Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria

AUTORZY TEKSTU: Iwo Borkowicz, Ola Korbańska

„Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” jest kontynuacją badań zagadnienia tymczasowości przedmiotów, cyrkulacji materii, które w 2020 roku autorzy rozpoczęli realizacją "Long Live The Palm" (Agueda, Portugalia) Zaprojektowane przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską obiekty pomimo swojego ciężaru i masywnej formy, powoli rozpadają się, ponownie stając się częścią krajobrazu. Ziemia użyta jako materiał pozwala ten rozpad eksponować, jest nieprzewidywalna i żywa.

„Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” to słowa, towarzyszące artystom od początku pracy nad projektem. Odnoszą się do pytania o pochodzenie obiektów i materiałów, z których te są zrobione. Widząc górę piasku często nie widać dołu, który po nim pozostał kilkaset kilometrów dalej. Każda rzecz ma swój dół, swój zasób i pochodzenie, chociaż często mamy skłonność do zapominania o tej prostej zależności. Materia zmienia miejsce, jest w nieustannym ruchu.

I tak ziemia zastana w parku Wieniawskiego, zostanie uformowana w obiekt, eksponując zarówno pozytyw ścian, ale też negatyw dołu, jaki po sobie pozostawi. Po spełnieniu założonej funkcji powróci do stanu początkowego, ponownie wypełni dół. Końcowym elementem proponowanej transformacji będzie zanikający wraz z kiełkującą trawą powidok obiektu. Żywy charakter pawilonu przybliża proces jego powstawania jak i znikania do zdarzenia / performansu.

Obiekt zostanie wzniesiony w parku Wieniawskiego w Poznaniu, na wykrojonym z przestrzeni publicznej obszarze. Fragment wspólnej ziemi, zostaje przez artystów odgrodzony, a materia wykorzystana do budowy instalacji. Brutalność tego zabiegu demaskuje antropocentryczne zasady gry i sposób postrzegania ziemi jako nieskończonego zasobu. Projekt stawia pytanie o prawo własności do terytorium, ziemi i dóbr na niej znalezionych.

Jak w dziecięcej grze w państwa – wykrawam nożem kawałek ziemi, przestrzeni publicznego parku, ogłaszając ją moją tymczasową własnością.

Zawłaszczam jej powierzchnię: fragment skorupy ziemskiej, miasta, działki zieleni parkowej według planu miejscowego. Wyznaczam granice terytorium na mapie.

Zagarniam przestrzeń nad nią – pustkę do zdefiniowania i wypełnienia, arenę dla potencjalnych zdarzeń. Wszystkie dobra, które znajdę na jej obszarze, od stuletnich drzew po kapsle i niedopałki.

Moim jest podziemie, wraz z wszystkimi organizmami żywymi, bilionami geobiontów i geofili. Władam zasobami naturalnymi, elementami przyrody nieożywionej, sięgając aż do samego jądra.

Ogłaszam niepodległość na ziemi uformowanej ludzkimi rękami. Z niej buduję twierdzę.

Projekt „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” wytycza ramy dla open call Generatora Malta ZAKLEPANE / GROUND RULES. Sam obiekt zaprojektowany przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską, będzie przedmiotem interwencji podczas rezydencji artystycznych wyłonionych w ramach otwartego naboru.