Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Budujmy pokój tu, gdzie jest (pozornie) – mówią kuratorki Generatora Malta i przedstawiają pierwszy z projektów, który zostanie zrealizowany podczas tegorocznej edycji festiwalu Malta. „art_tools for peace” to nabór dla artystów, aktywistek, edukatorów, animatorek na zaprojektowanie „narzędzi dla pokoju” – forma i interpretacja dowolna. Zgłoszenia można przesyłać do 7 kwietnia.

Generator Malta od siedmiu lat jest nieodłącznym elementem Malta Festival Poznań. To z jednej strony festiwalowe miasteczko, serce Malty na placu Wolności, a z drugiej – program społeczno-artystyczny, platforma kreatywności, wymiany idei, sztuki, zabawy i współdziałania. W tym roku Generator Malta chce nakłonić do myślenia o pokoju, nie jako o czymś danym, ale jako o przestrzeni do permanentnego wypracowywania w każdym „tu i teraz”. Czy na terytorium niedotkniętym konfliktem zbrojnym rzeczywiście panuje pokój? Jaką szansę na pokój ma świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną? Czy sztuka może stać się narzędziem do projektowania, budowania i wytwarzania pokoju? Kuratorkami Generatora są Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska.

Celem projektu „art_tools for peace” jest stworzenie narzędzi budujących pokój: obiektu, instalacji, procesu artystyczno-edukacyjnego czy performensu. Wybrane pomysły zostaną zrealizowane podczas festiwalu Malta. Nabór na pomysły rozpoczął się 14 marca i potrwa do 7 kwietnia – to czas na stworzenie koncepcji i przesłanie swojego zgłoszenia. Wyniki zostaną ogłoszone 10 kwietnia.

Artyści od wieków pokazują nam skutki wojen i konfliktów. Od wieków szukają też narzędzi budowania różnych sfer pokoju. – Wierzymy, że z pomocą każdego medium możemy tworzyć pokój. Potencjał widzimy zarówno w słowie zapisanym na murze, które mijane codziennie zachęci do działania, sprzeciwu, jak i w instalacji w przestrzeni publicznej, poezji, performatywnym geście, dokumencie – tłumaczą kuratorki Generatora, Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska.

Jako przykłady i inspiracje „narzędzi dla pokoju” podają działania Krzysztofa Wodiczko, który projektuje Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen, niemieckiego kolektywu artystycznego Army of Love, który oferuje wszechogarniającą zmysłową miłość (troskę, pragnienie, szacunek) wszystkim tym, którzy jej potrzebują czy międzynarodowy think-thank IRI (Institute of Radical Imagination), który zajmuje się przemyśleniem społeczeństwa na nowo i sprawiedliwym podziałem dóbr w jego ramach.

Do 7 kwietnia można zgłaszać pomysły na swoje „narzędzia dla pokoju” – należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres generator@malta-festival.pl. Szczegóły naboru znajdują się w regulaminie. Twórcy wybranych projektów będą mieć możliwość realizacji swojego pomysłu w festiwalowym miasteczku Generatora Malta lub w innej przestrzeni publicznej Poznania podczas Malta Festival Poznań (21-30 czerwca).

Tegoroczna edycja festiwalu Malta odbędzie się między 21 a 30 czerwca. Hasłem Idiomu jest Armia jednostki / Army of the Individual, a jego kuratorem – Nástio Mosquito.
 


Powrót do informacji prasowych