Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski
 • Naramowicki fyrtel zwykło się nazywać najbardziej zakorkowaną, beztramwajową „sypialnią” Poznania. Co jeśli to tylko wyświechtany slogan, a nie opowieść o żywej dzielnicowej prozie? Tej, w której średniowieczny rycerz Naram spotyka się z pegeerowską nostalgią, a perełka międzywojennej architektury społecznej zderza się z deweloperską pogonią za zyskiem. Autorzy „Mapy” zapraszają na spacer po miejscach, w których przeszłość nakłada się na przyszłość, a lokalne sprzeczności i zdarzenia tworzą barwny krajobraz osiedlowych doświadczeń.

  PROGRAM WYDARZENIA

  17:00: premiera Mapy Sentymentalnej i spacer
  19:30: mini koncert: Karolina Czarnecka gra na Lotaryńskiej 6

  z cyklu: Mapy Sentymentalne

  Poznań pełen jest fascynujących życiorysów i miejsc, nie tylko tych odnotowanych w przewodnikach turystycznych, ale tych zapisanych w pamięci ludzi. Od 2018 roku Generator Malta mapuje pod ich kątem różne dzielnice. W trakcie kilku miesięcy spotkań, warsztatów i spacerów, zaproszeni badacze i artystki zbierają od mieszkańców i mieszkanek wspomnienia, legendy, archiwalne fotografie, trajektorie przemieszczania się, sensoryczne skojarzenia z miejscami. Z ich narracji tworzą mapy sentymentalne, w 2018 roku: os. Piastowskiego, os. Kopernika i Jeżyc, w 2019 roku: Naramowic, Wildy i Grunwaldu Północ. Na finał prowadzą performatywne spacery, podczas których przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a pamięć zbiorowa nakłada się na osobiste historie.

  Partnerzy: Mikro Dom Kultury, CYRYL, Poznański Park Naukowo-Technologiczny

   

 • Waldemar Rapior

  Doktor nauk humanistycznych z zakresu socjologii oraz magister kulturoznawca. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie jest kierownikiem trzyletniego projektu Moralność milcząca (2016-2019) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Zajmuje się uczestnictwem w kulturze, społecznościami lokalnymi, edukacją i animacją kulturalną. W 2017 wraz z Fundacją Malta realizował projekt dla Urzędu Miasta Poznania Narzędziownik dla miejsc. Użytek z nieużytków. W 2017 roku wraz z Agnieszką Różyńską realizował diagnozę społeczną mieszkańców Jeżyc dla Domu Tramwajarza w Poznaniu. W 2018 roku prowadził badania etnograficzne dla Narodowego Centrum Kultury Badania obchodów Święta 11 listopada 2018 roku. Stale współpracuje z Generatorem Malta (m.in. realizują diagnozę ogrodów społecznościowych).

  Mateusz Nowacki

  Kulturoznawca, doktorant w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Prowadzi badania w perspektywie kulturowych studiów miejskich. Interesuje się problematyką miejskiej ekologii politycznej, działań animacyjnych w przestrzeni miejskiej. Współpracuje z poznańskimi instytucjami kultury.