Oferta programowa Poznania na Malcie – zobaczymy trzy spektakle repertuarowe

3/06/2023

Malta Festival Poznań proponuje wydarzenia z obszaru różnych działań artystycznych. Swoją ofertą przyciąga artystów i odbiorców do Poznania, pokazując także działalność lokalnych twórców i twórczyń. W tym roku w ramach Poznania na Malcie zobaczymy trzy spektakle z repertuaru Republiki Sztuki Tłusta Langusta oraz Baraku Kultury. Wydarzenia są biletowane.

Poznań na Malcie to program partnerski towarzyszący Malta Festival Poznań, do którego od wielu lat zapraszamy poznańskich twórców i twórczynie, zespoły teatralne i instytucje kultury. W poprzednich edycjach były prezentowane zarówno teatry instytucjonalne, jak i alternatywne, spektakle repertuarowe oraz premierowe (wystawiane po raz pierwszy w czasie festiwalu), realizacje tekstów klasycznych i współczesnych. W tym roku, gdy festiwal jest mniejszy i trwa krócej, zależało nam, by wydarzenia w ramach Poznania na Malcie nawiązywały do wątków poruszanych w programie głównym festiwalu i eksponowały zagranicznych artystów i artystki mieszkających w Polsce.

Widowiska międzynarodowych artystów i artystek mieszkających w Polsce

Callar y quemarse, czyli Zamknij się i spłoń, dramaturżki Lidii Gómez Herrery i twórcy interdyscyplinarnego Krzysztofa Cicheńskiego to instalacja przestrzenno-dźwiękowa inspirowana sztuką Federica Garcíi Lorki pt. Krwawe gody. Dramat nawiązuje do współczesności, obrazując jednocześnie rzeczywistość lat 30. XX wieku w Hiszpanii, w której artysta żył, tworzył i tragicznie zmarł. Pokazuje też świat, w którym pragnienie walczy z moralnością, a zakazana miłość (nie tylko heteroseksualna) niszczy jednostki i destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo, piętnujące wolność, odmienność i niezależność. Callar y quemarse to propozycja Republiki Sztuki Tłusta Langusta, którą zobaczymy w czterech odsłonach 30 czerwca i 1 lipca.

Drugą z oferty Tłustej Langusty jest Genesis – spektakl współtworzony przez Rimmę Tyshkevych, Anastasiię Ivasovą i Ewę Kaczmarek. Widowisko jest pełne ukraińskich obrazów i symboli, które twórczynie chcą ocalić i utrwalić. Jak mówią: „To nasza własna, symboliczna przypowieść o powstaniu kobiecej siły. Chcemy stworzyć opowieść o kobietach, która daje im nadzieję. Opowieść o nowym początku, którego doświadczamy, i o mocy stwarzania”. Wydarzenie odbędzie się dwukrotnie, 28 i 29 czerwca.

Ostatnią z oferty programowej Poznania na Malcie jest Solitude by Żadan & Stachura, tym razem Baraku Kultury i Teatru Emigrant. To historia o samotności będącej konsekwencją emigracji, emocjach z nią związanych i jej akceptacji. To głos milionów kobiet uciekających przed wojną. Spektakl jest kontynuacją Solitude z 2021 roku. Wtedy podstawą do wypowiedzi scenicznej była twórczość poety-emigranta, Josifa Brodskiego, teraz są nią wiersze Edwarda Stachury i Serhija Żadana. Spektakl zostanie zagrany 30 czerwca i 1 lipca.