10. edycja Wolno Dzieciom i spektakle familijne – Festiwal Malta ogłasza program dla dzieci

1/06/2023

Program Malta dla dzieci jest przeznaczony dla najmłodszych widzów i widzek, ich opiekunów i opiekunek, a także całych rodzin. W tym roku jubileuszowa, 10. edycja Wolno Dzieciom – warsztaty artystyczne przygotują Maja Brzozowska, Zofia Małkowicz i BRZart. Publiczność Festiwalu Malta zobaczy też dwa plenerowe spektakle familijne: Teatru Czerwona Walizka i Teatru Mozaika.

Dziesiątą edycję Wolno Dzieciom przygotowały Maja Brzozowska i Elżbieta Niewiadomska-Wieczorek – działania artystyczne wpisują się w hasło festiwalu „Geografie wyobraźni”. Kuratorki podkreślają: „Wolno Dzieciom zrodziło się z palącej potrzeby wykreślenia w artystycznej przestrzeni takiej mapy wyobraźni, która pozwoli nam dotrzeć do światów dziecięcych myśli i działań bez chodzenia na skróty”.

Trzy warsztaty artystyczne odbędą się w Centrum Festiwalowym Festiwalu Malta, w budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44. W programie dla dzieci zobaczymy także dwa spektakle familijne w parku im. F. Chopina, do którego z sentymentem wracamy po roku nieobecności. Aktywności dla dzieci i ich rodzin odbędą się w pierwszy weekend lipca. Wstęp na spektakle familijne jest wolny. Na warsztaty obowiązują zgłoszenia e-mailowe (zapisy@malta-festival.pl).

Wolnodzieckie geografie wyobraźni

Podczas twórczych warsztatów będziemy uruchamiać zmysły, przepływy, łączyć czasy i przestrzenie w geografii wyobraźni.

Korzenie są zaproszeniem do artystycznych podążań za tytułowymi korzeniami. Zofia i Filip Brzyscy z kolektywu BRZart proponują warsztaty dla dzieci od 4. roku życia oraz ich opiekunów i opiekunek. Stawiają pytania o moc i siłę korzeni – tych roślinnych, przytwierdzających do podłoża, a także tych ludzkich, wyrywanych/przesadzanych przy zmianie miejsca.

Kulinarny warsztat Zofii Małkowicz pt. Kuchnia, żołądek, serce, rozum, wyobraźnia! Vol. 2 będzie smakowaniem, zadawaniem pytań, słuchaniem, obserwowaniem i opowiadaniem wszystkiego, co gra w sercach i żołądkach. Przekonamy się, że wyobraźnia w kuchni nie zna ograniczeń. Wydarzenie jest skierowane do rodziców i ich dzieci w wieku 5–12 lat.

Maja Brzozowska zaproponuje z kolei Drzewo, które pomieści dużo życzeń. Najmłodszych zaprosimy do przenoszenia swoich pragnień, przemyśleń, pytań na skrawki papieru, wstążki, malunki i zawierzenia swoich marzeń… drzewom. To niesamowite, w jak wielu odległych od siebie kulturach na świecie istnieją drzewa życzeń!

Spektakle familijne

Popołudniowe niedzielne przedstawienia w plenerze Teatru Czerwona Walizka i Teatru Mozaika rozbawią najmłodszych uczestników i uczestniczki festiwalu, jednocześnie niosąc poważne przesłanie.

Teatr Czerwona Walizka przygotował spektakl familijny Historie rodzinne z elementami teatru przedmiotu, cyrku, slapsticku, improwizacji i muzyki na żywo. Na opowieść o codziennych paradoksach, międzyludzkich radościach i smutkach złoży się uliczny show pełny gagów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie zabraknie brawury i dużo humoru!

Graj, żuczku, graj! Hraj, żuczy, hraj! przybliży taneczną zabawę z dawnych Kresów Wschodnich, do dziś znaną w Ukrainie. Teatr Mozaika poprowadzi przez ukraińskie podwórka, lasy i łąki. Usłyszymy tradycyjne melodie na skrzypcach, bębnie obręczowym i cymbałach huculskich, na których zagra ukraińska artystka Oksana But. Twórcy zapraszają widzów od 3. roku życia na spektakl powstały z potrzeby wołania o pokój, rozniecania nadziei i poznania bliżej kultury sąsiadów.