Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

ilustracja Anna Kędziora
Galeriailustracja Anna Kędziora
  • Kwiaciarnia to punkt odbioru roślin uratowanych z przekształcanych właśnie terenów inwestycyjnych. Będzie tam następować swoista wymiana – „storytelling & plant-sharing”. W zamian za opowieść związaną z przyrodą miejską odwiedzający otrzymają specjalnie wybraną dla nich roślinę wraz z dotyczącym jej pakietem informacji, który obejmie stworzony w konsultacji ze specjalistkami opis botaniczny, zarys właściwości leczniczych i użytkowych oraz związanych z nią tradycji i wierzeń, a także jej osobistą historię odnoszącą się do miejsca pochodzenia.

    Projekt Kwiaciarnia to reakcja na postępujące wypieranie roślinnej „dziczy” z miast i betonowanie przestrzeni miejskiej. Tereny miejskie, które do tej pory mogły funkcjonować jako np. ogródki działkowe lub chwilowo odzyskane przez przyrodę pełne bioróżnorodności tereny zielone, są coraz bardziej pożądane przez inwestorów. Możliwość monetyzacji takiej ziemi staje się ważniejsza niż zachowanie w mieście dzikich enklaw. Symbolicznie odklejona od obszarów, na których nie mogłaby dłużej funkcjonować, miejska „dzicz” będzie miała szansę trafić do miejsc, gdzie zostanie otoczona opieką.

    Projekt został wyłoniony w otwartym naborze do programu „Zaklepane/Ground Rules" w ramach Generatora Malta.

  • Anna Kędziora – artystka wizualna, kuratorka, adiunkt w Katedrze Fotografii UAP. Osią jej poszukiwań twórczych jest krajobraz rozumiany jako proces i sieć relacji między ludźmi a miejscem, w różnych kontekstach – historycznym, społecznym, ekologicznym. Głównym medium, od którego wychodzi, jest fotografia i myślenie fotograficzne, sięga też po wideo, instalacje, ceramikę. Prezentowała prace na wystawach i konferencjach w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Walii, Szwecji, Indonezji, Korei, na Białorusi, Litwie, Słowacji. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego na rok 2021.