Jak dojechać?
Poznań jest dobrze skomunikowany pod względem transportu publicznego i mikromobilności. Na wydarzenia odbywające się w tym miejscu dojazd jest możliwy różnymi środkami transportu.
Komunikacja miejska
- autobusem – przystanek autobusowy „Zamek” znajduje się w odległości 150 metrów od teatru; na ulicy Aleje Niepodległości
- tramwajem – przystanek tramwajowy „Fredry” znajduje się w odległości 150 metrów od teatru; na ulicy Fredry
Samochód
Istnieje możliwość podjechania pod samo wejście do Teatru.
Parking: teatr znajduje się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, obowiązuje ona od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-20.00 oraz w soboty w godz. 8.00-18.00. Opłaty za parkowanie uiszcza się w parkometrach zlokalizowanych przy ulicy (część parkometrów przyjmuje wyłącznie bilon) lub poprzez aplikację. Najbliższe miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż ulicy Wieniawskiego.
Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami: przed wejściem do teatru znajdują się dwie koperty; kolejne koperty znajdują się w odległości 150 metrów od teatru na ulicy Wieniawskiego oraz 200 metrów od teatru na ulicy Aleje Niepodległości. Postój uprawnionych aut na wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami miejscach stref płatnego parkowania jest bezpłatny. W przypadku zajętej koperty dozwolone jest zaparkowanie pojazdu na miejscu parkingowym przylegającym bezpośrednio do zajętego miejsca.
Hulajnoga
W Poznaniu działają wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych obsługiwane przez operatorów, jak Uber/Lime, Bolt czy Dott. Istnieje jednak obowiązek pozostawienia hulajnogi w punktach mobilności Hop&go, oznaczonych odpowiednio tabliczkami informacyjnymi z niebieskim dymkiem i białym napisem „Hop&go”. Obowiązek pozostawiania wypożyczanych hulajnóg w powyżej przedstawionych punktach dotyczy obszarów objętych Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania oraz Strefą Płatnego Parkowania, czyli Starego Miasta, Jeżyc, Wildy, Łazarza, Ostrowa Tumskiego, Śródki i Piotrowa. Niepozostawienie hulajnogi w wyznaczonym do tego celu punkcie Hop&go spowoduje brak możliwości zakończenia wypożyczenia i sprawi, że opłata będzie wciąż naliczana. W lokalizacjach poza strefami płatnego parkowania rekomenduje się pozostawienie sprzętu współdzielonego w punktach Hop&go, jednak nie jest to już obowiązkowe.
Więcej informacji oraz lokalizacje punktów Hop&go znajduje się na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu: Mikromobilność
Rower
Poznań jest dobrze skomunikowany jeśli chodzi o ścieżki rowerowe. W Poznaniu znajduje się ponad 138 kilometrów ścieżek rowerowych i ponad 97 kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych. Nie funkcjonuje już natomiast system wypożyczalni Poznańskiego Roweru Miejskiego. Stojaki do przypięcia rowerów znajdują się tuż obok, bądź w bliskiej odległości od punktów Hop&go opisanych powyżej w punkcie Hulajnogi.
Taksówka
W Poznaniu działa kilkanaście korporacji taksówkarskich. Informacje o nich wraz z numerami telefonu znajdują się na Oficjalnej stronie miasta Poznania: Korporacje TAXI w Poznaniu.
Taksówki dla osób z niepełnosprawnościami zapewnia firma Hanna Florczak „EURO-TAXI”. Z transportu można korzystać przez całą dobę. Uwaga! Taksówkę należy zamawiać z minimum 12-godzinnym wyprzedzeniem, telefonując pod numer 61 811 11 11 lub wysyłając maila na adres centrala@euro-taxi.com.pl. Więcej informacji znajduje się na Oficjalnej stronie miasta Poznania: Transport dla osób z niepełnosprawnością.
Miejsce wydarzenia
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki to teatr operowy, który powstał w 1909 w Poznaniu, jako nowa siedziba Teatru Miejskiego, który wówczas działał w budynku Arkadii.
Wejście do budynku
Główne wejście do budynku Teatru Wielkiego od ul. Fredry następuje schodami.
Wejście dla osób poruszających się na wózku lub mających problemy z poruszaniem się znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia (od strony skweru Antoniny Kaweckiej). Jest oznaczone symbolem „♿︎”; prowadzi do niego pochylnia lub schody. W czasie wydarzeń będzie znajdował się przy nim pracownik obsługi w koszulce festiwalowej i identyfikatorze festiwalowym. Po wejściu do teatru wjazd na pierwsze piętro; gdzie znajduje się wejście na widownię główną i miejsca na widowni dla osób poruszających się na wózku oraz przystosowane toalety odbywa się za pomocą windy schodowej obsługiwanej przez przeszkoloną obsługę. Możliwy jest również wjazd windą na wyższe piętro do foyer oraz miejsca na widowni zlokalizowane na balkonie (nie ma tam jednak możliwości wjazdu wózkiem na widownię). Prosimy uwzględnić, iż przejazd na każde piętro trwa 5-7 min. Zachęcamy do przybycia na minimum 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu.
Bilety będą sprawdzane przy wejściu na wydarzenie przez obsługę ebilet. Można mieć je przy sobie w wersji elektronicznej, bądź papierowej. Osoby, które zakupiły bilet OzN prosimy o zabranie orzeczenia w celu okazania go obsłudze wraz z biletem.
Gdzie jest sala w której odbywa się wydarzenie?
W ramach Malta Festival spektakle w Teatrze Wielkim odbywają się na Scenie Dużej. Sala zlokalizowana jest na piętrze; znajduje się na wprost głównych drzwi; dojazd na jej poziom możliwy jest również za pomocą windy schodowej.
Korytarze prowadzące na sale są dobrze oświetlone; dodatkowo przed wejściami, jak i rzędami krzeseł zamocowane są tabliczki informacyjne w brajlu.
Przestrzeń, w której odbywa się wydarzenie
Scena Duża wraz z widownią to ok. 1000 m2:
- Miejsca na widowni są numerowane; krzesła są tradycyjne teatralne
- Scena Duża wyposażona jest w immersyjny system dźwięku przestrzennego i system wspomagający akustykę, co oznacza, że dźwięki do widzek i widzów zasiadających na widowni dochodzą z przodu, dookoła i z góry – efekt porównywalny do kinowego dolby surround
- Miejsca dla osób poruszających się na wózkach wyznaczone są na obu krańcach rzędu XI i XII.
Toalety
Toalety dostępne są na poziomie wejścia na widownię, znajdują się w pobliżu szatni. Na wejściu do toalet umieszczone są tabliczki brajlowskie. Toalety przystosowane są do osób z niepełnosprawnością, jednak klamka do drzwi wejściowych do toalety jest okrągła.
Narzędzia dostępności
Na Scenie Dużej dla osób niedosłyszących, funkcjonuje pracujący na podczerwieni modulator SI1015.
Na Scenę Dużą można wejść z psem asystującym oraz z psem przewodnikiem, prosimy jednak o posiadanie ze sobą certyfikatu oraz aktualnego zaświadczenia o szczepieniu psa w celu okazania ich obsłudze.
Powrót / po wydarzeniu
Jeśli wydarzenie odbywające się w teatrze kończy się późno jest możliwość powrotu komunikacją miejską, zarówno autobusem (przystanek autobusowy „Zamek” znajduje się w odległości 150 metrów od teatru; na ulicy Aleje Niepodległości) jak i tramwajem (przystanek tramwajowy „Fredry” znajduje się w odległości 150 metrów od teatru; na ulicy Fredry).
Wsparcie przed i w trakcie wydarzenia
Jeśli potrzebujesz informacji na temat konkretnych rozwiązań z zakresu dostępności przestrzeni lub wydarzenia festiwalowego, to daj nam tylko znać. Możesz napisać maila na adres: natalia.dabrowska@malta-festival.pl lub zadzwonić/wysłać wiadomość tekstową na numer: +48 691 058 711.
Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas wydarzenia, powiedz o tym wolontariuszom ubranym w festiwalowe koszulki i identyfikatorami na szyi lub pracownikom ochrony. W nagłych wypadkach dzwoń na numer: +48 691 058 711