Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Plac wolności – centrum Poznania i serce festiwalu Malta – jest jedną z kilkudziesięciu przestrzeni, które są wypełniane przez wydarzenia Generatora Malta, plenerowej społecznie zaangażowanej sekcji festiwalu, poświęconej miastu i jego mieszkańcom. Jego program przybliży w tym roku tematy związane ze zwątpieniem w lokalność, z globalnym cynizmem, a także miejskimi pragnieniami. Tegoroczny Generator Malta to różnorodne projekty i wydarzenia rozgrywające się między blokami, na dachach, w pustostanach i zielonych skwerach, nad którymi będą pracować artyści, studenci, aktywiści z całego kraju.

Mieszkańców trzech poznańskich osiedli zaproszą do współpracy rezydenci Generatora, działający na co dzień na polu sztuki uspołecznionej: Adam Martyniak, Michał Mioduszewski, Arek Pasożyt, Karolina Włodek, Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski. Artyści zastanowią się nad tematem zwątpienia w lokalność, spróbują spojrzeć na społeczną zmianę z lotu ptaka i zbudować taki rodzaj tymczasowej relacji ze społecznościami, która pozwoli zabrać je w podróż z dala od lokalności i odkryć inną perspektywę. Na zaproszenie Generatora Malta, z inicjatywy Krzysztofa Łukomskiego, powstanie interdyscyplinarny kolektyw twórczy, składający się z przedstawicieli dwóch grup artystyczno-aktywistycznych: Team.work i Intervalo-Escola. Będą tworzyć i prowokować sytuacje, wydarzenia, rozmowy, obiekty wokół tematu zwątpienia – tym razem poświęconemu placowi wolności i jego użytkownikom. Zainicjują tam różne zdarzenia tworzone na podstawie rozmaitych kontekstów, specyfiki sytuacji, interakcji.

Generator Malta zyska brzmienie dzięki wielkoformatowej instalacji dźwiękowej, która stanie na placu wolności na koniec serii interdyscyplinarnych warsztatów. Projektanci ze School of Form wraz z kompozytorami z Akademii Muzycznej oraz we współpracy z architektką Jolą Starzak i kompozytorem Rafałem Zapałą przeanalizują otoczenie akustyczne, potencjały dźwiękowe i kontekst społeczny przestrzeni Generatora, aby stworzyć Brzmienie wolności. Młodzi projektanci staną także przed próbą wykorzystania mediów w przestrzeni publicznej. Generator Malta stanie się platformą prezentacji kampanii społecznej dotyczącej mieszkalnictwa socjalnego i problemów lokatorskich, powstałej podczas warsztatów z Jaśminą Wójcik.