Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Archiwum 858
GaleriaArchiwum 858
 • ODBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ!

  Poza instalacją archiwum społecznego 858, którą można oglądać codziennie na Placu Wolności, odbędą się warsztaty z technik filmowania w sytuacjach trudnych do nagrania, niebezpiecznych oraz z tworzenia internetowych archiwów filmowych.

  Uczestnicy będą mieli do wykonania serię zadań. W pierwszej części wezmą udział w swego rodzaju „polowaniu”. Będą musieli znaleźć wskazówki w mieście dzięki którym zarejestrują swoimi telefonami lub kamerami serię krótkich dokumentacji.

  Druga część warsztatu obejmie wspólne oglądanie nagranego materiału, analizę treści i utworzenie listy adnotacji, podobnie jak w archiwum.

  Trzecia część będzie ćwiczeniem grupowym skupionym na samym archiwum 858, które zostanie przeanalizowane i przedyskutowane, w kontekście wiedzy zdobytej wcześniej.

   


   

 • Jasmina Metwaly

  Córka Egipcjanina i Polki, artystka tworząca w Kairze i Berlinie, filmowczyni, współzałożycielka kolektywu Mosireen. Tworzy wideo i filmy. W swojej pracy twórczej używa różnych technik: skryptów, rysunków, wykładów, instrukcji i obrazów. Jej prace skupiają się na praktykach opartych o proces, który wywołuje swoisty efekt napięcia między uczestnikami i publicznością. Zajmując stanowisko obserwatorki / gawędziarza bada różne sposoby, w jaki owe obrazy przekraczają granice, jak zmienia się rola osoby stojącej za kamerą w zależności od opowieści i jak wpływa to na pamięć zbiorową.

  Prace Metwaly były wystawiane na międzynarodowych imprezach i festiwalach, w tym w Galerii Townhouse w Kairze, na IFFR - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, Galerii Sfeir-Semler i Berlinale Forum Expanded.

  Salma Said

  Egipska aktywistka działająca w obszarze mediów, performerka i kierowniczka artystyczna. Przez ostatnie 10 lat pracowała zarządzając różnorodnymi projektami związanymi ze sztuką i kulturą w egipskich i arabskich regionalnych organizacjach kulturalnych, takich jak Al Mawred Al Thaqafy, The Arab Digital Expression Foundation i The Cairo Contemporary Dance Centre. Od początku egipskiej rewolucji aktywnie współtworzyła inicjatywy aktywistyczne działające w temacie praw człowieka, jak chociażby No to Military trials for civilians czy OpanTish. Jest współzałożycielką Mosireen – niekomercyjnego kolektywu medialnego, który wydał największe archiwum wideo egipskiej rewolucji: The 858 Archive of Resistance. Była członkinią jury w One World Human Rights Film Festival w Pradze w 2019 roku.

  Obecnie mieszka w Niemczech i studiuje antropologię kulturową.