Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

W miejscu z niezwykłą historią powstał dom kultury. Na otwarciu było ciasto, kawa i muzyka Krzysztofa Komedy, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 12.04.2019

Podczas ostatniego festiwalu Malta niewielki dom przy ul. Lotaryńskiej 6 zajęli artyści. Od czwartku istnieje tu Mikro Dom Kultury. Centrum sąsiedzkich spotkań, pierwsze takie miejsce na Naramowicach.

(...) Była wystawa starych zdjęć i zabytkowych przedmiotów, wspólne warsztaty, w których wzięły udział dzieci z pobliskiej szkoły, a także piknik sąsiedzki. – Chcemy tę działalność kontynuować, już pod szyldem domu kultury – mówi Joanna Pańczak z fundacji Malta, a po godzinach także aktywistka miejska. – Na Naramowicach nie ma takiego miejsca. Nie jest to może wielka przestrzeń, ale można przyjść tutaj, spotkać się, coś zorganizować razem z przyjaciółmi. Pograć w gry, uczyć się tańca, budować sąsiedzkie relacje – zaprasza.

Michał Merczyński o zarzutach Piotra Glińskiego: nie mam nic do ukrycia, Piotr Jagielski, kultura.onet.pl, 12.04.2019

Komentując słowa Glińskiego, Merczyński podkreślił, że jest taka zasada, że gdy się łączy instytucje, każdy pracownik  – także dyrektorzy tych placówek – muszą dostać propozycję pracy na tych samych warunkach. Oczywiście, nie dyrektora NInA, bo tej instytucji już nie ma i nie dyrektora FInA. Chodzi o to, by otrzymać propozycję taką samą w sensie finansowym. Nie dostałem takiej propozycji, ponieważ zaproponowano mi ugodę. Porozumieliśmy się na drodze negocjacji; zaproponowano mi 6-miesięczą odprawę oraz 3-miesięczne wypowiedzenie, w ramach którego korzystałem z samochodu służbowego i telefonu. Za benzynę płaciłem sam.

STOP HATE / POSTER SHOW międzynarodowy konkurs na plakat o tematyce antyprzemocowej, aktualnekonkursy.pl, 11.04.2019

Organizatorom zależy na zwrócenie uwagi na rosnący w ostatnim czasie poziom negatywnych emocji społecznych. Zorganizowana nienawiść towarzyszy lub leży u podstaw niezwykle niebezpiecznych zjawisk takich jak faszyzm, rasizm, ksenofobia, dyskryminacja ze względu na płeć, orientację seksualną, religię, pochodzenie etniczne itp. Jesteśmy przekonani, że skuteczną reakcją na toksyny nienawiści jest tolerancja, empatia, współczucie i akceptacja i takie wartości chcielibyśmy propagować.

Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem, tenpoznan.pl, 10.04.2019

To seria nieformalnych spotkań, których celem jest edukacja, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także merytoryczna dyskusja na temat bieżących kwestii związanych z prawem. Bartłomiej Przymusiński jest jednym z inicjatorów Łańcucha Światła, sędzią z wieloletnim stażem, pełni też funkcję rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia". Od wielu lat angażuje się w liczne akcje propagujące świadomość prawną, np. Rozprawa Wilka, Sędziowie na Pol’and’Rock, „Prawo warte Poznania". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a w trakcie spotkania publiczność może zadawać pytania.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji Malta przy ul. Ratajczaka 44.

Wiosenne porządki w Ogrodzie Łazarz, Janusz Ludwiczak, łazarz.pl, 10.04.2019

Ogród Łazarz powstał w 2013 r. w ramach projektu „Generator Malta", realizowanego przy okazji festiwalu teatralnego Malta na skwerze przy ul. Potockiej, pomiędzy budynkami pod numerem 39 i 41. Celem projektu było stworzenie miejsca do integracji mieszkańców, w którym będzie można wypocząć, spotkać się przy wspólnej kawie a także wziąć udział w warsztatach czy wspólnie obejrzeć projekcje filmowe.

Malta Festival Poznań 2019: program, line-up. Kiedy i gdzie odbędzie się festiwal?, radiozet.pl, 3.04.2019

Malta Festival Poznań 2019 rusza już niebawem. Jeden z najbarwniejszych i najciekawszych polskich imprez teatralno-muzycznych co roku przyciąga tysiące widzów z całego kraju. Sprawdzamy, co to jest festiwal Malta, czy można już znaleźć jego program i line-up, a także czy jest możliwość zaangażowania się w jego organizację w ramach wolontariatu.

Minister Gliński przegrał w sądzie z Malta Festival. Musi wypłacić organizatorom 300 tys. złotych, poznan.onet.pl, 3.04.2019

– Wygrało prawo i sprawiedliwość. Tylko tego chcieliśmy. Czekamy na uprawomocnienie się wyroku. Myślę, że to ważny moment dla tych wszystkich, którzy w podobnych sytuacjach się znaleźli, znajdują albo znajdą – powiedział Michał Merczyński, dyrektor festiwalu po ogłoszeniu decyzji sądu. Podziękował za pomoc Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mecenasowi Marchwickiemu, który przygotował postępowanie i reprezentował fundację pro bono.

Resort min. Glińskiego przegrał w sądzie. Ministerstwo kultury ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. złotych, tokfm.pl, 3.04

Skarb Państwa-Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić Fundacji Malta, organizatorowi Malta Festival Poznań, 300 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

(...) Chodzi o sprawę, która rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy fundacja zawarła trzyletnią umowę na organizację poznańskiej imprezy. Na jej mocy MKiDN zobowiązało się do wypłaty dotacji celowych co roku. Jednak w 2017 roku do wypłaty pieniędzy nie doszło.

Skarb Państwa przegrał z Fundacją Malta proces o dotację na organizację Malta Festival, A. Karczewska, codziennypoznan.pl, 3.04

Fundacja Malta ma otrzymać od Skarbu Państwa - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaległą dotację wraz z odsetkami w związku z odmową wypłacenia jej w 2017 roku na organizację Malta Festival. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie.

Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł zaległej dotacji, polskieradio.pl, 3.04.2019

Skarb Państwa-minister kultury i dziedzictwa narodowego ma wypłacić Fundacji Malta 300 tysięcy złotych wraz z odsetkami ustawowymi – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny. Sąd zasądził też wypłatę 15 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów procesu. Pozew złożyła Fundacja Malta, która organizuje Malta Festival Poznań w związku z niewypłaceniem przez resort kultury dotacji na organizację festiwalu w 2017 roku.

Sąd nakazuje wypłacić dotację wstrzymaną w związku z "obrazą uczuć religijnych", prawo.pl, 03.04.2019

„Chodzi nam o to, że minister nie może z powodów ideologicznych w sposób pryncypialny decydować, jak wygląda program czy kształt instytucji kultury. Dlatego postanowiliśmy odwołać się od tej decyzji na drodze sądowej. Jako Fundacja Malta chcemy tylko prawa i sprawiedliwości” – mówił przed procesem Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań, prezes Fundacji Malta.

Jego zdaniem decyzje władz publicznych w obszarze kultury powinny być podejmowane na przejrzystych zasadach i zostać szczegółowo uzasadnione, a wspierane przez państwo przedsięwzięcia artystyczne muszą przedstawiać różne punkty widzenia

Gliński przegrał w sądzie z Malta Festival. „Wygrało prawo i sprawiedliwość”, tvn24.pl, 03.04.2019

Oprócz zwrotu przyznanej wcześniej dotacji w wysokości 300 tysięcy złotych, Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził także od Skarbu Państwa na rzecz Fundacji Malta kwotę 15 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd przyznał rację Fundacji Malta, poznan.pl, 03.04.2019

W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd wskazał, że zobowiązanie to miało charakter czysto kontraktowy, a zapisy umowy z 2015 roku na wypłatę dotacji celowych w latach 2016-2018 na organizację Malta Festival Poznań nie budziły wątpliwości. Sąd podkreślił, że umowa uprawniała Ministerstwo do zmniejszenia opłaty tylko w ściśle określonej sytuacji - jednak w tej sprawie nie miała ona miejsca. Sąd wskazał ponadto, że Ministerstwo już w 2015 roku wiedziało, że Oliver Friljić będzie kuratorem festiwalu, dlatego jego osoba nie mogła doprowadzić do nieprzyznania Fundacji Malta dotacji celowej. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok w sprawie Malta Festival Poznań, Maciej Szefer, wtk.pl, 03.04.2019

Sąd podkreślił, że umowa uprawniała Ministerstwo do zmniejszenia opłaty tylko w ściśle określonej sytuacji – jednak w tej sprawie nie miała ona miejsca. Sąd wskazał ponadto, że Ministerstwo już w 2015 roku wiedziało, że Oliver Friljić będzie kuratorem festiwalu, dlatego jego osoba nie mogła doprowadzić do nieprzyznania Fundacji Malta dotacji celowej. Wyrok jest nieprawomocny - informuje Fundacja.

Warszawa. Minister Gliński czeka na uzasadnienie wyroku ws Malty, Bartłomiej Pawlak, e-teatr.pl, 03.04.2019

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że dopiero po otrzymaniu uzasadnienia nakazującego wypłacenie przez Skarb Państwa 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami organizatorowi Malta Festival Poznań resort podejmie decyzję o dalszych działaniach w tym sporze.

Festival Malta wygrywa z ministrem Glińskim. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postąpiło niezgodnie z prawem, cgm.pl, 03.04.2019

Przypomnijmy, że w 2017 roku Ministerstwo nie wypłaciło festiwalowi należnej kwoty mimo umowy podpisanej na trzy lata. Powodem takiego działania była osoba Kuratora festiwalu – Oliviera Frlića (reżyser budzącego kontrowersje spektaklu „Klątwa” ). Reżyser ostatecznie nie pojawił się w 2017 roku na Malcie, na znak protestu wobec decyzji ministra Glińskiego. Co ciekawe Malta zebrała kwotę, którą miała dostać od Ministerstwa, dzięki aukcjom z przedmiotami przekazanymi na rzecz festiwalu przez wielu cenionych artystów. Mimo, iż suma dotacji stanowiła jedynie 7% budżetu imprezy, Michał Merczyński postanowił wejść na drogę prawną. Nie spodobała mu się argumentacja ministra Glińskiego, który twierdził, że organizatorzy nie wywiązali się z umowy.

MKiDN: MKiDN czeka na uzasadnienie wyroku ws. Fundacji Malta (komunikat), centrumprasowe.pap.com.pl, 03.04.2019

Zgodnie z zapisami umowy z dnia 7 czerwca 2016 r., Fundacji Malta przyznano łącznie 900 000 zł na realizację Festiwalu w latach 2016-2018, po 300 000 zł na każdą edycję. Szczegółowe ustalenia finansowe, prawa i obowiązki stron precyzować miały odrębne umowy dotyczące każdej edycji festiwalu, sporządzone na podstawie wniosków o dofinansowanie złożonych odpowiednio w latach 2017 i 2018 r., zawierających koszty, źródła finansowania oraz harmonogram wydarzeń.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Emil Górny, wtk.pl, 03.04.2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie musiało wypłacić wcześniej cofniętą dotację w wysokości 300 tys. zł. na Festiwal Malta. Taką decyzję podjął dzisiaj warszawski sąd okręgowy. Na razie jednak nie wiadomo czy ministerstwo od wyroku się odwoła. Kontrakt na wypłatę przez ministerstwo corocznej dotacji został podpisany w 2016 r., jednak rok później resort z umowy się wycofał.

Warszawa. MKiDN czeka na uzasadnienie wyroku ws. Fundacji Malta, e-teatr.pl, 03.04.2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do czasu zapoznania się z uzasadnieniem nie komentuje wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie pozwu Fundacji Malta.

MKiDN informuje:

MKiDN stoi na stanowisku, że wniosek o dotację na rok 2017 był sprzeczny z założeniami Festiwalu. W związku z tym anulowano dotację dla tego wydarzenia.

Wyrok ws. Malta Festival Poznań. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł dotacji celowej, Helsińska Fudacja Praw Człowieka, 03.04.2019

„Minister Kultury i Fundacja Malta zawarli trzyletnią umowę o dofinansowanie festiwalu. Fundacja wywiązała się z wszystkich zobowiązań po swojej stronie. Minister bez jakichkolwiek podstaw nie spełnił swoich obowiązków umownych i odmówił wypłaty przyznanych środków. Fundacja oczekuje wyłącznie realizacji umowy. Pacta sunt servanda. Umowy wiążą wszystkich, a już w szczególności organy państwa i Ministra Kultury” – podkreślał mec. dr Wojciech Marchwicki z warszawskiego biura kancelarii Hogan Lovells.

Gliński przegrywa z Festiwalem Malta. Skarb Państwa zapłaci 300 tys. zł, Witold Mrozek, oko.press.pl, 03.04.2019

Malta wygrała proces o wolność sztuki. Wicepremier Piotr Gliński nie miał prawa odebrać festiwalowi pieniędzy z przyznanej już dotacji.

„To recydywa w tym zakresie, bo Gliński wielokrotnie tak robił. Cenzura nie musi mieć charakteru represyjnego, nie musi opierać się na sankcji. Może posługiwać się miękkimi środkami” – mówił na rozprawie adwokat Malty

Sąd: Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł zaległej dotacji, polsatnews.pl, 03.04.2019

Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński powiedział, że „cieszy się, iż taki wyrok został ogłoszony”. - Na pewno jest to sprawa precedensowa, bo Fundacja Malta, jako pierwsza instytucja wystąpiła przeciwko ministrowi kultury, przeciwko temu, że nie wypłacono środków na festiwal w roku 2017 - zwrócił uwagę Merczyński.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z ministrem kultury. Gliński: Czekamy na uzasadnienie wyroku, dziennik.pl, 03.04.2019

Podczas ogłaszania wyroku sędzia Jacek Bajak podkreślił, że sprawa dotyczyła „czysto zobowiązania kontraktowego i dla jej rozstrzygnięcia sąd musiał poddać analizie zapisy umowy”. - W ocenie Sądu Okręgowego zapisy umowy nie dawały podstawy do odmowy wypłaty świadczenia, do którego się zobowiązał minister podpisując umowę o dofinansowanie festiwalu - wyjaśnił.

Resort Glińskiego musi zapłacić fundacji Malta. „Wygrało prawo i sprawiedliwość”, Marta Górna, „Gazeta Wyborcza”, 03.04.2019

„Wygrało prawo i sprawiedliwość. I tylko tego chcieliśmy. Dziękuję tym, którzy nas wspierali. Czekamy teraz na uprawomocnienie się tej decyzji, ale cieszę się, że taki wyrok został dzisiaj ogłoszony” - mówił w środę Michał Merczyński, prezes fundacji Malta i dyrektor poznańskiego Malta Festivalu. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że skarb państwa musi wypłacić fundacji 300 tys. zł z racji niedotrzymania umowy (wraz z odsetkami) i opłacić koszty sądowe w wysokości 15 tys. zł.

Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł zaległej dotacji, Piotr Jagielski, onet.pl, 03.04.2019

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami ma wypłacić Skarb Państwa organizatorowi Malta Festival Poznań. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wypłaciło dofinansowania na organizację imprezy w 2017 r. Wyrok jest nieprawomocny. „Czekamy na pełne pisemne uzasadnienie wyroku. Przeanalizujemy je ponieważ może w nim być punkt odniesienia dla innych tego typu przypadków” - powiedział dyrektor Malta Festival Michał Merczyński.

Wyrok ws. Malta Festival Poznań. Ministerstwo Kultury wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł dotacji, M. Adamski, „Rzeczpospolita”, 03.04.2019

Fundacja Malta wystąpiła z pozwem przeciwko Ministerstwu Kultury. W środę sąd przyznał jej rację. W ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazano, że zobowiązanie to miało charakter czysto kontraktowy, a zapisy umowy z 2015 roku na wypłatę dotacji celowych w latach 2016-2018 na organizację Malta Festival Poznań nie budziły wątpliwości.

Fundacja Malta wygrała w sądzie dotację. Gliński: Czekamy na uzasadnienie, gazetaprawna.pl, 3.04.2019

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że dopiero po otrzymaniu uzasadnienia nakazującego wypłacenie przez Skarb Państwa 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami organizatorowi Malta Festival Poznań resort podejmie decyzję o dalszych działaniach w tym sporze.

Fundacja Malta wygrała proces. Ministerstwo wypłaci jej 300 tys. zł, Sebastian Gabryel, „Głos Wielkopolski”, 3.04.2019

Proces wytoczony przez Fundację Malta przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął się 25 marca. Fundację reprezentowali pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells, na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jak podkreślał reprezentujący ją Adam Klepczyński, cała sprawa ma charakter precedensowy.

Już niebawem rusza festiwal Malta, Sebastian Gabryel, „Głos Wielkopolski”, 2.04.2019

Malta Festival Poznań to nie tylko jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu, ale impreza, która cieszy się uznaniem w całej Polsce. W tym roku odbędzie się pod kierownictwem Nástio Mosquito – kuratora Idiomu  „Armia jednostki / Army of the Individual”.

Zarezerwuj sobie czas na Malta Festival Poznań, e-teatr.pl, 27.03.2019

Tegoroczny Idiom "Armia jednostki" wyrasta z przekonania, że konflikt jest dziś siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. W wielu miejscach świata wojna toczy się w sposób niewidzialny. Dzielą nas płoty, mury, systemy, kategorie, które definiują nasze poczucie wolności i tożsamości. Choć jako Europejczycy przywykliśmy myśleć, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach, to globalna rzeczywistość przeczy temu poczuciu.

Malta Festival kontra ministerstwo kultury. Wyrok już 3 kwietnia, Piotr Jagielski, onet.pl, 26.03.2019

W sądzie w Warszawie rozpoczął się proces, który poznański Malta Festival wytoczył ministerstwu kultury z powodu nieotrzymania dotacji. Jej przyznanie ustalono wcześniej z resortem. Powodem wycofania dofinansowania było zaangażowanie w imprezę chorwackiego reżysera Olivera Frljicia, autora kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". — To jedna z pierwszych spraw w Polsce, w której nie przyznano dotacji celowej ze względu na konkretnego artystę — podkreślił Adam Klepczyński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wyrok zostanie ogłoszony 3 kwietnia.

"Nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi?". Zaczął się proces wytoczony resortowi Piotra Glińskiego przez fundację Malta, Marta Górna, „Gazeta Wyborcza”, 25.03.2019

W poniedziałek zaczął się precedensowy proces wytoczony Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez fundację Malta. Chodzi o niewypłacenie 300 tys. zł na organizację słynnego poznańskiego festiwalu.

- Sprawa jest prosta: został zawarty kontrakt. Jedna strona swoje zobowiązania spełniła, a druga nie. Ale nie każda sprawa prosta jest sprawą błahą. Tutaj chodzi o to, jak dalece środki publiczne mogą być wykorzystywane do tego, aby eliminować z debaty publicznej głosy niewygodne dla władzy? - mówił mec. Wojciech Marchwicki reprezentujący w procesie fundację Malta.

Fundacja Malta pozywa ministra kultury, Alicja Lehmann, „Polityka”, 25.03.2019

Minister nie wypłacił poznańskiej fundacji Malta 300 tys. zł na organizację festiwalu. Poszło o reżysera słynnej „Klątwy” Olivera Frljicia. Teraz fundacja pozywa resort i to pierwszy taki pozew w kraju.

– Nie chcemy niczego więcej niż prawa i sprawiedliwości, pisanych małymi literami. Chodzi o zasady, a nam te pieniądze należały się zgodnie z podpisaną wcześniej umową – mówi Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.

Proces Festiwal Malta kontra resort kultury o niewypłaconą dotację. Wyrok 3 kwietnia, polsatnews.pl, 25.03.2019

W poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces w tej sprawie. - Sprawa ma charakter precedensowy. To jedna z pierwszych spraw w Polsce, w której nie przyznano dotacji celowej ze względu na konkretnego artystę - mówi Adam Klepczyński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na prośbę tej fundacji organizatorów festiwalu reprezentowali pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells.

- Choć postępowanie dotyczy przede wszystkim kwestii niewykonania umowy przez ministerstwo, to w sprawie mogło dojść do naruszenia zagwarantowanej w konstytucji działalności swobody artystycznej poprzez wywieranie tzw. miękkiej presji - argumentował pełnomocnik Fundacji.

Cenzorska recydywa ministra Glińskiego. Ruszył proces Festiwalu Malta kontra Skarb Państa, Witold Mrozek, oko.press.pl, 25.03.2019

Dwa lata temu minister Gliński odebrał festiwalowi Malta przyznaną już dotację, dziś sprawa jest w sądzie. Obrońcom Malty nie chodzi tylko o poznański festiwal i głośnego artystę Olivera Frljića, lecz o wolność twórczą. „To recydywa w tym zakresie, bo Gliński wielokrotnie tak robił” – mówił o cenzorskich działaniach Glińskiego pełnomocnik Malty.

"My chcemy tylko prawa i sprawiedliwości". Fundacja Malta w precedensowym procesie pozywa resort Glińskiego, Violetta Szostak, „Gazeta Wyborcza”, 25.03.2019

Minister zaproponował kawę. Ja zacząłem: "Złożyliśmy wniosek, który został przez was wysoko oceniony i on w niczym się nie zmienił". A minister mówi: "Ale sytuacja polityczna się zmieniła". Dziś zaczyna się proces, który Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego wytoczyła fundacja Malta, organizator słynnego poznańskiego festiwalu Malta

Proces między Fundacją Malta i Ministerstwem Kultury. Chodzi o niewypłacone 300 tys. zł, Mikołaj Woźniak, „Głos Wielkopolski”, 25.03.2019

– Sprawa ma charakter precedensowy. To jedna z pierwszych spraw w Polsce, w której nieprzyznano dotacji celowej na ze względu na konkretnego artystę – podkreśla Adam Klepczyński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I dodaje, że w Polsce finansowanie kultury opiera się głównie na pieniądzach krajowych, więc nieprzyznanie dotacji może być odebrano jako „miękka cenzura”.

25-31 marca, magazyn SZUM, 25.03.2019

W Poznaniu trwa open call do projektu Armia jednostki Nástio Mosquito, kuratora tegorocznego festiwalu Malta. Mosquito przygotowuje audiowizualny happening, który zostanie zaprezentowany 22 czerwca. Ma być on hołdem oddanym ludzkiej godności, a do tego celu artysta-kurator potrzebuje archiwalnych materiałów dokumentujących moment narodzin. Jeśli zechcecie podzielić się z nim nagraniami z domowych archiwów, nadsyłać je można do końca kwietnia.

Malta dla pokoju. Przyłącz się!, poznan.pl, 22.03.2019

- Budujmy pokój tu, gdzie jest (pozornie) - mówią kuratorki Generatora Malta i przedstawiają pierwszy z projektów, który zostanie zrealizowany podczas tegorocznej edycji festiwalu Malta. "art_tools for peace" to propozycja dla artystów, aktywistek, edukatorów, animatorek na zaprojektowanie "narzędzi dla pokoju" - forma i interpretacja dowolna. Zgłoszenia można przesyłać do 7 kwietnia.

Fundacja pozwała Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za niewypłacenie dotacji na Malta Festival Poznań. Proces rusza za kilka dni, A. Karczewska, codziennypoznan.pl, 21.03.2019

W poniedziałek, 25 marca, ruszy proces przeciw Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego wytoczony przez Fundację Malta.

(...) Przed sądem Fundacja chce nie tylko domagać się wcześniej przyznanych środków, ale także potwierdzenia, że minister nie może decydować w sposób pryncypialny o kształcie lub programie instytucji kultury ze względu na własne poglądy.

Rusza proces wytoczony Ministerstwu Kultury przez Fundację Malta, rp.pl, 21.03.2019

W poniedziałek 25 marca w Warszawie rozpocznie się proces wytoczony przez Fundację Malta przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku.

O sprawie informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Na jej prośbę Fundację Malta reprezentują pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells.

Kurator Malta Festival 2019: Chcę stworzyć dzieło sztuki, w którym użyję nagrań narodzin Waszych dzieci, Marta Kaźmierska, „Gazeta Wyborcza”, 15.03.2019

Otwierający festiwal happening audiowizualny odbędzie się tylko raz – 22 czerwca o godz. 20.30. Będzie go można zobaczyć jednocześnie na placu Wolności i w innych lokalizacjach, także poza Polską. Również w internecie.

Skąd pomysł, by na ośmiominutowy film złożyły się właśnie nagrania porodów? Apel z prośbą o przesłanie takich materiałów Mosquito nie bez przyczyny kieruje do ludzi z całego świata. – Każdy człowiek bez względu na to, gdzie się urodził, zasługuje na godność – przekonuje artysta. – Tego poczucia godności nikt nie ma prawa kwestionować – dodaje.

Podziel się nagraniami z narodzin Twojego dziecka – Nástio Mosquito, kurator festiwalu Malta zaprasza do projektu, Marta Waszkiewicz, zwierciadlo.pl, 12.03.2019

Mosquito nazywa swój projekt „prostym gestem”, a jego główną ideą jest pokazanie, że narodziny, to akt, w którym w równym stopniu uczestniczą wszyscy ludzie – dopiero później do głosu dochodzą zewnętrzne okoliczności. – Każdy człowiek, bez względu na to, gdzie się urodził, zasługuje na godność ­– mówi NástioMosquito w nagraniu, w którym osobiście apeluje o przesyłanie filmów dokumentujących moment narodzin. 8-minutowe wideo, w którym użyte zostaną fragmenty nadesłanych nagrań, będzie hołdem oddanym ludzkiej godności.

Kurator festiwalu Malta apeluje: Przysyłajcie nagrania z narodzin swoich dzieci!, wyborcza.pl, 11.03.2019

Artysta Nástio Mosquito, kurator tegorocznego Malta Festivalu w Poznaniu, zamierza zmontować z nagrań film, który jego zdaniem będzie hołdem dla ludzkiej godności. Obraz ma zostać wyświetlony w wielu miastach świata, a także w internecie.