Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
  • W połowie lat 50. XX w. Le Corbusier zaprojektował na zaproszenie indyjskiego rządu eksperymentalną przestrzeń Czandigarhu, w której zaplanował również jezioro Sukhna. W wyniku wielu inwazyjnych działań człowieka całemu ekosystemowi, latami wytworzonemu wokół jeziora, zagrażała katastrofa. Sędzia Rajiv Sharma w orzeczeniu sądu przyznał temu zbiornikowi wodnemu osobowość prawną, a mieszkańcy miasta zostali uznani za jego opiekunów. Jak mówi Karolina Szczypek: „Ziemia jest istotą żywą, wyjątkową, niepodzielną, samoregulującą się wspólnotą powiązanych bytów, których życie podtrzymuje i reprodukuje. Chciałabym nigdy nie być posiadaczką ziemi, ale jej opiekunką”.

    Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia to interdyscyplinarne działanie aktywistyczne, które w swoim centrum stawia ziemię i jej prawa. Grupa badawcza, wyłoniona w otwartym naborze, podjęła działania na rzecz prawnego upodmiotowienia fragmentu parku Wieniawskiego w Poznaniu. Jakie narzędzia udało się jej wypracować? Efekty zostaną zaprezentowane w formie performatywnego statementu wewnątrz twierdzy oraz jako krótkometrażowy film dokumentalny.

    Projekt został wyłoniony w otwartym naborze do programu „Zaklepane/Ground Rules" w ramach Generatora Malta.