Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

19 - 28/06/2020

Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony Generatora Malta jest „zwątpienie w lokalność”. Nie ma ono na celu odcięcia się od lokalności, ale nadanie jej nowych znaczeń i kontekstów. Nie chodzi o zwątpienie w samą ideę, ale w zasadność jej granic, które ostatnio często zbyt często pojawiają się w sferze społecznej i medialnej.

Za zadanie zespół Generatora postawił sobie nadać lokalności nowe konteksty i znaczenia. Jednym z wiodących sposobów pracy z tym zagadnieniem są rezydencje „Architektura relacji" realizowane przez duety artystyczne na poznańskich osiedlach.

Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski pracują na Osiedlu Opieki Społecznej na Naramowicach. To wzorowy przykład budownictwa społecznego pierwszej połowy XX wieku, który zyskał uznanie międzynarodowych architektów. Powstała w 1933 roku eksperymentalna dzielnica, opracowana przez Władysława Czarneckiego i Mariana Spychalskiego, dziś w dużej mierze zamieszkana jest przez potomków pierwszych mieszkańców.

W ramach projektu „Dom sarmacki" artyści współpracują z mieszkańcami, Radą Osiedla Naramowice oraz Szkołą Podstawową nr 48. Wspólnymi siłami w jednym z pustostanów utworzą Mikromuzeum Pamięci Społecznej „Dom Sarmacki", które w zamierzeniu odnowi sąsiedzkie więzi, zaktywizuje lokalsów i przybliży poznaniakom doświadczenia osób na co dzień związanych z naramowickim osiedlem.

Projekt „Domu Sarmackiego” stanowi odpowiedź na brak przestrzeni wspólnych, w których mieszkańcy mogliby działać razem. To także próba spojrzenia na przeszłe, obecne i przyszłe losy Osiedla Opieki Społecznej, które coraz częściej znajduje się w obszarze zainteresowań deweloperów, dążących do sprowadzania w to miejsce typowej dla swojej działalności „egzotyki". Konfrontacja z zaprezentowanymi na wystawie osobistymi przedmiotami mieszkańców, ma na celu przywrócić poznańskiemu osiedlu miejsce w zbiorowej pamięci poznaniaków.

Stworzenie oddolnej instytucji prezentującej historie i przedmioty mieszkańców osiedla, to tylko jeden z elementów rezydencji. Artyści zaplanowali również warsztaty dla dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej nr 48, odbędą się zajęcia dotyczące urbanistyki i architektury osiedla. Efekty zajęć mówiących o dziedzictwie Osiedla Opieki Społecznej i innowacyjnej myśli międzywojennych architektów zostaną dodatkowo zaprezentowane w szkole w Ameryce Południowej, z którą artyści nawiązali kontakt.

Na pierwszą wystawę w Mikromuzeum Opieki Społecznej zapraszamy już 19 maja podczas Noc Muzeów 2018 – Mikromuzeum Pamięci Społecznej Dom Sarmacki. Finałem projektu będzie wspólny piknik i spacer w poszukiwaniu pozostałości oryginalnych elementów osiedla. 

Projekt powstał przy wsparciu Rada Osiedla Naramowice i Szkoły Podstawowej nr 48.
Kuratorki: Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska, koordynator: Mateusz Nowacki 

Bieżące informacje dotyczące działań Kamilii i Marcina można znaleźć na Facebooku.