Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
autorka kolażu: Karolina Wojciechowska
Galeriaautorka kolażu: Karolina Wojciechowska
 • Festiwal Malta i Fyrtel Główna poszukują opowieści i wspomnień mieszkańców Głównej, z których powstanie drukowana Mapa Sentymentalna dzielnicy w ramach programu Generatora Malta. Chcemy poznać historię Głównej „wodą pisaną”, spojrzeć z perspektywy stawów i rzek, poznać wodne anegdoty mieszkańców oraz mieszkanek. Ogłaszamy nabór na wspomnienia i zapraszamy na spotkanie online, podczas którego porozmawiamy o dzielnicy.

  Zbieramy opowieści o dawnym i współczesnym życiu związanym z wodą i jej wpływem na losy dzielnicy. Mapa Sentymentalna Głównej będzie składać się z historii mieszkańców i mieszkanek, legend, trajektorii spacerów, pamiątkowych fotografii, a nie danych z urzędowych dokumentów.

  Wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z wodnymi historiami Głównej zapraszamy na spotkanie online, które odbędzie się na platformie JitsiMeet 9 czerwca o godzinie 18:00 – link do spotkania zostanie udostępniony na wydarzeniu. Mapę Sentymentalną wspólnie z Maltą tworzą Daniel Stachuła i Ewelina Chatłas z Fyrtel Główna. Chętnych zapraszamy także do kontaktu za pomocą maila: stowarzyszenie.smak@gmail.com lub telefonicznie: +48 662 070 369 lub +48 607 259 232.

  Program tegorocznego Generatora Malta – społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta – toczy się wokół hasła „Woda jest tobą”, a na Głównej wody nie brakuje. To właśnie tutaj, przez sam środek dzielnicy przepływa rzeka Główna, pieszczotliwie nazywana przez mieszkańców i mieszkanki Główienką, która uchodzi do Warty. To tutaj od stuleci znajdowały się młyny wodne, rozlewiska i stawy, które w pamięci społeczności przetrwały jako miejsca pracy, dziecięcych zabaw i wypoczynku. To wreszcie tutaj powstawały liczne fabryki, które wody potrzebowały.

  W ramach poprzednich edycji Festiwalu Malta powstało sześć map poznańskich dzielnic: os. Piastowskiego, os. Kopernika, os. Grunwald Północ, Naramowic, Jeżyc i Wildy. Opowieści o fyrtlach przekłada na język wizualny Karolina Wojciechowska, graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Premiera Mapy Sentymentalnej Głównej odbędzie się w formie spaceru po dzielnicy, podczas którego usłyszymy wiele nostalgicznych opowieści i na nowo odkryjemy zapomniane miejsca.W ramach Malta Festival Poznań 2020 powstaną mapy sentymentalna Dębca oraz Głównej.

 • STOWARZYSZENIE MŁODYCH ANIMATORÓW KULTURY – założone w 2014 roku, działa na rzecz aktywizacji kulturalnej Poznania, uwzględniając potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz lokalnych wspólnot. Członkami Stowarzyszenia są animatorzy kultury, kuratorzy interdyscyplinarnych projektów artystycznych, menadżerowie kultury zaangażowani w realizację projektów edukacyjnych, artystycznych i kulturalno-społecznych. Od 2019 roku prowadzą Fyrtel Główna – Centrum Inicjatyw Lokalnych – który powstał z potrzeby rozwoju społeczności lokalnej oraz promowania aktywności społecznej, z myślą o mieszkankach i mieszkańcach osiedla Główna.

  DANIEL STACHUŁA – pedagog teatru, animator kultury, kurator i koordynator projektów kulturalnych i edukacyjnych, doktorant WFPiK UAM; stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kat. Debiut Roku za reżyserię opery Dydona i Eneasz (2016) oraz do Medali Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kat. animacja kultury (2020). Prezes Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury, tworzącego Fyrtel_Głowna – przestrzeń kultury i integracji społeczności lokalnej dzielnicy Główna. Jako pedagog teatru współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Operą Bałtycką w Gdańsku, Projektem 5 Zmysłów. Współtwórca Projektu Off Opera, który odwołuje się do alternatywnych rozwiązań artystycznych i edukacyjnych w teatrze muzycznym. Reżyser i dramaturg – współtworzył kilka spektakli; ostatnio zrealizował h. (2019) w poznańskim Teatrze Wielkim.

  EWELINA CHATŁAS – muzykolożka, managerka i animatorka kultury, kuratorka i koordynatorka projektów kulturalnych i edukacyjnych; magister muzykologii na UAM oraz zarządzania na UEP, absolwentka mediów interaktywnych i widowisk na UAM; odbyła roczne stypendium na Uniwersytecie w Helsinkach; w latach 2014-2019 doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; członkini Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury oraz Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań; muzykantka (członkini Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich Centrum Kultury ZAMEK, kolektywu śpiewaczego 60 zwrotek/godzinę oraz kapeli Wolne Obroty, w której gra na harmonii polskiej trzyrzędowej); autorka książki dla dzieci Elementarz Koncertowy Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego (2018), współautorka wydawnictw muzycznych Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego (2018) oraz Warkocz. Dom Tańca Poznań. XX (2019); miejska ogrodniczka.