Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

Gdy w sztucznym jeziorze Rusałka obniża się poziom wód, odsłaniają się macewy, z których Żydzi i Żydówki osadzeni w niemieckich obozach pracy przymusowej zbudowali z rozkazu nazistów jego dno. Gdy Kopalnia Węgla Brunatnego Konin zrównuje z ziemią kolejne wsie i wypompowuje hektolitry wód gruntowych pod odkrywki, pomosty w okolicznych jeziorach wyglądają jak wyrzucone na brzeg, a tysiące roślin i zwierząt umierają. Gdy pod wpływem nacisków Banku Światowego rząd Boliwii sprywatyzował wodociągi, cena za litr podzieliła mieszkańców na tych z bieżącą wodą, tych w kolejkach z kanistrami i tych, którzy walcząc o powszechny dostęp do niej, stracili życie. Gdy woda coraz częściej przybiera kształt (i skład chemiczny) plastikowej butelki, ONZ ogłasza, że jest ona prawem człowieka, a Słowenia jako pierwszy kraj unijny wpisuje ją do konstytucji jako dobro wspólne, a nie towar. Gdy poznański kolektyw feministyczny uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności, zajęcia zaczynają się od empowermentu, wendo i radzenia sobie ze stresem, a kończą na ratowaniu rafy koralowej u wybrzeży Meksyku.

Neutralna woda. Uwikłana przez człowieka w gry polityczne, grzechy kapitalizmu i wakacyjne marzenia. Cechy wody pozwalają jej rezonować z otoczeniem, przyjmować jego kształty, temperaturę, odbijać krajobraz i rozgrywające się na jej oczach sytuacje, te prozaiczne, i te nie do wyobrażenia.

Woda jest środowiskiem, namacalnym dokumentem naszej działalności. Woda nas ucieleśnia. Jest granicą wyznaczającą podział na „my” i „wy”, przeszkodą dla osób szukających schronienia przed wojnami i dyktaturami. Jest archiwum antropocenu, lustrem zmian klimatu. Dobrem wspólnym i zasobem, za który potrafimy zabić. Jest żywiołem, ofiarą. Przywilejem, prawem. Ryzykiem. Przyjemnością. Jest wyzwaniem, jest życiem. Woda jest nami. Water is you. Woda to ty.

Joanna Pańczak
kuratorka Generatora Malta