Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Konfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen
GaleriaKonfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen

4,5 tys. diagnoz i postulatów, jak naprawić polską szkołę, Ania Karwowska, wyborcza.pl 20.06.2019

Najważniejszymi Inicjatorami i promotorami akcji byli nauczyciele skupieni w grupach facebookowych JaNauczyciel i Protest! Za przygotowanie metodyki narad i zbieranie ich wyników odpowiada Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Do udziału zaproszeni zostali też samorządowcy, związki zawodowe i organizacje społeczne zajmujące się edukacją.

W piątek 21 czerwca wieńcząca narada obywatelska na 25 stolików odbędzie się podczas festiwalu Malta w Poznaniu.

Od piątku Malta Festival 2019! Na otwarcie miejska parada, a w weekend m.in. happening „Waginokracja” w Starej Rzeźni, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 20.06.2019

Zacznie się tak, jak było na początku. Tegoroczną edycję Malta Festival Poznań otworzy uliczna parada podobna do tych, z których Malta słynęła w latach 90. Będą górujące nad tłumem śpiewaczki, akrobaci, tancerze, bębniarze. Artyści z francuskiego zespołu Transe Express przejdą w piątek o godz. 19 z placu Wolności na plac Mickiewicza. – To plenerowe widowisko, naprawdę dla wszystkich – zapowiada rzeczniczka Malty Agnieszka Kopiewska.

10 rzeczy, które warto wiedzieć idąc na Malta Festival Poznań, Izabela Szymańska, empik.com, 19.06.2019

Festiwal od początku swojego istnienia pokazuje to, co najciekawsze w sztuce. Kiedy były to spektakle uliczne – Malta prezentowała widowiska plenerowe. Dziś, gdy najciekawsze wydarzenia artystyczne powstają na przecięciu sztuk, to na Malta Festival Poznań oglądamy połączenie teatru, tańca, filmu, muzyki, sztuk wizualnych i… miasta – wydarzenia festiwalowe odbywają się w niemal 50 zakątkach Poznania.

O!Weekend: najważniejsze premiery filmowe, teatralne i koncerty, kultura.onet.pl, 18.06.2019

W Poznaniu Malta Festival, jeden z najważniejszych festiwali kulturalnych w Polsce. Przez 10 dni w stolicy Wielkopolski na uczestników czekać będzie niemal 300 wydarzeń. Wśród spektakli m.in. „Hańba" na podstawie słynnej powieści J.M. Coetzeego w reżyserii Macieja Podstawnego. Można spotkać się z Janiną Ochojską i Wojciechem Jagielskim, można uczestniczyć w darmowych koncertach i instalacjach artystycznych, można także pójść na warsztaty z Karoliną Czarnecką. Kuratorem tegorocznego idiomu „Armia jednostki" jest pochodzący z Angoli Nástio Mosquito. „29. Malta Festival Poznań odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świat wokół nas – ten bliski, lokalny, jak i rzeczywistość globalna, rozpada się na wiele nieprzystających do siebie narracji i obrazów. To właśnie konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju – jest ramą programową tegorocznej edycji" – zapowiada dyrektor Michał Merczyński.

200 Veranstaltungen bei Malta-Festival in Posen, polenjournal.de,18.06.2019

Rund 700 Künstler aus 15 Ländern und unterschiedlichen Genres wie Tanz, Theater, Musik und visuelle Kunst treten vom 21. bis 30. Juni beim Malta-Festival in Poznań (Posen) auf.

Malta Festival Poznań 2019: Program imprezy pęka w szwach. Ma aż 300 punktów, Sebastian Gabryel, 18.06.2019

Malta Festival Poznań słynie ze spektakularnych inauguracji. W tym roku 29. edycja imprezy rozpocznie się paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez zespół Transe Express. W pochodzie będzie można podziwiać 5-metrowe kukły! Dużym wydarzeniem plenerowym jest też finałowa „Operetta! Żyjesz w Matrixie”, będąca połączeniem operetki z koncertem z utworami Abby czy Maanamu. Wykona je Orkiestra Collegium F z dyrygentem Maciejem Sompolińskim, wspólnie z takimi artystami jak m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko czy Mateusz Holak.

Malta Festival Poznań. 10 dni, kilkaset wydarzeń. Większość  – za darmo, wyborcza.pl, 18.06.2019

29. edycję Malta Festival Poznań, jednego z najważniejszych festiwali kulturalnych w Polsce, można podsumować w liczbach: 10 dni, prawie 300 wydarzeń, ponad 700 artystów z 15 krajów. Ale ta impreza to znacznie więcej. Klamrą spinającą tegoroczny program jest pojęcie konfliktu pomiędzy wojną a pokojem –  napięcie, w którym żyje współczesne społeczeństwo.

Nagrodzeni w „The Best Off”, taniecpolska.pl, 18.06.2019

Spektakl Bromance, który otrzymał Nagrodę dla laureatów – stworzony przez Michała Przybyłę i Dominika Więcka (koncepcja, choreografia, reżyseria i wykonanie), Annę Królicę (opracowanie dramaturgiczne), Przemka Degórskiego (muzyka), a wyprodukowany przez Scenę Roboczą w Poznaniu w ramach konkursu rezydencyjnego Nowa Generacja – będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Malta Festival, 23 czerwca o godz. 18.00 (właśnie na Scenie Roboczej w Poznaniu). Nagrodzona równorzędnie Pompa funebris Stowarzyszenia Sztuka Nowa, z dramaturgią i reżyserią Kasi Pol oraz Dawida Żakowskiego, będzie z kolei prezentowana pod koniec roku, o czym będziemy jeszcze informować.

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, epoznan.pl, 18.06.2019

Widzów, którzy w czasie Festiwalu Malta odwiedzą Studio Słodownia +3 w Starym Browarze, zaskoczy na pewno także wielu innych artystów. Na scenie pojawią się tancerze świetnie znani poznańskiej publiczności, m.in. polscy choreografowie Agata Siniarska, Ania Nowicka, Paweł Sakowicz (po raz pierwszy pokażą w Poznaniu spektakle koprodukowane przez Art Stations Foundation z warszawskim Nowym Teatrem). Studio Słodownia +3 po raz kolejny odwiedzą Sofia Dias i Vitor Roriz z Portugali czy Anne Juren z Austrii. Nie zabraknie także debiutujących w Poznaniu gości, a wśród nich brazylijski duet QUARTO, który zaprezentuje dwie choreograficzne (niebiletowane) instalacje.

Czy ładne artystki mają łatwiej?, Julia Niedziejko, kultura.poznan.pl, 17.06.2019

W ramach zbliżającego się Malta Festival odbędą się specjalne warsztaty z bycia miss organizowane przez Generator Malta. W warsztatach może wziąć udział każda i każdy, która/który ma ochotę lepiej poznać doświadczenia artystki, a także dowiedzieć się więcej o samym konkursie na miss Polski. Zajęcia odbędą się tylko jednego dnia - 29 czerwca o godz. 15 w Galerii Rodriguez.

Malta Festival 2019, Aneta Kyzioł, polityka.pl, 17.06.2019

Twórcy tegorocznej, 29. edycji poznańskiej imprezy chwalą się 300 wydarzeniami (bezpłatnymi lub za symboliczną opłatą): przedstawieniami, koncertami, instalacjami, performansami, spektaklami tanecznymi, dyskusjami, pokazami filmów i warsztatami.

17-23 czerwca, magazynszum.pl, 17.06.2019

W najbliższy piątek (21.06) rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Malta. Ramą programową dwudziestej dziewiątej odsłony festiwalu, odbywającej się pod hasłem Armia jednostki, jest konflikt. Jemu poświęcona będzie kuratorowana przez Nástio Mosquito główna sekcja festiwalu. W ramach wydarzeń z dziedziny sztuk wizualnych nie można ominąć Instytutu Obalania Wojen i Rozbrojenia Kultury im. Józefa Rotblata, który na Placu Wolności zaprezentują Jarosław Kozakiewicz i Krzysztof Wodiczko, a także performansu kolektywu Army of Love w tym samym miejscu. Przy okazji Malty można także wspomóc powstawanie filmu Jany Shostak i Jakuba Jasiukiewicza Miss Polonii. W galerii Rodriguez artyści handlować będą stworzoną przez Shostak kolekcją „narzędzi do walki o pokój na świecie”. Warto także śledzić program choreograficzny, w ramach którego odbędzie się m.in. poznańska premiera Masakry Pawła Sakowicza.

Wielkie plenerowe wydarzenia na otwarcie i finał tegorocznej Malty!, wtk.pl, 16.06.2019

21. czerwca rusza kolejna, 29. edycja Festiwalu Malta. Tegoroczny idiom to „Armia jednostki". 9 festiwalowych dni Malty, to niemal 300 wydarzeń przygotowanych przez ponad 700 artystów z 15 krajów. Posłuchajcie, co będzie się działo podczas tegorocznej edycji!

Malta Festival Poznań. Teatr, happeningi i miejskie wycieczki, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 16.06.2019

Rok temu było wspólne burzenie wieży z kartonów. W 2017 r. – rowerowa parada. Tegoroczny festiwal Malta rozpocznie akrobatyczny spektakl., Wielkie otwarcie - na trasie od placu Wolności do placu Mickiewicza - należeć będzie do francuskiego zespołu Transe Express. 21 czerwca o godz. 19 przez centrum przejdą górujące nad tłumem śpiewaczki, akrobaci, tancerze i muzycy grający na bębnach. To będzie początek 29. edycji Malta Festival Poznań, która potrwa do 30 czerwca.

Malta Festival Poznań powraca, „Świat kultury", 16.06.2019

Już w najbliższy piątek, 21 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań. Tegoroczna edycja będzie poświęcona Armii jednostki, a kuratorem idiomu został artysta, który przekracza granice teatru i tańca, rozszerza ramy performatywności i sztuk wizualnych – Nástio Mosquito. Artysta zaprosi publiczność do działań na styku wielu sztuk. Na 10 dni Poznań stanie się centrum pokojowych działań performatywnych.

Wojna to nie jest wielka przygoda, Mike Urbaniak, „Wysokie Obcasy", 15.06.2019

„Sprawdziłyśmy też, jak działają na świecie rozmaite ruchy propokojowe, i uderzyło nas to, że one wszystkie działają jakby post factum – po wojnie, po konflikcie – a nam się wydaje, że powinny działać przed". Rozmowa z Agnieszką Różyńską i Joanną Pańczak, kuratorkami Generatora Malta na poznańskim festiwalu.

Deep in voguing, Wojciech Delikta, czaskultury.pl, 15.06.2019

Poznaniacy mieli już okazję zapoznać się z tą formą tańca w wykonaniu grupy Future V podczas ubiegłorocznego Festiwalu Malta. Berlińska trupa voguerów, w skład której wchodzą głównie nieheteronormatywni uchodźcy, wystąpiła wtedy w scenerii Jeziora Strzeszyńskiego. W tym roku tancerze powrócą do stolicy Wielkopolski, aby w ramach Generatora Malta poprowadzić silent disco, nadając mu charakter ballroomu.

45 lat Polskiego Teatru Tańca: czerwcowa kulminacja, tenpoznan.pl, 15.06.2019

Dwie premiery: „Śledztwa” w reż. Mikołaja Mikołajczyka i „45” Jacka Przybyłowicza będą mogli obejrzeć poznańscy miłośnicy tańca z okazji kulminacji 45 lat istnienia PTT.

Polski Teatr Tańca jest najstarszym teatrem tego rodzaju w Europie, jest więc co świętować. Dyrekcja przygotowała więc aż dwie premiery, które będzie można zobaczyć 22 i 29 czerwca w ramach festiwalu Malta.

5 spektakli, które warto zobaczyć na Malta Festival Poznań 2019, Mike Urbaniak, vogue.pl, 14.06.2019

Od 21 do 30 czerwca w Poznaniu potrwa najważniejszy festiwal teatralny w Polsce. Wybraliśmy performanse, spektakle i wydarzenia, które zapowiadają się na prawdziwe przeboje.

Totemy mówią stop, kulturapoznan.pl, Danuta Bartkowiak,14.06.2019

Przygotowuję oprawę wizualną Operetty, która będzie finałem tegorocznej Malty. Jeden z moich kolaży do Polski Świetlickiego, Żyjesz w Matrixie, jest hasłem tego widowiska i znalazł się na promującym je plakacie. Tłem do Operetty będą animacje z wykorzystaniem kilku kolaży do Polski, ale będą tam też prace, które nie pojawiły się w książce, ani na wystawach i kilka zupełnie nowych. Pracuję nad tym, wiele kolaży jeszcze nie jest gotowych, wymyślonych. Nie stresuję się, że to zaraz, nie spieszę się. Kolaże – w przeciwieństwie do innych rzeczy, którymi się zajmuję – tworzy mi się lekko i szybko, intuicyjnie. Nie wysiaduję moich wycinanek polskich, same przychodzą.

Armia jednostki w audycji Trójka pod Księżycem, Barbara Marcinik, polskieradio.pl, 14.06.2019

W tradycyjnym wydaniu TPK, poprzedzającym festiwal, słyszymy Michała Merczyńskiego, w studiu Trójki gościmy Mateusza Holaka, który przygotowuje koncert finałowy p.t. „Operetta! Żyjesz w Matrixie". Łączymy się też telefonicznie z Joanną Pańczak, kuratorką Generatora Malta czyli programu społeczno-artystycznego.

Sceną Malty jest miasto, lepszypoznan.pl, 13.06.2019

Po raz pierwszy kuratorem Idiomu, czyli międzynarodowego programu Malty, jest artysta, który przekracza granice teatru i tańca, rozszerza ramy performatywności i sztuk wizualnych. Nástio Mosquito i jego Armia jednostki zaproszą do działań na styku wielu sztuk. Generator Malta otworzy na placu Wolności i w przestrzeni miasta galerię sztuk bez walki. Na kilka dni Poznań stanie się centrum pokojowych działań performatywnych!

Niecodzienna premiera kieleckiego teatru. Najpierw zobaczą ją uczestnicy festiwalu Malta, Urszula Degejda, kielce.tvp.pl, 12.06.2019

„Hańba" to tytuł kolejnej premiery przygotowywanej przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Nietypowej, bo pierwsi pod koniec czerwca będą mogli zobaczyć ją widzowie z poznańskiego festiwalu Malta. Chociaż sezon jeszcze się nie skończył kielecka placówka już planuje kolejny.

Nazywali go „ruskim aniołem". Rozpoznajesz miejsce, w którym dziś stoi?, Natalia Mazur, poznan.wyborcza.pl, 12.06.2019

Katarzyna Różniak i Tytus Szabelski wyjmują z koperty fotografie. Dostali je od mieszkanki os. Pod Lipami, zeskanowali i przygotowali na wystawę. Na jednym zdjęciu młoda kobieta tuli się do drzewa, za jej plecami stoją czołgi. Na kolejnym młody mężczyzna obejmuje armatę. Na jeszcze innym ta sama młoda kobieta pozuje na tle monumentalnych schodów i pomnika. – Pomnik jest sfotografowany tak, że nie widać wieńczącej go czerwonej gwiazdy. Tutaj to chyba przypadek, ale mamy też zdjęcia, które zostały celowo wykadrowane w taki sposób albo po wywołaniu obcięte nożyczkami – opowiada Różniak.

Wyjdą ze sztuką na ulicę. Niecodzienne półkolonie dla dzieci, Lidia Sokowicz, jarocinska.pl, 11.06.2019

Fundacja Malta i JOK Jarocin zapraszają dzieci do udziału w „Sztuczkach Publicznych" – bezpłatnych, twórczych warsztatach miejskich w formie półkolonii.

Na dzień dziecka – Wolno Dzieciom na festiwalu Malta!, magazyndzieci.pl, 10.06.2019

Spotkania i warsztaty dla najmłodszych, popołudnia pełne odkryć dla starszaków, wspólne tworzenie etiud z doświadczonymi filmowcami dla nastolatków oraz Strefa frajdy i spektakle teatralne dla każdego małego widza. Niewyczerpana dziecięca energia zostanie po raz szósty przeniesiona do przestrzeni Wolno Dzieciom na placu Wolności podczas festiwalu Malta (21-30 czerwca).

Usta milczą, dusza śpiewa – muzyka na festiwalu Malta, mowianamiescie.pl, 10.06.2019

Najbardziej muzyczny z teatralnych festiwali przedstawia mieszankę stylów, osobowości i społecznego zaangażowania. Na placu Wolności i w poznańskim plenerze muzyczne wariacje na temat pokoju. Nie zabraknie polskich legend i międzynarodowych nowości, silent disco uświetni armia DJ-ów zaproszonych przez kuratora Idiomu, a na muzyczny finał – między innymi Mateusz Holak, Justyna Szafran oraz Partytura dla pokoju ponad granicami. Usiądź z nami, posłuchaj i stań się częścią wielu, dla których pokój ma niezwykłe znaczenie!

Pyry tygodnia  brawa dla donGURALesko i Fundacji Malta, poznan.wyborcza.pl, 8.06.2019

Biała pyra - dla donGURALesko i Fundacji Malta. Za projekt „Ani słowa bez nas!”. Przełożyć książkę historyka Timothy'ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” na rap? Karkołomny pomysł. A jednak się udało! Efektem był niedzielny koncert na pl. Wolności, teledysk i audiobook, na którym donGURALesko czyta Snydera. Nie słyszeliście jeszcze? To posłuchajcie: do pobrania za darmo na wyborcza.pl i malta-festival.pl.

Polscy raperzy milczą o polskiej polityce? Nasz felieton z okazji 30. rocznicy upadku komuny, newonce.net, 04.06.2019

To szczególnie ważne zdanie w dniu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca, kiedy to Polacy po raz pierwszy od czasów międzywojnia mogli wybrać swoich reprezentantów. W Gdańsku przez jedenaście dni będzie trwać huczne świętowanie częściowo wolnych wyborów m.in. poprzez podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie praw człowieka. Czy polski rap, niegdyś taki buntowniczy i antysystemowy, również powinien mieć taką misję w obecnych czasach?

Neon WOLNOŚĆ już świeci w Poznaniu. DonGURALesko: Jestem beneficjentem wyborów sprzed 30 lat, Dawid Szymczak, 2 czerwca 2019

Najpierw koncert na pl. Wolności zagrał poznański raper donGURALesko, a gdy zszedł ze sceny i zaczęło się ściemniać, na dachu Arkadii rozbłysnął neonowy napis Wolność". Tak w niedzielę zwieńczono obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do Sejmu i Senatu RP.

„O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku". donGURALesko czyta Snydera, Mikołaj Nowak, poznan.wyborcza.pl, 2 czerwca 2019

Esej amerykańskiego historyka Timothy Snydera "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" stał się inspiracją i główną myślą akcji "Ani słowa bez nas". W ramach akcji, poznański raper donGURALesko nagrał audiobook, który jest do pobrania za darmo m.in. ze strony wyborcza.pl

Prof. Markowski: Są trzy wyjątki: Polska, Węgry i Włochy. Dyskusja o wolności w Poznaniu, Dawid Szymczak, poznan.wyborcza.pl, 2 czerwca 2019

Gdy ponad połowa miejsc w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek" była już zajęta, zamknięto drzwi, zgaszono światło, a na telebimie pojawił się donGURALelsko w teledysku do piosenki pt. "20". Tak rozpoczęła się konferencja „Kierunek Europa – O potrzebie utopii".

Polska? To była cholerna mekka kosmopolitycznego świata! Wracam do tej tradycji, Natalia Szostak, „Gazeta Wyborcza”, 31.05.2019

– Zachwyciła mnie historia waszego kraju. Przed wiekami Polska była ostoją europejskiej tolerancji - mówi Nástio Mosquito, kurator tegorocznego Malta Festivalu. Impreza odbędzie się między 21 i 30 czerwca w Poznaniu.

Michał Merczyński: Albo zawrócimy z antydemokratycznej drogi, albo to pójdzie w gorszą stronę, jak na Węgrzech, w Rosji, Violetta Szostak, poznan.wyborcza.pl, 31.05.2019

Violetta Szostak: Jak udało się namówić profesora Timothy’ego Snydera do udziału w tej historii?
Michał Merczyński: Opowiedziałem Snyderowi o pomyśle, gdy spotkałem go w zeszłym roku w Lublinie, gdzie odbierał doktorat honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Odpowiedział: „Róbcie, co chcecie, nie ma problemu”.

Zaplanuj czerwiec z Malta Festival Poznań!, zwierciadlo.pl, 30.05.2019

Malta Festival Poznań to połączenie teatru, tańca, filmu, muzyki, sztuk wizualnych i miasta – blisko 300 wydarzeń w niemal 50 lokalizacjach! Kurator Nástio Mosquito zaprasza na wydarzenia w ramach międzynarodowego programu performatywnego „Armia jednostki”. On sam pokaże dwa premierowe projekty – audiowizualny happening Waginokracja oraz sesję karaoke No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Wśród wydarzeń także spektakle taneczne, instalacje audiowizualne, interwencje artystyczne oraz akcja performatywna w samym centrum miasta. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne, a także program filmowy.

Poznań: Na budynku Arkadii zamontowano neon z napise„Wolność”. Rozbłyśnie 2 czerwca, gloswielkopolski.pl, 30.05.2019

Uroczyste rozświetlenie neonu nastąpi w najbliższą niedzielę, 2 czerwca, ok. godz. 21.45, po zakończeniu koncertu donGURALesko (koncert rozpoczyna się o godz. 20.30). Wydarzenie jest częścią poznańskich obchodów rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r.

Na budynku Arkadii pojawi się nowy neon z napisem „Wolność”, kinopalacowe.epoznan.pl, 30.05.2019

– Kluczowa w całej koncepcji jest symbolika neonu. Ostatnie blisko 4 lata to czas protestów poznaniaków, które odbywały się właśnie na Placu Wolności. Neon nawiązuje do tych demonstracji i symbolizuje nasze przywiązanie do szeroko rozumianej idei wolności. Stanowi też wyraz sprzeciwu poznaniaków wobec ataku na wartości demokratyczne w ogóle – wyjaśnia Kłopocki.

Montują neon "Wolność" w samym centrum Poznania, Seweryn Lipoński, wtk.pl, 30.05.2019

Trwa już montaż neonu na ścianie budynku Arkadii. To część poznańskich obchodów okrągłej rocznicy 4 czerwca 1989 r., czyli pierwszych częściowo wolnych wyborów, po których nastały rządy „Solidarności” i demokratyczne przemiany.

Festiwal Malta – warsztaty breakdance, songwriting i rap dla młodzieży, Karolina Fiałkowska, rytmy.pl, 30.05.2019

W ramach Festiwalu Malta odbędzie się coś specjalnego dla osób ze szkół. Będą oni mogli uczestniczyć w warsztatach rapu, songwritingu i breakdance z donGURALesko, Karoliną Czarnecką i grupą taneczną Stereo 48.

O co walczymy? Zapowiedź Malta Festival Poznań 2019, Agata Wittchen Barełkowska, kulturaupodstaw.pl, 29.05.2019

Malta Festival po raz kolejny prowokuje do myślenia  nie pyta jedynie o wojnę w podręcznikach, na ekranach telewizorów, w medialnych doniesieniach, ale również o tę toczącą się w każdym z nas, o stan wewnętrznego konfliktu, o zmagania z rzeczywistością i opowiadanie się po stronie życia, które ma znaczenie.

W czepku urodzony, Katarzyna Kubisiowska, Tygodnik Powszechny, 27.05.2019

Piotr Górny, czyli donGURALesko, raper: Żeby się wyróżnić, zakosiłem bratu żółty czepek pływacki i uparcie w nim chodziłem. To był mój pomysł na odgrodzenie się od otaczającej mnie szarówki i prywatna wojna z systemem.

DonGURALesko rapuje Timothy'ego Snydera: Chroń prywatność swoją i rodziny. Sieć to szambo myśli, nie znasz dnia ani godziny, Violetta Szostak, „Duży Format”, 27.05.2019

Generalnie polscy raperzy są politykami, kombinują, co opłaca się powiedzieć. Ja mam to, chwała Bogu, w dupie - mówi Piotr „donGURALesko" Górny.

Malta Festival 2019. Co w programie? Olga Sokal, wtk.pl, 24.05.2019

Za niespełna miesiąc – bo 21. czerwca – rozpocznie się Festiwal Malta. Przez dziesięć dni odbędzie się w sumie aż trzysta wydarzeń. W 50 punktach na mapie Poznania zobaczymy 750 artystów z piętnastu krajów.

Malta Festival 2019. Odsłonią na nowo Dzwon Pokoju na Cytadeli, zatańczą na pomniku Armii Poznań i usiądą na pl. Wolności przy 25 stolikach, Violetta Szostak, „Gazeta Wyborcza”, 22.05.2019

300 wydarzeń i 750 artystów z 15 krajów. Spektakle, happeningi, koncerty i dyskusje. Szalona parada akrobatów na początek i operetkowy koncert na finał. Debata o edukacji przy 25 stolikach, które staną na placu Wolności. I rap z breakdance'em na pomniku Armii Poznań. Szykujcie się na festiwal Malta. Początek 21 czerwca.

Malta Festival Poznań – Armia jednostki, poznan.pl, 22.05.2019

– Robimy to, bo mieszkańcy Poznania od 29 lat tłumnie uczestniczą w tym wydarzeniu. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 85 tysięcy osób – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Malta to festiwal, który nie wyklucza, jest otwarty na wszystkich. Co roku porusza ważne tematy, burzy stereotypy, buduje nowe wartości – pokazuje, że Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, w którym zdanie każdego mieszkańca, niezależnie od poglądów politycznych czy wyznania, jest ważne.

Żyjemy w czasie wojno-pokoju, Julia Niedziejko, kultura.poznan.pl, 22.05.2019

Żyjemy w czasie wojno-pokoju. Te dwa stany są ze sobą splecione. Dlatego "Armia jednostki" szuka sposobu przywrócenia poczucia sprawczości, wolności indywidualnej każdej z jednostek. Choć świat rządzi się swoimi prawami – podporządkowany jest systemom politycznym, strukturom, ideologiom (to determinuje armię i jej dyscyplinę), każdy z nas ma własne życie, swój czas, z którym może zrobić coś dobrego, albo się biernie poddać systemowi. Wojna i pokój są dwoma stanami, między którymi oscylujemy – zarówno w sensie globalnym, jak i w kontekście prywatnych wyborów, których dokonujemy.

Kielce. Ruszyły próby do „Hańby”, e-teatr.pl, 20.05.2019

W Teatrze im. Żeromskiego ruszyły próby do kolejnej premiery, ale ta na kieleckiej scenie dopiero we wrześniu. Mowa o „Hańbie” Johna Maxwella Coetzeego w reżyserii Macieja Podstawnego. Spektakl jest koprodukcją z Festivalem Malta. Premierę kielecką poprzedzi poznańska, 27 czerwca.

DonGURALesko rapuje Snydera przeciw tyranii. Premiera klipu w Noc Muzeów. A potem finał z koncertem na pl. Wolności i rozświetleniem nowego neonu, Violetta Szostak, „Gazeta Wyborcza”, 17.05.2019

Zastanawiałem się, co zrobić, żeby ta książka dotarła do młodych ludzi. Nie chcę powiedzieć, że młodzi nie czytają książek, ale nie jest to takie oczywiste, że sięgną po Snydera – mówi Michał Merczyński, szef festiwalu Malta i pomysłodawca projektu. – Uważam, że ta książeczka „O tyranii”, która była najpierw artykułem opublikowanym w „New York Timesie” po wyborze Trumpa na prezydenta, to jedna z najważniejszych rzeczy, które się ukazały w historiozoficznej publicystyce. Jak w pigułce pokazuje mechanizmy niszczenia demokracji i pokazuje, że nie będziesz miał demokracji, jeśli nie będziesz wyciągał lekcji z historii. Jak z tym trafić do młodych? Pomyślałem, że raper mógłby się tym zająć. W Asfalt Records, największej polskiej wytwórni muzyki hiphopowej od razu powiedzieli mi, że najlepszy będzie tu Gural. Zadzwoniłem, odebrała żona, która jest też jego menedżerką. Mówię o pomyśle – a telefon był na głośnomówiącym – i słyszę, że Gural krzyczy: „Ze Snyderem wszystko!” – opowiada.

Poznańska Garażówka – ćwiczenia z empatii, Anka Adamowicz, kulturaupodstaw.pl, 10.05.2019

Zapał i odpowiedzialność ekipy garażówkowej, wspieranej formalnie przez Stowarzyszenie Lepszy Świat, robią wrażenie. Pierwszą akcję wyprzedawania nieużywanych lub stworzonych przez siebie rzeczy w celu zbiórki funduszy na pomoc zorganizowały osoby skupione wokół organizacji pracujących z migrantami i uchodźcami w Warszawie – wraz z mieszkającymi tam Syryjczykami.

Osiedle Kopernika będzie miało własną orkiestrę! Dołączysz?, wtk.pl, 09.05.2019

Czegoś takiego w Poznaniu jeszcze nie było. Szczęśliwi mieszkańcy Osiedla Kopernika - bo to oni mogą zagrać w pierwszej w naszym mieście Orkiestrze Osiedlowej. Pierwsze spotkanie już 13 maja - a wszystko to w ramach projektu „Kopernik na Podsłuchu" Fundacji Malta. W studiu: Dorota Zygmunt, współtwórczyni projektu „Kopernik na podsłuchu" i Hubert Karmiński, członek Kołorkingu Muzycznego, współprowadzący Orkiestrę Osiedlową.

„Ani słowa bez nas” – wyjątkowy projekt z udziałem donGURALesko, cgm.pl, 26.04.2019

To bez wątpienia rok donGURALesko. Raper ma na koncie świetny mixtape “Miłość, szmaragd i krokodyl” nagrany z Matheo, na horyzoncie jest już album “Latające ryby”, który ukaże się 7 czerwca. Wcześniej jednak DGE weźmie udział w wyjątkowym projekcie organizowanym przez Fundację Malta.

W miejscu z niezwykłą historią powstał dom kultury. Na otwarciu było ciasto, kawa i muzyka Krzysztofa Komedy, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 12.04.2019

Podczas ostatniego festiwalu Malta niewielki dom przy ul. Lotaryńskiej 6 zajęli artyści. Od czwartku istnieje tu Mikro Dom Kultury. Centrum sąsiedzkich spotkań, pierwsze takie miejsce na Naramowicach.

(...) Była wystawa starych zdjęć i zabytkowych przedmiotów, wspólne warsztaty, w których wzięły udział dzieci z pobliskiej szkoły, a także piknik sąsiedzki. – Chcemy tę działalność kontynuować, już pod szyldem domu kultury – mówi Joanna Pańczak z fundacji Malta, a po godzinach także aktywistka miejska. – Na Naramowicach nie ma takiego miejsca. Nie jest to może wielka przestrzeń, ale można przyjść tutaj, spotkać się, coś zorganizować razem z przyjaciółmi. Pograć w gry, uczyć się tańca, budować sąsiedzkie relacje – zaprasza.

Michał Merczyński o zarzutach Piotra Glińskiego: nie mam nic do ukrycia, Piotr Jagielski, kultura.onet.pl, 12.04.2019

Komentując słowa Glińskiego, Merczyński podkreślił, że jest taka zasada, że gdy się łączy instytucje, każdy pracownik  – także dyrektorzy tych placówek – muszą dostać propozycję pracy na tych samych warunkach. Oczywiście, nie dyrektora NInA, bo tej instytucji już nie ma i nie dyrektora FInA. Chodzi o to, by otrzymać propozycję taką samą w sensie finansowym. Nie dostałem takiej propozycji, ponieważ zaproponowano mi ugodę. Porozumieliśmy się na drodze negocjacji; zaproponowano mi 6-miesięczą odprawę oraz 3-miesięczne wypowiedzenie, w ramach którego korzystałem z samochodu służbowego i telefonu. Za benzynę płaciłem sam.

STOP HATE / POSTER SHOW międzynarodowy konkurs na plakat o tematyce antyprzemocowej, aktualnekonkursy.pl, 11.04.2019

Organizatorom zależy na zwrócenie uwagi na rosnący w ostatnim czasie poziom negatywnych emocji społecznych. Zorganizowana nienawiść towarzyszy lub leży u podstaw niezwykle niebezpiecznych zjawisk takich jak faszyzm, rasizm, ksenofobia, dyskryminacja ze względu na płeć, orientację seksualną, religię, pochodzenie etniczne itp. Jesteśmy przekonani, że skuteczną reakcją na toksyny nienawiści jest tolerancja, empatia, współczucie i akceptacja i takie wartości chcielibyśmy propagować.

Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem, tenpoznan.pl, 10.04.2019

To seria nieformalnych spotkań, których celem jest edukacja, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także merytoryczna dyskusja na temat bieżących kwestii związanych z prawem. Bartłomiej Przymusiński jest jednym z inicjatorów Łańcucha Światła, sędzią z wieloletnim stażem, pełni też funkcję rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia". Od wielu lat angażuje się w liczne akcje propagujące świadomość prawną, np. Rozprawa Wilka, Sędziowie na Pol’and’Rock, „Prawo warte Poznania". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a w trakcie spotkania publiczność może zadawać pytania.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji Malta przy ul. Ratajczaka 44.

Wiosenne porządki w Ogrodzie Łazarz, Janusz Ludwiczak, łazarz.pl, 10.04.2019

Ogród Łazarz powstał w 2013 r. w ramach projektu „Generator Malta", realizowanego przy okazji festiwalu teatralnego Malta na skwerze przy ul. Potockiej, pomiędzy budynkami pod numerem 39 i 41. Celem projektu było stworzenie miejsca do integracji mieszkańców, w którym będzie można wypocząć, spotkać się przy wspólnej kawie a także wziąć udział w warsztatach czy wspólnie obejrzeć projekcje filmowe.

Malta Festival Poznań 2019: program, line-up. Kiedy i gdzie odbędzie się festiwal?, radiozet.pl, 3.04.2019

Malta Festival Poznań 2019 rusza już niebawem. Jeden z najbarwniejszych i najciekawszych polskich imprez teatralno-muzycznych co roku przyciąga tysiące widzów z całego kraju. Sprawdzamy, co to jest festiwal Malta, czy można już znaleźć jego program i line-up, a także czy jest możliwość zaangażowania się w jego organizację w ramach wolontariatu.

Minister Gliński przegrał w sądzie z Malta Festival. Musi wypłacić organizatorom 300 tys. złotych, poznan.onet.pl, 3.04.2019

– Wygrało prawo i sprawiedliwość. Tylko tego chcieliśmy. Czekamy na uprawomocnienie się wyroku. Myślę, że to ważny moment dla tych wszystkich, którzy w podobnych sytuacjach się znaleźli, znajdują albo znajdą – powiedział Michał Merczyński, dyrektor festiwalu po ogłoszeniu decyzji sądu. Podziękował za pomoc Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mecenasowi Marchwickiemu, który przygotował postępowanie i reprezentował fundację pro bono.

Resort min. Glińskiego przegrał w sądzie. Ministerstwo kultury ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. złotych, tokfm.pl, 3.04

Skarb Państwa-Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić Fundacji Malta, organizatorowi Malta Festival Poznań, 300 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

(...) Chodzi o sprawę, która rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy fundacja zawarła trzyletnią umowę na organizację poznańskiej imprezy. Na jej mocy MKiDN zobowiązało się do wypłaty dotacji celowych co roku. Jednak w 2017 roku do wypłaty pieniędzy nie doszło.

Skarb Państwa przegrał z Fundacją Malta proces o dotację na organizację Malta Festival, A. Karczewska, codziennypoznan.pl, 3.04

Fundacja Malta ma otrzymać od Skarbu Państwa - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaległą dotację wraz z odsetkami w związku z odmową wypłacenia jej w 2017 roku na organizację Malta Festival. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie.

Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł zaległej dotacji, polskieradio.pl, 3.04.2019

Skarb Państwa-minister kultury i dziedzictwa narodowego ma wypłacić Fundacji Malta 300 tysięcy złotych wraz z odsetkami ustawowymi – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny. Sąd zasądził też wypłatę 15 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów procesu. Pozew złożyła Fundacja Malta, która organizuje Malta Festival Poznań w związku z niewypłaceniem przez resort kultury dotacji na organizację festiwalu w 2017 roku.

Sąd nakazuje wypłacić dotację wstrzymaną w związku z "obrazą uczuć religijnych", prawo.pl, 03.04.2019

„Chodzi nam o to, że minister nie może z powodów ideologicznych w sposób pryncypialny decydować, jak wygląda program czy kształt instytucji kultury. Dlatego postanowiliśmy odwołać się od tej decyzji na drodze sądowej. Jako Fundacja Malta chcemy tylko prawa i sprawiedliwości” – mówił przed procesem Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań, prezes Fundacji Malta.

Jego zdaniem decyzje władz publicznych w obszarze kultury powinny być podejmowane na przejrzystych zasadach i zostać szczegółowo uzasadnione, a wspierane przez państwo przedsięwzięcia artystyczne muszą przedstawiać różne punkty widzenia

Gliński przegrał w sądzie z Malta Festival. „Wygrało prawo i sprawiedliwość”, tvn24.pl, 03.04.2019

Oprócz zwrotu przyznanej wcześniej dotacji w wysokości 300 tysięcy złotych, Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził także od Skarbu Państwa na rzecz Fundacji Malta kwotę 15 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd przyznał rację Fundacji Malta, poznan.pl, 03.04.2019

W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd wskazał, że zobowiązanie to miało charakter czysto kontraktowy, a zapisy umowy z 2015 roku na wypłatę dotacji celowych w latach 2016-2018 na organizację Malta Festival Poznań nie budziły wątpliwości. Sąd podkreślił, że umowa uprawniała Ministerstwo do zmniejszenia opłaty tylko w ściśle określonej sytuacji - jednak w tej sprawie nie miała ona miejsca. Sąd wskazał ponadto, że Ministerstwo już w 2015 roku wiedziało, że Oliver Friljić będzie kuratorem festiwalu, dlatego jego osoba nie mogła doprowadzić do nieprzyznania Fundacji Malta dotacji celowej. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok w sprawie Malta Festival Poznań, Maciej Szefer, wtk.pl, 03.04.2019

Sąd podkreślił, że umowa uprawniała Ministerstwo do zmniejszenia opłaty tylko w ściśle określonej sytuacji – jednak w tej sprawie nie miała ona miejsca. Sąd wskazał ponadto, że Ministerstwo już w 2015 roku wiedziało, że Oliver Friljić będzie kuratorem festiwalu, dlatego jego osoba nie mogła doprowadzić do nieprzyznania Fundacji Malta dotacji celowej. Wyrok jest nieprawomocny - informuje Fundacja.

Warszawa. Minister Gliński czeka na uzasadnienie wyroku ws Malty, Bartłomiej Pawlak, e-teatr.pl, 03.04.2019

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że dopiero po otrzymaniu uzasadnienia nakazującego wypłacenie przez Skarb Państwa 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami organizatorowi Malta Festival Poznań resort podejmie decyzję o dalszych działaniach w tym sporze.

Festival Malta wygrywa z ministrem Glińskim. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postąpiło niezgodnie z prawem, cgm.pl, 03.04.2019

Przypomnijmy, że w 2017 roku Ministerstwo nie wypłaciło festiwalowi należnej kwoty mimo umowy podpisanej na trzy lata. Powodem takiego działania była osoba Kuratora festiwalu – Oliviera Frlića (reżyser budzącego kontrowersje spektaklu „Klątwa” ). Reżyser ostatecznie nie pojawił się w 2017 roku na Malcie, na znak protestu wobec decyzji ministra Glińskiego. Co ciekawe Malta zebrała kwotę, którą miała dostać od Ministerstwa, dzięki aukcjom z przedmiotami przekazanymi na rzecz festiwalu przez wielu cenionych artystów. Mimo, iż suma dotacji stanowiła jedynie 7% budżetu imprezy, Michał Merczyński postanowił wejść na drogę prawną. Nie spodobała mu się argumentacja ministra Glińskiego, który twierdził, że organizatorzy nie wywiązali się z umowy.

MKiDN: MKiDN czeka na uzasadnienie wyroku ws. Fundacji Malta (komunikat), centrumprasowe.pap.com.pl, 03.04.2019

Zgodnie z zapisami umowy z dnia 7 czerwca 2016 r., Fundacji Malta przyznano łącznie 900 000 zł na realizację Festiwalu w latach 2016-2018, po 300 000 zł na każdą edycję. Szczegółowe ustalenia finansowe, prawa i obowiązki stron precyzować miały odrębne umowy dotyczące każdej edycji festiwalu, sporządzone na podstawie wniosków o dofinansowanie złożonych odpowiednio w latach 2017 i 2018 r., zawierających koszty, źródła finansowania oraz harmonogram wydarzeń.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Emil Górny, wtk.pl, 03.04.2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie musiało wypłacić wcześniej cofniętą dotację w wysokości 300 tys. zł. na Festiwal Malta. Taką decyzję podjął dzisiaj warszawski sąd okręgowy. Na razie jednak nie wiadomo czy ministerstwo od wyroku się odwoła. Kontrakt na wypłatę przez ministerstwo corocznej dotacji został podpisany w 2016 r., jednak rok później resort z umowy się wycofał.

Warszawa. MKiDN czeka na uzasadnienie wyroku ws. Fundacji Malta, e-teatr.pl, 03.04.2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do czasu zapoznania się z uzasadnieniem nie komentuje wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie pozwu Fundacji Malta.

MKiDN informuje:

MKiDN stoi na stanowisku, że wniosek o dotację na rok 2017 był sprzeczny z założeniami Festiwalu. W związku z tym anulowano dotację dla tego wydarzenia.

Wyrok ws. Malta Festival Poznań. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł dotacji celowej, Helsińska Fudacja Praw Człowieka, 03.04.2019

„Minister Kultury i Fundacja Malta zawarli trzyletnią umowę o dofinansowanie festiwalu. Fundacja wywiązała się z wszystkich zobowiązań po swojej stronie. Minister bez jakichkolwiek podstaw nie spełnił swoich obowiązków umownych i odmówił wypłaty przyznanych środków. Fundacja oczekuje wyłącznie realizacji umowy. Pacta sunt servanda. Umowy wiążą wszystkich, a już w szczególności organy państwa i Ministra Kultury” – podkreślał mec. dr Wojciech Marchwicki z warszawskiego biura kancelarii Hogan Lovells.

Gliński przegrywa z Festiwalem Malta. Skarb Państwa zapłaci 300 tys. zł, Witold Mrozek, oko.press.pl, 03.04.2019

Malta wygrała proces o wolność sztuki. Wicepremier Piotr Gliński nie miał prawa odebrać festiwalowi pieniędzy z przyznanej już dotacji.

„To recydywa w tym zakresie, bo Gliński wielokrotnie tak robił. Cenzura nie musi mieć charakteru represyjnego, nie musi opierać się na sankcji. Może posługiwać się miękkimi środkami” – mówił na rozprawie adwokat Malty

Sąd: Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł zaległej dotacji, polsatnews.pl, 03.04.2019

Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński powiedział, że „cieszy się, iż taki wyrok został ogłoszony”. - Na pewno jest to sprawa precedensowa, bo Fundacja Malta, jako pierwsza instytucja wystąpiła przeciwko ministrowi kultury, przeciwko temu, że nie wypłacono środków na festiwal w roku 2017 - zwrócił uwagę Merczyński.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z ministrem kultury. Gliński: Czekamy na uzasadnienie wyroku, dziennik.pl, 03.04.2019

Podczas ogłaszania wyroku sędzia Jacek Bajak podkreślił, że sprawa dotyczyła „czysto zobowiązania kontraktowego i dla jej rozstrzygnięcia sąd musiał poddać analizie zapisy umowy”. - W ocenie Sądu Okręgowego zapisy umowy nie dawały podstawy do odmowy wypłaty świadczenia, do którego się zobowiązał minister podpisując umowę o dofinansowanie festiwalu - wyjaśnił.

Resort Glińskiego musi zapłacić fundacji Malta. „Wygrało prawo i sprawiedliwość”, Marta Górna, „Gazeta Wyborcza”, 03.04.2019

„Wygrało prawo i sprawiedliwość. I tylko tego chcieliśmy. Dziękuję tym, którzy nas wspierali. Czekamy teraz na uprawomocnienie się tej decyzji, ale cieszę się, że taki wyrok został dzisiaj ogłoszony” - mówił w środę Michał Merczyński, prezes fundacji Malta i dyrektor poznańskiego Malta Festivalu. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że skarb państwa musi wypłacić fundacji 300 tys. zł z racji niedotrzymania umowy (wraz z odsetkami) i opłacić koszty sądowe w wysokości 15 tys. zł.

Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł zaległej dotacji, Piotr Jagielski, onet.pl, 03.04.2019

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami ma wypłacić Skarb Państwa organizatorowi Malta Festival Poznań. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wypłaciło dofinansowania na organizację imprezy w 2017 r. Wyrok jest nieprawomocny. „Czekamy na pełne pisemne uzasadnienie wyroku. Przeanalizujemy je ponieważ może w nim być punkt odniesienia dla innych tego typu przypadków” - powiedział dyrektor Malta Festival Michał Merczyński.

Wyrok ws. Malta Festival Poznań. Ministerstwo Kultury wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł dotacji, M. Adamski, „Rzeczpospolita”, 03.04.2019

Fundacja Malta wystąpiła z pozwem przeciwko Ministerstwu Kultury. W środę sąd przyznał jej rację. W ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazano, że zobowiązanie to miało charakter czysto kontraktowy, a zapisy umowy z 2015 roku na wypłatę dotacji celowych w latach 2016-2018 na organizację Malta Festival Poznań nie budziły wątpliwości.

Fundacja Malta wygrała w sądzie dotację. Gliński: Czekamy na uzasadnienie, gazetaprawna.pl, 3.04.2019

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że dopiero po otrzymaniu uzasadnienia nakazującego wypłacenie przez Skarb Państwa 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami organizatorowi Malta Festival Poznań resort podejmie decyzję o dalszych działaniach w tym sporze.

Fundacja Malta wygrała proces. Ministerstwo wypłaci jej 300 tys. zł, Sebastian Gabryel, „Głos Wielkopolski”, 3.04.2019

Proces wytoczony przez Fundację Malta przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął się 25 marca. Fundację reprezentowali pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells, na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jak podkreślał reprezentujący ją Adam Klepczyński, cała sprawa ma charakter precedensowy.

Już niebawem rusza festiwal Malta, Sebastian Gabryel, „Głos Wielkopolski”, 2.04.2019

Malta Festival Poznań to nie tylko jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu, ale impreza, która cieszy się uznaniem w całej Polsce. W tym roku odbędzie się pod kierownictwem Nástio Mosquito – kuratora Idiomu  „Armia jednostki / Army of the Individual”.

Zarezerwuj sobie czas na Malta Festival Poznań, e-teatr.pl, 27.03.2019

Tegoroczny Idiom "Armia jednostki" wyrasta z przekonania, że konflikt jest dziś siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. W wielu miejscach świata wojna toczy się w sposób niewidzialny. Dzielą nas płoty, mury, systemy, kategorie, które definiują nasze poczucie wolności i tożsamości. Choć jako Europejczycy przywykliśmy myśleć, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach, to globalna rzeczywistość przeczy temu poczuciu.

Malta Festival kontra ministerstwo kultury. Wyrok już 3 kwietnia, Piotr Jagielski, onet.pl, 26.03.2019

W sądzie w Warszawie rozpoczął się proces, który poznański Malta Festival wytoczył ministerstwu kultury z powodu nieotrzymania dotacji. Jej przyznanie ustalono wcześniej z resortem. Powodem wycofania dofinansowania było zaangażowanie w imprezę chorwackiego reżysera Olivera Frljicia, autora kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". — To jedna z pierwszych spraw w Polsce, w której nie przyznano dotacji celowej ze względu na konkretnego artystę — podkreślił Adam Klepczyński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wyrok zostanie ogłoszony 3 kwietnia.

"Nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi?". Zaczął się proces wytoczony resortowi Piotra Glińskiego przez fundację Malta, Marta Górna, „Gazeta Wyborcza”, 25.03.2019

W poniedziałek zaczął się precedensowy proces wytoczony Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez fundację Malta. Chodzi o niewypłacenie 300 tys. zł na organizację słynnego poznańskiego festiwalu.

- Sprawa jest prosta: został zawarty kontrakt. Jedna strona swoje zobowiązania spełniła, a druga nie. Ale nie każda sprawa prosta jest sprawą błahą. Tutaj chodzi o to, jak dalece środki publiczne mogą być wykorzystywane do tego, aby eliminować z debaty publicznej głosy niewygodne dla władzy? - mówił mec. Wojciech Marchwicki reprezentujący w procesie fundację Malta.

Fundacja Malta pozywa ministra kultury, Alicja Lehmann, „Polityka”, 25.03.2019

Minister nie wypłacił poznańskiej fundacji Malta 300 tys. zł na organizację festiwalu. Poszło o reżysera słynnej „Klątwy” Olivera Frljicia. Teraz fundacja pozywa resort i to pierwszy taki pozew w kraju.

– Nie chcemy niczego więcej niż prawa i sprawiedliwości, pisanych małymi literami. Chodzi o zasady, a nam te pieniądze należały się zgodnie z podpisaną wcześniej umową – mówi Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.

Proces Festiwal Malta kontra resort kultury o niewypłaconą dotację. Wyrok 3 kwietnia, polsatnews.pl, 25.03.2019

W poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces w tej sprawie. - Sprawa ma charakter precedensowy. To jedna z pierwszych spraw w Polsce, w której nie przyznano dotacji celowej ze względu na konkretnego artystę - mówi Adam Klepczyński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na prośbę tej fundacji organizatorów festiwalu reprezentowali pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells.

- Choć postępowanie dotyczy przede wszystkim kwestii niewykonania umowy przez ministerstwo, to w sprawie mogło dojść do narus