Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

Galeria
 • U hiszpańskich ultranacjonalistów panuje zwyczaj nazywania Katalończyków „polacos” (Polacy). Wydźwięk tego określenia miał być obraźliwy, ale przejęliśmy go. My, Katalończycy, nazywamy się Polacos – trochę w ramach żartu, a trochę jako gest polityczny.

  Przejmowanie słów to coś, co często robią grupy marginalizowane. Na przykład osoby LGTBIQ+, feministki czy osoby dyskryminowane ze względu na rasę lub niepełnosprawność. Polacos to oni wszyscy, Polacos to my.
  Do tych, którzy wiedzą, co znaczy być traktowanym jako Inny, do marginalizowanych: w pawilonie katalońskim w niepodległej twierdzy czeka na was Polacos party – impreza z tradycyjnym jedzeniem, piciem, muzyką i dobrą atmosferą. Przyjdź i cieszmy się tym razem!

  Zostań dumnym Polaco!

  ---

  Przyjaciele! Witajcie w Pawilonie Katalońskim, w którym mile widziani 

  są wszyscy Polacos 

  To miejsce dla wszystkich 

  Gdzie wszystko może się zdarzyć 

  Jeśli to czytasz... to prawdopodobnie też jesteś Polaco 

  Dobra wiadomość jest taka: oto Polacos Party

  Poznasz tu innych przyjaciół 

  Przyjdź na luzie i baw się razem z nami!


  PLAN DNIA

  Patrycja Rozwora 12.00 – 13.00 Rozmowa radiowa

  Co się dzieje, gdy przyglądamy się kontekstom epoki posowieckiej i krajów katalońskich z perspektywy postkolonialnej? To pytanie będzie punktem wyjścia do rozmowy o historii, opowieściach, sile, języku, jedzeniu i muzyce z artystką i pisarką Patrycją Rozworą, założycielką Kitchen Conversations – podcastu o relacjach, zainteresowaniach i pilnej potrzebie tworzenia w posowieckich realiach.

  Daniel Cayetano Burgaleta 13.00 – 15.00 Warsztaty kulinarne

  Nagradzany kataloński kucharz Daniel Cayetano Burgaleta zapozna nas z kilkoma najciekawszymi daniami z Katalonii. Poznamy, przygotujemy i zjemy tradycyjne potrawy katalońskie: fuet i pa amb tomàquet, fideuà z allioli, samfaina…

  Food not bombs Poznań 15.00 – 17.00 Dołącz do lokalnych Polacos

  Każdej niedzieli o godzinie 16.00, na ul. Półwiejskiej obok Starego Marycha, kolektyw Food not Bombs przygotowuje gorące wegańskie posiłki i rozdaje produkty sanitarne, pieczywo, odzież oraz warzywa i owoce. Dołącz do międzynarodowej bezpośredniej akcji rozdawania posiłków osobom w złej sytuacji życiowej.

  Centrum Studiów Katalońskich, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 19.00 Wieczór poezji

  W poezji nie chodzi o strofy, rytm czy nawet słowa, ale raczej o sposób postrzegania świata. Studenci i wykładowcy języka i literatury katalońskiej na UAM będą czytać katalońskie wiersze przetłumaczone na polski oraz wiersze polskie przetłumaczone na kataloński. Bądź z nami i przeczytaj też swój.


  –A potem będą tańce i muzyka–

  Dla odrzuconych

  Dla prześladowanych

  Dla marginalizowanych


  POLACOS PARTY 

 • Oriol Fuster Cabrera to kataloński artysta w spektrum autyzmu, przekuwający ból i troski swoje i innych ludzi w rzeczy znaczące, piękne lub zabawne – również łączące wszystkie te cechy.