CYKL SPOKTAŃ O KOBIETACH, MAGII I NARRACJACH EMANCYPACYJNYCH
WIE(dźma) – to wyjątkowy cykl spotkań organizowany przez Kulczyk Foundation, Malta Festival oraz Local Girls Movement. W jego ramach przyglądamy się figurze Wiedźmy – kobiety mądrej, niezależnej, ale też stygmatyzowanej i prześladowanej. To przestrzeń do rozmowy o języku, kulturze, historii i popkulturze, które przez wieki kształtowały opowieści o kobietach wykraczających poza normy społeczne.
Spotkania posłużą analizie, czy i jak postrzeganie kobiet jako czarownic i wiedźm ewoluowało na przestrzeni wieków, jakie mechanizmy kontroli społecznej leżały u podstaw prześladowań oraz jak współczesna kultura, mass media i trendy redefiniują te figury. W rozmowach udział wezmą badaczki, pisarki i ekspertki: Anna Jankowiak – znana jako Wiedźma od Wiedzy, Angelika Kucińska, Weronika Harzyńska czy Agnieszka Budnik – twórczyni podcastu Raport z Literatury. Rozmowy poprowadzą lokalne działaczki: Karolina Olszak oraz Aleksandra Hromada. Nasze gościnie pomogą spojrzeć na temat z różnych perspektyw – od historii procesów czarownic, przez językowe narzędzia opresji, po feministyczne reinterpretacje i odzyskiwanie narracji.
Cykl WIE(dźma) to nie tylko podróż przez historię i mitologię, ale także refleksja nad tym, jak dawne narracje wpływają na naszą rzeczywistość i tożsamość współczesnych kobiet.
Cykl składa się z następujących spotkań, które odbędą się w Biurze Malta Festival, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu. Wstęp bezpłatny.
13.02 – godz. 19:00 – „Kto się boi kobiet? Wiedźmy, hetery, czarownice – jak język i popkultura kształtują opresję i wyzwolenie”
Prowadząca: Karolina Olszak; Gościnie: Angelika Kucińska, Weronika Harzyńska
20.02 – godz. 19:00 – “Po co komu były stosy?”
Prowadząca: Aleksandra Sudolska; Gościni: Anna Jankowiak (Wiedźma od Wiedzy)
19.03 – godz. 19:00 – „Who’s the witch now? O wywrotowej sile i wiktymizacji kobiet w literaturze, filmie i idei”
Prelekcja Agnieszki Budnik, twórczyni podcastu Raport z Literatury
Cykl Spotkań WIE(dźma) powstał w nawiązaniu do stworzenia rzeźby upamiętniającej jedną z pierwszych w Polsce kobiet spalonych na stosie, której prezentacja odbyła się podczas Malta Festival w 2024 roku. Spotkania z cyklu WIE(dźma) to okazja by zobaczyć na żywo rzeźbę Wiedźmy z Chwaliszewa autorstwa Alicji Białej, która czeka na umieszczenie jej, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w docelowej lokalizacji.
Więcej na temat inicjatywy oraz samej rzeźby Wiedźmy, autorstwa Alicji Białej znajdziecie tutaj.