiwal. Tegoroczna edycja festiwalu, odbywającego się pod hasłem „Skok w wiarę" potrwa do 24 czerwca.

– Planujemy idiomy Malty z kilkuletnim wyprzedzeniem i myśleliśmy o tym, że na 100-lecie obchodów niepodległości ten „Skok w wiarę", był pewnym tematem, który nas poruszy. 90% osób, które pytamy, mówi, że „Skok w wiarę" oznacza religię. Nasi kuratorzy mówią, że to jest skok artysty, dla którego każde nowe dzieło jest niewiadomą. Dla nich to jest ten najważniejszy sposób interpretowania naszego hasła – powiedział Michał Merczyński.

Malta Festival 2018 oficjalnie rozpoczęty. Skok w wiarę, runęła „Wieża Gargamela", Kajetan Kurkiewicz, poznan.gazetawyborcza.pl, 15.06.2018

Na pl. Wolności najpierw pojawił się wierzchołek, a potem powoli – kondygnacja, po kondygnacji – wieża rosła od dołu. W podnoszeniu konstrukcji i wsuwaniu pod spód kolejnych kartonowych pięter festiwalowym ochotnikom pomagali także co śmielsi przechodnie.

Finał, czyli burzenie symbolicznej repliki „wieży Gargamela”, nastąpił w piątek ok. godz. 20. Przyglądały mu się setki zebranych dookoła wieży poznaniaków. Grossetete razem z pomocnikami pociągnęli za zamontowane ze wszystkich stron wieży sznury i w kilka sekund było po wszystkim.

Dzieła destrukcji dopełnił rozentuzjazmowany tłum – głównie dzieci – który wdarł się na ruiny i bezlitośnie skacząc, dobijał kartonowe szczątki. Z oddali wszystkiemu przyglądała się odbudowana kilka lat temu ceglana wieża Zamku Królewskiego.

Poznań: Runęła wieża Gargamela na placu Wolności! Malta Festival rozpoczyna się z wielkim hukiem [ZDJĘCIA], Sebastian Gabryel, polskatimes.pl, 15.06.2018

Przez cały czwartek kartonowa kopia niesławnej wieży, dobudowanej kilka lat temu do Zamku Przemysła, była budowana rękami poznańskich wolontariuszy. Do udziału w projekcie zaprosił ich francuski artysta sztuk wizualnych Olivier Grossetête.

Replika wieży Gargamela została zburzona w ramach uroczystego otwarcia 28. edycji festiwalu. Nie było to pierwsze przedsięwzięcie Grossetête’a tego rodzaju – wcześniej artysta budował i burzył kopie autentycznych budynków wspólnie z mieszkańcami Annecy, Terni czy Glasgow.

W swojej działalności artysta łączy performance z działaniami o charakterze społecznym. Ideą jego projektów jest skłonienie do refleksji na temat tożsamości urbanistycznej miasta.

Malta Festival Poznań 2018: „No More Tears" – premiera Polskiego Teatru Tańca na tegoroczną Maltę, Sebastian Gabryel, gloswielkopolski.pl, 15.06.2018

Centrum Kultury Zamek, wspólnie z organizatorami Malta Festival Poznań, zaprasza na premierę nowego spektaklu Polskiego Teatru Tańca. Sztuka „No More Tears” w reżyserii Iwo Vedrala, to próba zbliżenia światów religii i ekonomii, z historią Barbary Piaseckiej Johnson w tle. Tytuł przedstawienia nawiązuje do nazwy szamponu „No More Tears”, produkowanego przez firmę Johnson & Johnson. Życie żony jej właściciela – Barbary Piaseckiej Johnson – zostało zapamiętane jako ucieleśnienie amerykańskiego snu.

Skocz w wiarę na Malta Festival, poznan.pl, 15.06.2018

Festiwal oficjalnie otworzyli: Michał Merczyński, dyrektor przedsięwzięcia, oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Kultura ma ten ogromny potencjał, że jej istotą jest ciągle burzenie dotychczasowych konwencji i budowanie nowych, atrakcyjniejszych, adekwatnych do naszych czasów. Chciałbym, by z Poznania popłynął w ten sposób komunikat: nie bójmy się burzyć, ale nie zapominajmy budować – mówił Jacek Jaśkowiak. – Rozruszaliście to miasto, to wasza wielka zasługa i bardzo wam za to dziękuję, bo wolę mieć Maltę niż święty spokój – dodał, zwracając się do organizatorów.

Malta Poznań Festival 2018: Na placu Wolności stanęła... wieża z zamaku Gargamela [ZDJĘCIA], Łukasz Gdak, gloswielkopolski.pl, 15.06.2018

Gdy kilka lat temu zbudowano w Poznaniu zamek Przemysła, wielu poznaniaków zaczęło złośliwie nazywać go „zamkiem Gargamela". W ramach rozpoczętego festiwalu Malta poznaniacy zbudowali jego wieżę z kartonów w ramach projektu francuskiego artysty Oliviera Grossetête'a. Wieża ma zostać zburzona w piątek wieczorem. 

Malta Festival 2018. Ruszaj w drogę, usłysz miasto, Marta Kaźmierska, cojestgrane24.wyborcza.pl, 14.06.2018

Święty Marcin stanie się scenerią kolacji, udamy się tu też w podróż do niedalekiej przyszłości. Poznań będzie można oglądać ze szczytów lokalnych drapaczy chmur, a na placu Wolności zburzyć wieżę z kartonów, przyjść z dzieckiem i zrobić coś dobrego dla innych podczas kolejnej edycji garażówki

Generator Malta – miejska, zaangażowana społecznie sekcja festiwalu – podobnie jak w poprzednich latach będzie miała swoje „centrum dowodzenia” na placu Wolności. Ale Malta rozleje się też do innych dzielnic, do których jeszcze nigdy na taką skalę nie docierała.

Malta Festival 2018. Needcompany, Czerwone Świnie i inni, czyli skok w muzykę, Kajetan Kurkiewicz, cojestgrane24.wyborcza.pl, 14.06.2018

To już czas. Plac Wolności znów przemienił się w centrum wydarzeń Festiwalu Malta z spektaklami, spotkaniami i koncertami. Jakich artystów usłyszymy tam oraz w innych poznańskich miejscach przez kilkanaście dni festiwalu?

Malta Festival 2018. Trzeba mówić o pięknie, nawet kiedy świat się wali, Marta Kaźmierska, cojestgrane24.wyborcza.pl, 14.06.2018

– „Skok w wiarę" oznacza gest podjęcia ryzyka. Ruszasz w podróż i nie zawsze wiesz, co cię spotka. Możesz wylądować w głębokim oceanie albo pustym wiadrze. Ale decydujesz się na skok, bo chcesz coś poznać, zająć stanowisko – mówi Kasia Tórz, programerka festiwalu Malta

To nie będzie festiwal poświęcony religii czy religijności, choć hasło „Skok w wiarę” może budzić takie skojarzenia. Twórcy tegorocznego Idiomu – Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey i Maarten Seghers z zespołu Needcompany – będą rozmawiać z widzami m.in. o tym, co dziś nadaje naszemu życiu sens.

Poznaniacy zburzą wieżę Gargamela, news.epoznan.pl, 14.06.2018

Wieża, która stanie dziś na placu Wolności ma wzbudzić dyskusję o Zamku Przemysła, przez niektórych nazywanym złośliwie „Zamkiem Gargamela”. Na koniec kartonowa konstrukcja ma zostać zburzona. Od 9 czerwca, w ramach warsztatów prowadzonych przez francuskiego artystę Oliviera Grossetête’a, na Międzynarodowych Targach Poznańskich powstają elementy konstrukcji. A już dzisiaj 20-metrowa budowla stanie na placu Wolności. Przez cały dzień będzie trwała budowa, do której można się włączyć w każdej chwili! – informują organizatorzy Festivalu Malta.

Malta Festival 2018 startuje w Poznaniu: Na co warto się wybrać? [PROGRAM], Sebastian Gabryel, poznan.naszemiasto.pl, 14.06.2018

Malta to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Ten festiwal to fuzja wielu elementów kultury, jednak zawsze tworzących spójną całość – dla jednych zachwycającą, dla drugich dyskusyjną.

Trudno pozostać obojętnym również wobec programu jego 28. edycji, nad którym czuwają Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers oraz Maarten Seghers – trzech niepokornych artystów z legendarnej belgijskiej grupy Needcompany. W ramach idiomu „Skok w wiarę”, kuratorzy proponują publiczności kulturę skłaniającą do refleksji na temat skomplikowanych mechanizmów dzisiejszej rzeczywistości.  

Skok w wiarę, skok w pustkę, Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”, 13.06.2018

– Kiedy zakładałem Needcompany 30 lat temu, to rzeczywiście był to swoisty „skok w wiarę” – opowiada Jan Lauwers, który wraz z Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem jest kuratorem Malty. – U władzy w Belgii była wówczas partia odwołująca się do faszyzmu, głosowało na nią ponad 40 proc. wyborców. Stwierdziłem, że musimy coś zmienić, i powołaliśmy międzynarodową grupę teatralną. Chciałem stworzyć uniwersalny język sztuki, dlatego na scenie od początku posługiwaliśmy się wieloma językami, nie używaliśmy napisów. Od tego czasu uważam, że sztuka jest po to, by tworzyć dialog. Nie po to, by szokować. Świat jest dostatecznie szokujący. Naszym celem jest tworzyć piękno.

Premiera „Mesjaszy" na festiwalu Malta w Poznaniu, Marta Odziomek, cojestgrane24.wyborcza.pl, 13.06.2018

Teatr Zagłębia przygotowuje się do premiery na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych – Malta Festival Poznań. Spektakl „Mesjasze", inspirowany powieścią Györgiego Spiró, reżyseruje Aneta Groszyńska, kierownik artystyczna sosnowieckiej sceny.

Malta Festival: budować i burzyć, Sebastian Gabryel, „Głos Wielkopolski”, 12.06.2018

W tym roku festiwal rozpocznie się wyjątkowo spektakularnie, bo od zburzenia wielkoformatowej repliki niesławnej wieży Gargamela na placu Wolności. To jednak dopiero początek – organizatorzy przygotowali aż 200 wydarzeń, obejmujących koncerty, spektakle, seanse filmowe i działania miejskie. 

Festiwal Malta kontra minister Gliński. Ten proces odpowie nam na pytanie, jakim krajem jest dziś Polska, Witold Mrozek, wyborcza.pl, 12.06.2018

(...) Ale w sporze o poznański festiwal nie chodzi wyłącznie o pieniądze. Chodzi o zasady.

Minister Gliński przegrywał już w sądach sprawy o bezprawne zwolnienie Pawła Potoroczyna, byłego dyrektora odpowiedzialnego za polską dyplomację kulturalną Instytutu Adama Mickiewicza. Podobny proces zapowiadała Magdalena Sroka, zwolniona z mocno wątpliwym uzasadnieniem przed końcem kadencji dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Proces Malty może się okazać nawet ważniejszy. Choć powodem cenzorskiej decyzji był konkretny artysta z nieistniejącej (tak twierdzi sam minister) „czarnej listy” Glińskiego, to sprawa jest systemowa. Proces może bowiem przynieść odpowiedzi na kilka ważnych pytań.

Na ile zagrożona jest w Polsce wolność twórcza? Czy krytyczni wobec polityków artyści mają się bać, że zostaną przez władzę uznani za następnego Frljicia? I czy władza może jednostronnie nie respektować zawartych przez siebie umów prawem kaduka?

Nadzieja na wiarę, Aneta Kyzioł, polityka.pl, 12.06.2018

Tegoroczny poznański Malta Festival odbywa się pod hasłem „Skok w wiarę”. Także w wiarę, że jeszcze nie wszystko stracone. Czy polski teatr stać na optymizm?

Wiara – kolejne ze słów, które wydają się od jakiegoś czasu przynależeć do słownika tylko jednej, prawej strony debaty publicznej, razem z patriotyzmem, ojczyzną czy narodem. W Poznaniu od 15 czerwca przez 10 dni widzowie spektakli, filmów, instalacji, uczestnicy koncertów i dyskusji przypomną sobie, jak wiele znaczeń ma to słowo i że bez niego trudno patrzeć w przyszłość bez przerażenia czy rezygnacji.

Malta Festival 2018: Tworzyć piękno, nie szokować. Co zobaczymy rok po awanturze Glińskiego o Frljicia, Witold Mrozek, wyborcza.pl, 12.06.2018

Atrakcją festiwalu ma być pokaz spektaklu Needcompany według „Wojny i terpentyny” Stefana Hertmansa, jednej z najważniejszych belgijskich powieści ostatnich lat. Tematy? Miłość, trauma wielkiej wojny, sztafeta pokoleń. Głównym bohaterem jest dziadek pisarza, kopista wirtuoz przywiązany do stylu dawnych flamandzkich mistrzów. A także XX wiek, który odbija się w odziedziczonych po dziadku intymnych dziennikach. Tak, Hertmans też „twórczo kopiuje” – komponuje własną historię z tej przejętej po przodku, przeprowadza swoiste biograficzne dochodzenie.

Główną narratorką „Wojny i terpentyny” jest aktorka Viviane De Muynck – ta sama, co w słynnym „Pokoju Izabeli”, jednym z najważniejszych spektakli kolektywu, który pokazywany był na Malcie w 2009 r. W „Wojnie i terpentynie”, tak jak w tamtym spektaklu, makabryczne sceny wojenne podawane są jako suchy tekst, na scenie rozgrywa się zaś niemy taniec. Przez całe przedstawienie na oczach widzów powstają szkice wykonywane przez grającego malarza aktora.

Rozpoczęła się budowa Generatora Malta na poznańskim placu Wolności, Jacek Butlewski, Radio Poznań, 11.06.2018

Będą krzesełka, stoliki, będzie można także porozmawiać z artystami i kuratorami. To ostatnie przygotowanie do festiwalu, którego ważnym elementem będą spotkania właśnie na centralnym placu Poznania. W piątek w tym miejscu wernisaż wielkoformatowej instalacji dźwiękowej, to jedno z wielu wydarzeń, jakie czekają nas w miasteczku festiwalowym.

„Kiedyś szło się przez osiedle wąskimi alejkami. A Grobelny zrobił z nich autostrady". Poznańskie osiedla socjalne 100 lat później, Marta Każmierska, „Duży Format”, 11.06.2018

(...) O przedwojennym Osiedlu ks. Ignacego Skorupki na poznańskim Górczynie mówi się, że miało służyć górnikom, którzy wracali do Poznania z Anglii.

– Wszyscy tam mieszkają na ul. Górniczej, pod numerem dwa przez ileś – mówi Michał Mioduszewski, który razem z Arkiem Pasożytem dostali 2 tys. zł od festiwalu teatralnego Malta, by na osiedlu Skorupki zrealizować „coś”. (...)

Pasożyt: – Kiedy rozwiąże się problemy socjalne, ludzie się od siebie oddalają. Zwłaszcza że tu nie ma sklepu ani świetlicy. Osoby, które mieszkają obok siebie nawet od kilkunastu lat, mogą się nie znać.

Co może ludzi na nowo połączyć? Doszli do wniosku, że pieniądze. Bo wszyscy nimi obracamy. Lepiej lub gorzej. A w sztuce można się nimi posługiwać jak pędzlem czy dłutem.

Ustalili z mieszkańcami, że mają 2 tys. zł i chcą się z nimi naradzić, jak to spożytkować. Można pomnożyć albo wydać. Wspólnie.

Fundacja Malta pozywa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zapłatę 300 tys. zł, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, 11.06.2018

HFPC postanowiła wesprzeć Fundację Malta poprzez zaangażowanie pełnomocników pro bono z kancelarii Hogan Lovells. Zdaniem Fundacji sprawa ma charakter precedensowy. Jest to jedna z pierwszych takich spraw na szczeblu krajowym, w której zdecydowano się nie przyznać dotacji celowej ze względu na konkretnego artystę. Wskazać należy, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu wolność twórczości artystyczne i korzystania z dóbr kultury. W Polsce finansowanie kultury opiera się głównie na środkach krajowych, w związku z tym nieprzyznanie dotacji może być uznane za tzw. miękką cenzurę. Polega ona na tym, że wywiera się presję na artystach, aby zrezygnowali z pewnego działania, np. wystawienia sztuki.

„Mesjasze" z Zagłębia w Poznaniu, Witold Stech, silesion.pl, 11.06.2018

Teatr Zagłębia przygotowuje się do premiery na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych – Malta Festival Poznań. Spektakl „Mesjasze” inspirowany powieścią Györgiego Spiró reżyseruje Aneta Groszyńska. (...)

Hogan Lovells w sporze z Ministerstwem Kultury o wolność słowa, rynekprawniczy.pl, 8.06.2018

Kancelaria Hogan Lovells reprezentuje Fundację Malta w sporze z Ministerstwem Kultury dotyczącym granic wolności słowa.

Na podstawie umowy pomiędzy Fundacją Malta a Ministerstwem Kultury resort zobowiązał się do udzielenia w latach 2016-2018 dofinansowania festiwalu teatralnego organizowanego przez fundację. Ministerstwo bezpodstawnie odmówiło jednak wypłaty dotacji przyznanej na rok 2017, łamiąc tym samym postanowienia zawarte w umowie.

(...) – Minister kultury i Fundacja Malta zawarli trzyletnią umowę o dofinansowanie festiwalu. Fundacja wywiązała się ze wszystkich zobowiązań po jej stronie. Minister bez jakichkolwiek podstaw nie spełnił swoich obowiązków umownych i odmówił wypłaty przyznanych środków na rok 2017. Fundacja oczekuje wyłącznie realizacji umowy. Pacta sunt servanda. Umowy wiążą wszystkich, a już w szczególności organy państwa i ministra kultury – podkreśla dr Wojciech Marchwicki z Zespołu Rozwiązywania Sporów warszawskiego biura kancelarii Hogan Lovells, pełnomocnik fundacji w procesie.

Poznań. Zysk o wstrzymanej dotacji dla festiwalu Malta, Rafał Pogrzebny / PAP, e-teatr.pl, 8.06.2018

Kandydat PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk powiedział w piątek, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie powinien wstrzymywać dotacji dla Malta Festival Poznań. W ostatnich dniach Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa wstrzymanego przed rokiem dofinansowania. (...)

Dotacja dla festiwalu została przyznana na mocy trzyletniej umowy zawartej w 2016 r. Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński poinformował w czwartek w oświadczeniu, że Fundacja Malta wypełniła wszystkie warunki zawartej umowy, co czyni odmowę wypłaty 300 tys. zł dofinansowania bezzasadną. Właśnie dlatego fundacja złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego dofinansowania.

Festiwal Malta, Joanna Małecka, „Sukces po poznańsku”, czerwiec 2018

To nie jest zwykły festiwal. To okazja do przemyślenia ważnych kwestii społecznych i życiowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest Idiom „Skok w wiarę”. Kuratorami Idiomu są członkowie belgijskiej grupy Needcompany: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers. – To ciekawe, że większość ludzi, gdy słyszy hasło „Skok w wiarę”, myśli o religii. A tak naprawdę oznacza ono skok w nieznane, w jakiś rodzaj niepamięci. Nie musi być związane ze sferą religijną, ale jednocześnie ten podwójny sens sprawia, że Idiom brzmi, w pewnym sensie, konstrowersyjnie – wyjaśnia Jan Lauwers.

Festiwal Malta pozywa Glińskiego za odebranie dotacji z zemsty na reżyserze „Klątwy”. A Biedroń zaprasza „Klątwę” do Słupska, Witold Mrozek, oko.press.pl, 7.06.2018

(...) Obecność bałkańskiego artysty na ubiegłorocznej Malcie nie była niespodzianką. Frljić figurował w złożonych ministerstwu planach festiwalu – jego nazwisko pojawiło się tam pięciokrotnie. Malta zajęła wysokie, 13 miejsce na liście dofinansowanych projektów, które oceniali pospołu zaproszeni przez ministra zewnętrzni eksperci i ministerialni urzędnicy. Choć ci pierwsi rekrutowali się głównie z konserwatywnych przedstawicieli środowiska teatralnego, gdyby liczyły się tylko ich głosy, festiwal byłby oceniony jeszcze wyżej – w „ocenie organizacyjnej” wniosek otrzymał 9 punktów na 10 możliwych, 55 na 60 w „ocenie merytorycznej”.

I wszystko byłoby OK, gdyby Frljić nie wyreżyserował „Klątwy” (premiera w lutym 2017). Gliński atakował spektakl choć – jak przyznał – go nie widział. Twierdził jednak, że nie ma on nic wspólnego z Wyspiańskim i nie jest działalnością artystyczną lecz polityczną i ideologiczną.

Nie mogąc zablokować przedstawienia, Gliński chciał utrącić reżysera i wybrał szantaż. Ogłosił wstrzymanie dotacji – chyba, że festiwal zrezygnuje z Frljića. Zrobił to w marcu 2017 na łamach prawicowego periodyku „WPiS – Wiara Patriotyzm i Sztuka”, który zresztą znalazł się w tym roku na liście czasopism dofinansowanych przez resort.

Znalezienie oficjalnego powodu zajęło resortowi przeszło dwa miesiące. To nie jedyny raz, gdy w praktyce ministerstwa Glińskiego publicznie ogłoszony polityczny zamiar wyprzedził formalny pretekst i prawnicze uzasadnienie – tak było też w przypadku odwołania Magdaleny Sroki ze stanowiska szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pozywają Skarb Państwa o 300 tys. złotych. Chodzi o dotację zabraną przez Glińskiego za „Klątwę", Karol Kański, tokfm.pl, 7.06.2018

– Trudno mi powiedzieć, jak to się dalej potoczy. Fundacja wypełniła wszystkie zobowiązania wobec ministerstwa, związane z naszą wieloletnią umową. W tym roku ministerstwo podpisało z nami aktualizację, która jest niezbędna by wypłacić nam kwotę 300 tys. zł na ten rok. I to już się stało – wyjaśniał Merczyński.

Zeszłoroczne cofnięcie dotacji nie powstrzymało jednak organizatorów. Akcja „Zostań Ministrem Kultury" pozwoliła im zgromadzić konieczne do przeprowadzenia wydarzenia środki. 1800 osob i dwie firmy wpłaciły środki w ramach crowdfundingu. Również zainicjowana przez Mariusza Wilczyńskiego aukcja dzieł sztuki przyniosła określone kwoty.   

Malta Festiwal pozywa wicepremiera Glińskiego, Jacek Cieślak, rp.pl, 7.06.2018

Poznański Malta Festiwal nie otrzymał w zeszłym roku ministerialnej dotacji pomimo podpisanej umowy. Resort kultury nie reagował na monity. O sprawie zdecyduje sąd. (...)

Jednocześnie Fundacja przypomina, że w trudnej sytuacji spowodowanej niewywiązaniem się przez Ministra z zawartej umowy – pomogli artyści, publiczność i sponsorzy. Skala wsparcia przerosła wszelkie oczekiwania.

Festiwal Malta pozywa Ministerstwo Kultury za niewypłaconą dotację, Piotr Jagielski, kultura.onet.pl, 7.06.2018

Ministerstwo mówi, że dotacja nie została przyznana. Na tym polega przekroczenie Rubikonu: umowa była podpisana, środki przyznaje, ale nie zostały wypłacone – mówi Michał Merczyński, dyrektor poznańskiego festiwalu Malta. Do sądu w Warszawie trafił pozew przeciwko Ministerstwu Kultury, które w ubiegłym roku nie wypłaciło festiwalowi przyznanej wcześniej dotacji w wysokości 300 tys. zł. (...)

Dopiero teraz złożyliśmy ten pozew, ponieważ od ubiegłego roku prowadziliśmy niekonfrontacyjne działania, szukaliśmy sposobu porozumienia z ministerstwem. Wysłaliśmy pismo z prośbą o refundację kwoty 300 tys. zł. przyznanej przez ministra, a potem nie wypłaconej. Otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź: minister nie wypłacił środków, ponieważ uznał, że festiwal jest nieinkluzywny. Potem nasi przedstawiciele prawni występowali z propozycją refundacji środków zgodnie z regulaminem. Zrealizowaliśmy wszystkie punkty umowy. To także spotkało się z lakoniczną odpowiedzią, minister nie przyznał środków na ubiegły rok. Co nie jest prawdą: minister ich nie wypłacił – mówi Michał Merczyński, dyrektor Festiwalu Malta.

Pozew Fundacji Malta ws. rządowej dotacji na Malta Festival Poznań, Rafał Pogrzebny, dzieje.pl, 7.06.2018

Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa dofinansowania, które przed rokiem wstrzymał szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Dotacja utrudniła organizację ubiegłorocznego festiwalu Malta Festival Poznań. (...)

Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński poinformował w przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu, że w tym tygodniu Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego dofinansowania. Podkreślił, że dotacja została przyznana na mocy trzyletniej umowy zawartej w 2016 r., zaś Fundacja wypełniła wszystkie warunki zawartej umowy, co czyni odmowę wypłaty dofinansowania bezzasadną.

Festiwal Malta pozywa Ministerstwo Kultury. Chodzi o niewypłaconą dotację, Kajetan Kurkiewicz, poznan.wyborcza.pl, 7.06.2018

Pozew przeciwko skarbowi państwa trafił do warszawskiego sądu 5 czerwca. – Jesteśmy w 100 proc. przekonani, że jesteśmy w prawie – podkreśla Merczyński. I wyjaśnia, że już w ubiegłym roku Malta podjęła kroki w celu uzyskania niewypłaconych pieniędzy od ministerstwa. – Najpierw wystąpiliśmy o refundację, co zakłada regulamin konkursu dotacyjnego ministerstwa. Otrzymaliśmy wtedy lakoniczną informację, że „festiwal miał być wydarzeniem inkluzywnym, a dzielił". Potem nasi pełnomocnicy wystąpili z pismem wzywającym do zapłaty. Ministerstwo odpowiedziało, że minister tych środków nie przyznał – opowiada Merczyński.

Poznań-Sosnowiec. „Mesjasze” wg Groszyńskiej na Malcie, e-teatr.pl, 7.06.2018

„Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)” zmierza się z niechlubną częścią historii Wielkiej Emigracji i polskiego romantyzmu. Spektakl oparty jest o historię Koła Towiańczyków, które założone zostało w Paryżu po klęsce powstania listopadowego przez Andrzeja Towiańskiego. Wśród towiańczyków znaleźli się między innymi Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Spektakl powstaje w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest historyczną rozprawą o kondycji polskiej duszy, w ramach której twórcy burzą pomniki wieszczy narodowych i negują szkolne mity. Obrazując dziewiętnastowieczne myślenie, pytają o ich aktualność i współczesne podejście Polaków do ich samych.

Malta Festival. Tu mieszkają superludzie. Niektórzy nawet przyzwyczaili się mówić „baraczki”, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 7.06.2018

W murowanych domach przy Opolskiej i na osiedlu przy Jarzębowej nad projektem w ramach festiwalu Malta pracują Karolina Włodek i Adam Martyniak. Duet artystów z Wrocławia, działający pod nazwą „Swojskie Tropiki”. (...) Z rozmów z mieszkańcami, obrazów osiedla, Adam z Karoliną stworzą film. (...) 

O tym wszystkim będzie nasza historia. O niemożliwości opowiedzenia jednej historii.

W robienie filmu włączyła się ekipa z osiedla. Dwie młode dziewczyny, które poświęcają swój czas dzieciakom z sąsiedztwa i wymyślają im różne aktywności. Na przykład zajęcia z origami. Jedna z dziewczyn jest po technikum fotograficznym. Druga gra na ukulele. Jest też dwóch chłopaków. Jeden z nich zajmuje się filmem, drugi grafiką komputerową.

W szóstkę planują nie tylko zdjęcia. Wspólny warsztat dla dzieciaków nazwali „Baza”. Od budowania bazy na podwórku.

Tytuł ich filmowego projektu to „3 x Happy End”. Pokaz odbędzie się 22 i 24 czerwca w drewnianym baraku przy Jarzębowej. 

9 hitów sezonu, ELLE, 6.06.2018

Latem w Poznaniu zawsze odbywa się Malta – festiwal sztuk wizualnych, nowych idei i teatralnych eksperymentów. To liczące się laboratorium trendów i nowości w sztuce – spektakle, które są tu pokazywane, potem robią furorę. W tym roku będzie też można posłuchać w nowych aranżacjach utworów legendarnego kompozytora muzyki filmowej, Zygmunta Koniecznego. 

Wydarzenie miesiąca: MALTA FESTIVAL, Zofia Fabjanowska-Micyk, Zwierciadło, 4.06.2018

(...) W Poznaniu pokażą m.in. „Wojnę i terpentynę” na podstawie głośnej powieści Stefana Hertmansa (pisarz przyjedzie na Maltę), inspirowaną autentycznymi dziennikami historię burzliwego życia malarza amatora, żołnierza pierwszej wojny światowej. To przedstawienie tym bardziej niezwykłe, że rolę narratora przejmuje tu kobieta, jedna z najsłynniejszych belgijskich aktorek filmowych i teatralnych, dziś 72-letnia Viviane De Muynck.

Pyry Tygodnia – białe dla walczących z hejtem i Akademii Miasta, czarne dla Waldemara Witkowskiego, poznan.wyborcza.pl, 2.06.2018

Dwie białe – dla uczestników Akademii Miasta za ratowanie tego, co nie zawsze jest przez współczesnych doceniane. Akademia Miasta to inicjatywa Fundacji Malta, dzięki której 19 kwietnia na Ratajach rozpoczął się projekt „Mozaika z pamięci”. Ma integrować mieszkańców wokół wspólnej historii i architektury osiedla, zwracać uwagę na to, co powoli znika. I przypominać, że dzięki pomysłom urbanistów z epoki PRL do dziś w mieszkaniach z wielkiej płyty żyje się wygodnie. Uczestnicy ratują m.in. fragmenty mozaiki ze ściany nieczynnego basenu, ożywiają pasaż handlowy i plac po nieistniejącej makiecie osiedla.

Warlikowski wraca do Levina, Kleczewska do Szekspira. 7 premier teatralnych czerwca, na które czekamy, cojestgrane24.wyborcza.pl, 1.06.2018

„Mesjasze”, Teatr Zagłębia, Sosnowiec/Malta Festival Poznań

O polskich emigrantach po powstaniu listopadowym, wierzących, że Andrzej Towiański był nowym wcieleniem Chrystusa, a oni jego apostołami. Autorami scenicznego tekstu są Jan Czapliński i Marcin Kącki. Premiera odbędzie się na Malta Festival Poznań – 16 czerwca. Do repertuaru teatru w Sosnowcu przedstawienie wejdzie jesienią.

Poznaj nowe życie mozaiki na Ratajach i inne historie. Dzięki Akademii Miasta i fundacji Malta, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 31.05.2018

Przypominają, że jeszcze w latach 60. na Ratajach ciągnęły się pola. Ratują fragmenty mozaiki ze ściany nieczynnego basenu, ożywiają pasaż handlowy i plac po nieistniejącej makiecie osiedla. Od kilku tygodniu na os. Piastowskim działają uczestnicy Akademii Miasta. 

Akademia Miasta to inicjatywa Fundacji Malta, dzięki której 19 kwietnia na Ratajach rozpoczął się projekt „Mozaika z pamięci”. Ma integrować mieszkańców wokół wspólnej historii i architektury osiedla, zwracać uwagę na to, co powoli znika. I przypominać, że dzięki pomysłom urbanistów z epoki PRL do dziś w mieszkaniach z wielkiej płyty żyje się wygodnie.

Wiara, nadzieja, teatr (zapowiedź), kulturaupodstaw.pl, 31.05.2018

W tym roku troje artystów tworzących Needcompany: założyciele zespołu Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey oraz Maarten Seghers pojawią się na Malta Festival Poznań jako artyści i kuratorzy idiomu "Skok w wiarę". Dla polskich widzów po raz kolejny będzie to skok w artystyczną przestrzeń wykreowaną przez flamandzkich artystów. W przeddzień festiwalu, niemal dekadę po pierwszym spotkaniu z poznańską publicznością, nie sposób uciec od pytań, jak przez te lata zmieniło się Needcompany, jak zmieniliśmy się my, jak zmieniła się otaczająca nas rzeczywistość i w jakim kontekście będziemy oglądać tegoroczny festiwal.

Skok w nieznane, Sylwia Klimek, IKS, 29.05.2018

– Sztuka nie jest filozofią, nie jest polityką, sztuka powinna być sztuką. W „Skoku w wiarę” właśnie o to chodzi – pokażmy sztukę, która odkrywa coś, czego jeszcze nie wiemy, nie znamy – mówił kilka miesięcy temu w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Jan Lauwers, jeden z kuratorów idiomu Malty. Festiwal pod artystyczną opieką twórców z grupy Needcompany rozpocznie się 15 czerwca.

Zaplanuj kulturalne wakacje ! Polecamy najciekawsze festiwale muzyczne, filmowe, literackie i teatralne, cojestgrane24.wyborcza.pl, 28.05.2018

Artyści belgijskiej grupy Needcompany, Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey, Maarten Seghers, którzy są kuratorami międzynarodowego sektora – Idiomu pt. „Skok w wiarę”, pokażą na Malcie swój najnowszy spektakl „Wojna i terpentyna”.

Punkowo, jazzowo, soulowo – takie muzyczne klimaty w tym roku na Malta Festival!, Ania Hofman, Rytmy.pl, 27.05.2018

Zbliża się czerwiec, a to oznacza, że Poznań opanują artystyczne akcje, instalacje i atrakcje. Malta Festival 2018 to już od wielu lat nie tylko świetny, międzynarodowy festiwal teatralny, ale wielodniowe interaktywne wydarzenie, w którym muzyka gra jedną z kluczowych ról.

Noc Muzeów 2018. Obok obrazów Malczewskiego – didżeje w słuchawkach. I nowe miejsce na Naramowicach, Marta Kaźmierska, poznan.gazetawyborcza.pl, 19.05.2018

Program Nocy Muzeów wyszedł też poza centrum miasta – m.in. na Naramowice. Przy ul. Lotaryńskiej 6 artyści Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski oraz mieszkańcy okolicznych domów otworzyli Mikromuzeum Pamięci Społecznej „Dom Sarmacki”. Powstało w budynku, który został po ich zmarłych sąsiadach. Zebrali w nim pamiątki, zdjęcia i przedmioty z przeszłości. M.in. stare radio lampowe. – Kiedyś się żartowało, że aby ono zdążyło się nagrzać do wieczornej audycji, trzeba je było włączyć już rano – śmiała się jedna z mieszkanek osiedla.

Do projektu na Naramowicach artyści zostali zaproszeni przez festiwal Malta. M.in. po to, by przypomnieć niezwykłą historię tej części miasta, gdzie w latach 30. XX w., z inicjatywy architekta miejskiego Władysława Czarneckiego, zaprojektowano osiedle opieki społecznej dla bezdomnych poznaniaków. Niektóre z domów sprzed 70 lat zachowały niemalże niezmieniony kształt.

Najciekawsze wiosenne festiwale w Polsce, „Głos Mordoru”, Anna Maria Terlikowska, 17.05.2018

Dziś, choć Malta nadal bazuje na widowiskach scenicznych, program został poszerzony o inne sztuki wizualne, m.in. o taniec, muzykę czy performance. Oprócz występów światowej klasy artystów, festiwal obfituje w interesujące spotkania, dyskusje i panele – wszystko to ułożone zgodnie z artystyczną koncepcją. 

Poznań dla sztuki, „Zwierciadło”, 17.05.2018

Zapoczątkowana jako przegląd teatralny Malta już dawno straciła wyłącznie teatralny charakter, ale spektakle są nadal bardzo istotnym elementem festiwalu. W tym roku zostanie tu pokazana m.in. premierowa inscenizacja powieści „Mesjasze”, której autorem jest nagrodzony Angelusem w 2010 roku Gyorgy Spiro. 

Zburzmy razem wieżę Gargamela, Kajetan Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza Poznań”, 15.05.2018

Festiwal 15 czerwca wieczorem na pl. Wolności otworzy performance francuskiego artysty Oliviera Grossetete. Z udziałem poznaniaków zbuduje on z kartonów, a następnie zburzy 20-metrową kopię zamku Przemysła zwanego Wieżą Gargamela. – To ma być przyczynek do rozmowy o architekturze – opowiada Michał Merczyński. 

Malta skacze w wiarę. Wieża Gargamela na placu Wolności, Sebastian Gabryel, „Głos Wielkopolski”, 17.05.2018

28. edycja poznańskiego Malta Festival rozpocznie się już za miesiąc. Tym razem organizatorzy przygotowali aż 200 wydarzeń pod hasłem „Skok w wiarę”. Na mieszkańców czekają spektakle, koncerty, filmy i działania miejskie. Jednym z nich będzie spektakularne zburzenie kartonowej repliki „wieży Gargamela”, która przez kilka dni będzie budowana na placu Wolności.

Malta Festival 2018. Skok w wiarę z Needcompany. W tym roku z pieniędzmi z ministerstwa kultury, Kajetan Kurkiewicz, poznan.wyborcza.pl, 16.05.2018

– Kiedy zaczynałem Needcompany 30 lat temu, to rzeczywiście był to swoisty „skok w wiarę". U władzy była wówczas partia odwołująca się do faszyzmu, głosowało na nich ponad 40 proc. ludzi. Stwierdziłem, że musimy coś zmienić i założyliśmy międzynarodową grupę teatralną. Chciałem stworzyć uniwersalny język sztuki, dlatego od razu na scenie posługiwaliśmy się wieloma językami, nie używaliśmy napisów. Od tego czasu uważam, że sztuka jest po to, by tworzyć dialog. Nie po to, by szokować. Świat jest dostatecznie szokujący. Naszym celem jest tworzyć piękno – mówi Jan Lauwers, założyciel Needcompany.

Szef Malta Festival Poznań: Szokowanie to przeszłość, musimy znaleźć nową drogę, kultura.gazetaprawna.pl, 16.05.2018

„Sztuka nie może szokować, bo świat sam w sobie jest szokujący, powinna więc znaleźć inny powód do tego, by istnieć. Szokowanie to przeszłość, musimy znaleźć nową drogę dialogu ze sztuką i społeczeństwem” – powiedział PAP Lauwers podczas wtorkowej konferencji prasowej festiwalu Malta.

Skok w nieznane, Sylwia Klimek, kulturapoznan.pl, 16.05.2018

Spektakle Needcompany przekraczają ramy gatunkowe, to wydarzenia multimedialne, łączące niemal wszystkie dziedziny sztuk. Błyskotliwe, pomysłowe, olśniewające wizualnie. Głęboko zapadają w pamięć. „Jan Lauwers zawsze pamięta o publiczności swoich widowisk, zapraszając ją w podróż drogami własnej wyobraźni” – pisał w jednym z artykułów o zespole Piotr Dobrowolski.

Malta Festival 2018. Kontrowersyjny festiwal znów w Poznaniu. Co znajdzie się w tegorocznym programie imprezy?, Sebastian Gabryel, gloswielkopolski.pl, 15.05.2018

Jeden z najważniejszych poznańskich festiwali zbliża się wielkimi krokami. Budzi kontrowersje i oferuje wiele kulturalnych wydarzeń, wobec których trudno stać obojętnie. Przekonać się o tym będzie można już w połowie czerwca.

Zburzą wieżę Gargamela!, WTK Play, 13.05.2018

Dwudziestometrowa wieża z kartonów stanie na placu Wolności na otwarcie Festiwalu Malta. To nie będzie byle jaka wieża, ma bowiem wzbudzić dyskusję o Zamku Przemysła, przez niektórych nazywanym złośliwie Zamkiem Gargamela. Pikanterii dodaje fakt, że na koniec kartonowa konstrukcja ma zostać zburzona.

Malta Festival Poznań: Zbuduj wieżę Gargamela na placu Wolności. Organizatorzy otwierają nabór na budowniczych!, gloswielkopolski.pl, 13.05.2018

28. edycja poznańskiego festiwalu zbliża się wielkimi krokami. Już za ponad miesiąc, tysiące mieszkańców naszego miasta weźmie udział w dziesiątkach wydarzeń, związanych z teatrem, tańcem, muzyką i wieloma innymi dziedzinami sztuki. Jak co roku, impreza odbędzie się z dużym przytupem, jednak tym razem w sposób wyjątkowo twórczy i wspólnotowy.

Wszyscy razem, Zofia Fabjanowska-Micyk, „Zwierciadło”, 10.05.2018

Needcompany wracają do Poznania w roli kuratorów. O ich stosunku do publiczności, ale i do świata w ogóle, wiele mówi to, że z początku mieli nazywać się Love Theater, (...) zamiast miłości wybrali potrzebę bycia razem [z ang. need company].

To już czwarta garażówka w Poznaniu. Zbierali pieniądze dla uchodźców. Będzie rekord?, Tomasz Nyczka, poznan.wyborcza.pl, 22.04.2018

Poznaniacy zorganizowali kolejną garażówkę. Zebrane w niedzielę pieniądze zostaną przekazane na pomoc mieszkańcom Notary, centrum dla uchodźców w Atenach.

Dynamika skoku i korzenie polskiego mesjanizmu na Malcie, Cyprian Łakomy, „Głos Wielkopolski”, 18.04.2018

W roku 100-lecia polskiego niepodległości i zyskującego na sile nacjonalizmu, Malta proponuje studium polskiego mesjanimu w postaci pierwszej w historii inscenizacji powieści Gyorgya Spiro, pt. „Mesjasze”. To rzecz o sekcie Koło Sprawy Bożej, skupionej wokół Andrzeja Towiańskiego. To jego uznaje się za ojca chrzestnego polskiego mesjanizmu, a jednym z jego uczniów był Adam Mickiewicz. Spektakl wyreżyserowała Aneta Groszyńska z Teatru Zagłębie w Sosnowcu. 

Malta Festival Poznań 2018 – na tych wydarzeniach nie może cię zabraknąć! [PROGRAM], gloswielkopolski.pl, 18.04.2018

28. edycja Malta Festival Poznań startuje już 15 czerwca. Kuratorami tegorocznej edycji są artyści związani z belgijską Needcompany. Poznaj najważniejsze wydarzenia z jej programu.

Dynamika skoku i Mesjasze na Malcie, Cyprian Łakomy, „Głos