Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski
 • 19.06, 17:00 / premiera zina, akcje performatywne
  19.06, 19:30 / koncert Tęskno
  ROD im. gen. H. Dąbrowskiego 

  Namysł nad kurczącym się dostępem do ziemi w miastach oraz nad rosnącą, wraz z pogłębianiem się katastrofy klimatycznej, potrzebą suwerenności żywieniowej, przywiódł nas do zagrożonego częściowym przejęciem ROD-u im. gen. H. Dąbrowskiego w Poznaniu. Kultywowanie i ochrona rodzinnych ogródków działkowych są dziś szczególnie ważne dla zrównoważonego istnienia metropolii.

  Na jego terenie Joanna Pańczak (kuratorka Generatora Malta) i Agnieszka Różyńska (kuratorka Kursu miejskiego relaksu) spotkały z sobą idee od lat praktykowane w Generatorze Malta, ale po raz pierwszy w takiej fuzji: oddawanie głosu i twórczego pola młodym w tematach społecznie i politycznie istotnych, uprawianie miejskiego rolnictwa i troska o tereny zamieszkałe przez rośliny, owady i ptaki oraz wzmacnianie narzędziami sztuki oddolnych ruchów mieszkanek i mieszkańców w walce o wspólne dobro.

  Kurs Miejskiego Relaksu to etnobotaniczny proces budowania „wzajemności” w relacji młodych twórczyń i aktywistów z zielonym, jadalnym zakątkiem Poznania i jego społecznością. Z permakulturowym zacięciem przez dwa miesiące badali oni formy aktywnego relaksu w jednym z najstarszych ogrodów działkowych w Polsce.
  Wizualne, tekstowe i performatywne zapisy z tego procesu zebrały i zebrali w grassrootowego zina. Wysłuchali opowieści międzygatunkowej wspólnoty o życiu razem na zabetonowanej przez człowieka planecie Ziemi. Nie pominęli także widoku z bliska na warzywa i owoce, dojrzewające w centrum dużego miasta, pod okiem ludzkich opiekunek i opiekunów.

  Między pokoleniami wzmacniali kompetencje dotyczące naturalnych sposobów uprawy roślin, nawadniania gleby w czasie suszy i przeciwdziałania nieuchronnym skutkom katastrofy klimatycznej. Kopiąc w ziemi, przesadzając rośliny, wymieniając się w barterze wsparciem za wiedzę i historie działkowiczek, odkrywali w sobie nowe przestrzenie wrażliwości i współbycia.

  Wszystkie te i tych, którzy mają potrzebę odetchnąć pełną piersią na trawniku przed studiem Altana, doświadczyć wczasów pod gruszą tuż przy przystanku Pestki i dowiedzieć się więcej o sztuce społecznie i ekologicznie odpowiedzialnej, zapraszają do ekosystemu relaksu, mającego moc uzdrawiania stanów pandemiczno-lękowych, depresyjnych, przeciwdziałania bólom głowy i chorobom serca.