Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

TURBOFOLK (mat. prasowe)
GaleriaTURBOFOLK (mat. prasowe)
 • Turbofolk to styl muzyczny, który powstał w latach 80. XX wieku w krajach byłej Jugosławii. Wywodzi się z muzyki ludowej, która stopniowo ulegała wpływom dance i techno. Czerpie także z wpływów orientalnych – tureckich i arabskich. Swoją największą popularność turbofolk zyskał w latach 90., podczas wojny na Bałkanach, był wówczas nośnikiem idei nacjonalistycznych. Obecnie – choć ignorowany przez oficjalną politykę kulturalną i coraz rzadziej słyszany w programach radiowych i telewizyjnych – nadal jest bardzo popularny. Słychać go w dzwonkach telefonów komórkowych, jest też obecny w stylu życia nowych elit. Spektakl Turbofolk próbuje odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięła się fascynacja tą muzyką i dlaczego wciąż tak dużo osób, zwłaszcza młode pokolenie, się nią inspiruje. Czy współczesny renesans turbofolku jest znakiem duchowego upadku? Jak w kulturze masowej splata się to, co estetyczne, i to, co polityczne, kicz i przemoc?

  premiera: 31.05.2008, Chorwacki Teatr Narodowy w Rijece

  Więcej informacji w na początku maja 2017. 

 • OLIVER FRLJIĆ (ur. 1976) jest chorwackim reżyserem. Studiował filozofię i teologię oraz reżyserię teatralną na Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. Jest autorem wielu nagradzanych spektakli realizowanych i pokazywanych w całej Europie, w najważniejszych teatrach i na festiwalach, m.in. Mess w Sarajewie, BITEF w Belgradzie, Dubrovnik Summer Festival, EX Ponto w Lublanie, Wiener Festwochen. W swoich spektaklach zajmuje się zaniedbanymi obszarami pamięci historycznej Bałkanów, odważnie reinterpretuje klasyczne teksty europejskiego teatru, ujawnia niewygodne tematy i czyni teatr miejscem dialogu i konfrontacji. 

 • Reżyseria: Oliver Frljić
  Dramaturg: Borut Šeparović
  Scenografia: Oliver Frljić i Borut Šeparović
  Kostiumy: Modni studio Artiđana
  Muzyka: Oliver Frljić
  Projekt oświetlenia: Boris Blidar
  Obsada: Anastazija Balaž Lečić, Olivera Baljak, Andreja Blagojević, Alen Liverić, Jelena Lopatić, Jasmin Mekić, Dražen Mikulić, Damir Orlić i Tanja Smoje.
  Inspicjent: Jolanda Pahor