Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

W skali osiedla
 

Jest to jeden z czterech projektów, które tworzą program interwencji artystycznych uczestników Akademii Miasta „Mozaika z pamięci”.

„W skali osiedla” to cykl spotkań warsztatowych dla mieszkańców osiedla Piastowskiego i wszystkich fanów blokowisk. Projekt, powstały dzięki inspiracji plenerową makietą Rataj, koncentruje się na wspomnieniach mieszkańców. Wielkoformatowa makieta osiedli ratajskich, która znajdowała się nad Wartą przy moście Królowej Jadwigi, była miejscem spotkań i zabaw dla okolicznych mieszkańców, dopóki nie została zlikwidowana w latach 90. – pozostał po niej pusty asfaltowy plac, nie-miejsce, przestrzeń omijana. Chcemy wykorzystać jej miniony potencjał, by zorganizować plenerowe miejsce spotkań w postaci sentymentalnej, wielkoformatowej mapy osiedla Piastowskiego.

Projekt „W skali osiedla” ma przywrócić opustoszałemu dzisiaj placowi jego dawną funkcję, sprawić, że plac ponownie stanie się miejscem sąsiedzkich spotkań, przestrzenią przyjazną dla osób w różnym wieku, otwartą na realizację kolejnych inicjatyw. Zaplanowane przez nas działania są punktem wyjścia do uruchamiania wspomnień, rozmów o miejscu zamieszkania, o jego przyszłości i zacieśniania więzi międzypokoleniowych. Działania rozpoczynają się od spaceru ze znawcą osiedla – krytykiem architektury Kubą Głazem. W kolejnych tygodniach odbędzie się seria spotkań warsztatowych: fotografowanie osiedla z wykorzystaniem Instax'ów, zajęcia dziennikarskie, budowanie miniaturowej makiety pod okiem architektki i modelarza. Finałem projektu będzie wymalowanie sentymentalnej, wielkoformatowej mapy osiedla na asfaltowym placu pozostałym po makiecie oraz sąsiedzki piknik. 

Seria spotkań warsztatowych:

23.04 / 16:30
SPACER
Spacer z krytykiem architektury Kubą Głazem po osiedlu Piastowskim.
Start: betonowy plac po makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi

01.05 / 12:00
FOTOSPACER
Spacerowe warsztaty fotografowania osiedla z wykorzystaniem Instax’ów.
Start: betonowy plac po makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi

08.05 / 17:00
MAKIETA
Warsztaty z budowania makiety osiedla Piastowskiego z Igorem Meggerem, prowadzącym pracownię modelarską przy ODK „Na Skarpie”.
Start: Dom Kultury „Na Skarpie”

14.05 / 17:00 
POROZMAWIAJMY
Jak zostać reporterem? Warsztaty dziennikarskie, poszukiwanie osiedlowych historii.
Start: betonowy plac po makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi

22.05 / 17:00
PRZYSZŁOŚĆ
Spotkanie podsumowujące cykl działań z makietą.
Start: betonowy plac po makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi