Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony Generatora Malta jest „zwątpienie w lokalność”. Nie ma ono na celu odcięcia się od lokalności, ale nadanie jej nowych znaczeń i kontekstów. Nie chodzi o zwątpienie w samą ideę, ale w zasadność jej granic, które ostatnio często zbyt często pojawiają się w sferze społecznej i medialnej.

Za zadanie zespół Generatora postawił sobie nadać lokalności nowe konteksty i znaczenia. Jednym z wiodących sposobów pracy z tym zagadnieniem są rezydencje „Architektura relacji" realizowane przez duety artystyczne na poznańskich osiedlach. Uczestnicy rezydencji pracują na Osiedlu Opieki Społecznej na Naramowicach, Osiedlu im. ks. Skorupki na Górczynie oraz Osiedlu Bezdomnych i Bezrobotnych przy ul. Opolskiej na Świerczewie.

Zamieszkałe do dziś miejsca, uobecniają w społecznej pamięci realizacje architektoniczne, które wierzyły w możliwość projektowania inżynierii społecznej, zdolnej do przekształcenia relacji społecznych, wznosząc się ponad projektowanie samej tkanki mieszkalnej. To na pozór czysto utopijne myślenie przez pewien czas było „utopią w działaniu”, dając szansę na w miarę godne warunki życiowe dla osób z różnych powodów wykluczonych, spychanych na margines, wracających lub przyjeżdżających po raz pierwszy do kraju. To często pełne wiary i nadziei, momentami trudne i skomplikowane opowieści o byciu razem. A jak zmienił się ich bieg wobec przemian w polityce miaszkaniowej po '89? Trzy projekty łączy wspólny mianownik – próba spojrzenia na budownictwo socjalne jak na katalizator konstruowania lokalnych społeczności.

Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski pracują na Osiedlu im. ks. Skorupki na Górczynie.
Kuratorki: Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska, koordynatorka: Basia Bilon 

Bieżące informacje o działaniach Arka i Michała można znaleźć na Facebooku.