Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

10 festiwalowych dni Malty, to niemal 300 wydarzeń, a w tym ponad 200 z bezpłatnymi wejściówkami i wolnym wstępem dla każdego. Równo miesiąc przed festiwalem, ogłoszony został cały program 29. edycję Malta Festival Poznań, która odbędzie się między 21 a 30 czerwca, przygotuje ją ponad 700 artystów z 15 krajów.

Kurator Nástio Mosquito zaprasza na wydarzenia w ramach międzynarodowego programu performatywnego, czyli Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”. On sam pokaże na Malcie dwa premierowe projekty – audiowizualny happening Waginokracja inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke świata No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Wśród idiomowych wydarzeń także spektakle taneczne Alice Joany Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouana Mrizigi, immersyjna instalacja audiowizualna Vica Pereiry, przygotowane przez Kelly Schacht specjalnie na Maltę interwencje artystyczne w festiwalowych lokalizacjach oraz akcja performatywna Priscili Rezende w samym centrum Poznania. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne Benjamina Abrasa, a także program filmowy obejmujący wybrane przez Ery’ego Clavera produkcje angolskiej platformy Geração 80 oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej. Wszyscy po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce.

Sceną dla Malty jest miasto. W tym roku Generator Malta szykuje się na pokój! W programie m.in. performance kolektywu twórczego Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, warsztaty breakdance i spektakl palestyńskiej grupy tancerzy Stereo 48, instalacja 858. Archiwum oporu. W tym roku Korona Poznania odbywać się będzie wyjątkowo wieczorami, z zebranych historii mieszkańców i mieszkanek, powstaną mapy sentymentalne (tym razem Naramowic, Wildy oraz Grunwaldu-Północ), a Poznańska Garażówka po raz kolejny wesprze osoby z doświadczeniem uchodźczym!

Wydarzenia Idiomu i Generatora przeplatać będą się ze spektaklami w poznańskich teatrach i programem Stary Browar Nowy Taniec, który w tym roku świętuje 15-te urodziny. Przeczytaj tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej. Ważnym wydarzeniem będzie premiera teatralna spektaklu Hańba na podstawie powieści J. M. Coetzee’ego w reżyserii Macieja Podstawnego, stworzona w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Co na start? 29. edycja Malta Festival Poznań rozpocznie się 21 czerwca o godz. 19:00 kolorową paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez francuski zespół Transe Express z widowiskowym finałem. Afirmatywny pochód z 5-metrowymi kukłami, tancerzami, akrobatami i bębniarzami przejdzie głównymi ulicami miasta na plac Adama Mickiewicza.

Na placu Wolności – otwarty dom kultury! Dzień rozpocznie się od wspólnych rozgrzewek (joga, tai-chi, vouging), a zakończy spektaklami młodych twórców polskiego teatru: Marii Dąbrowskiej i Jakuba Skrzywanka, Klaudii Hartung-Wójciak, Szymona Kaczmarka oraz Magdy Szpecht, a także koncertami: Kuba Więcek Trio, Polpo Motel gra Gawędę, Cinemaximiliaan oraz Sztylety. W nocy – silent disco! Po raz pierwszy za program odpowiada kurator Idiomu oraz Generator Malta. Nie zabraknie również obowiązkowych gości nocnej zmiany Malty, czyli trio NOS: Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska. W ciągu dnia zapraszamy na spotkania i dyskusje w ramach Forum. Malta na placu Wolności to również instalacje artystyczne, program Wolno Dzieciom czy warsztaty kulinarne. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Od wielu lat tradycją festiwalu są niebiletowane i plenerowe koncerty finałowe. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. W tym roku odbędzie się koncert, jakiego jeszcze na Malcie nie było! Będzie to połączenie operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead.

Na scenie wystąpią wspaniali artyści, którzy wykonają najpiękniejsze, najbardziej lubiane utwory. Za aranżację repertuaru odpowiada w całości Mateusz Holak, utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko, Andrzej Donarski, Emose Katarzyna Uhunmwangho i sam Mateusz Holak. Oprawę wizualną koncertu stworzą społeczno-polityczne grafiki Alicji Białej.

21 maja rozpoczęła się sprzedaż biletów, karnetów i akredytacji branżowych. Dostępne są również bezpłatne wejściówki. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.


Powrót do informacji prasowych