Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
 • Druga debata z cyklu „Woda/Migracje” poświęcona będzie kwestii miejskiej, z perspektywy zjawiska znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Na konkretnych przykładach z Europy i Polski omówimy, w jaki sposób i jakimi narzędziami (m.in. z pola sztuki, badań i aktywizmu) śledzić, dokumentować, monitorować procesy znikania; w jakich kategoriach je rozpatrywać, oraz czy w niedalekiej przyszłości możemy zostać „uchodźcami klimatycznymi we własnym kraju”? Kryzys klimatyczny i hipermodernizacja polityki wodnej coraz bardziej wpływa na kondycję nowoczesnych miast i wsi oraz procesy migracyjne, co jednocześnie prowadzi nas do konieczności podjęcia dodatkowej refleksji nad re-definicją prawnych ram uchodźstwa. Nowe procesy wymagają nowych definicji, o których porozmawiamy w odniesieniu do zjawiska przymusowych wysiedleń inwestycyjnych, których liczba wzrasta w kontekście globalnej destabilizacji gospodarki wodnej.

  uczestnicy: Gustavo Carvalho, prof. dr hab. Jacek Piskozub, Łukasz Łyskawka, Katarzyna Słubik
  prowadzenie: Katarzyna Czarnota

  ***

  DYSKUSJE WODA/MIGRACJE ONLINE

  Celem serii trzech interdyscyplinarnych dyskusji online jest ukazanie szczegółowych powiązań między znaczeniem wody rozumianej nie tylko jako zasób, lecz także narzędzie polityczne, przestrzeń działania związana z ekologią i doświadczeniem migracji. W ramach cyklu odbędą się trzy dyskusje: Woda – kryzysy – migracje, Woda – miasto – migracje oraz Woda – solidarność – migracje. Zapraszamy do spotkania w interdyscyplinarnym gronie aktywistek, artystek, badaczy, architektów, a przede wszystkim osób, których bezpośrednio dotyczą omawiane tematy. Cykl Woda/Migracje jest organizowany przez oddolną grupę wspierającą i solidaryzującą się z uchodźczyniami i uchodźcami oraz osobami z doświadczeniem migracji – Poznańską Garażówkę, na zaproszenie Generatora Malta.

 • Gustavo Carvalho studied with Oleg Maisenberg, at the University of Music and Dramatic Arts in Vienna, and with Elisso Virsaladze, at the Moscow Tchaikovsky Conservatory. Winner of the 2nd Nelson Freire Music Competition (Rio de Janeiro), he has performed in important concert halls, such as the Tonhalle in Zurich, the Palau de la Musica in Barcelona, ​​the Musikverein in Vienna, the Auditorium du Louvre, the Philharmonie am Gasteig of Munich and the Great Hall of the Moscow Tchaikovsky Conservatory. His interest in comtemporary music led him to collaborations with several contemporary composers, such as Samir Odeh-Tamimi, Harry Crowl, Sérgio Rodrigo and György Kurtág.

  prof. dr hab. Jacek Piskozub od ponad 30 lat zajmuje się oceanografią fizyczną, pracując w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. W ramach obowiązków służbowych spędził rok na morzy, rok w Niemczech i dwa lata w Kalifornii. Zajmuje się procesami radiacyjnymi w morzu i atmosferze, oraz wzajemnym oddziaływaniem obu tych ośrodków w różnych skalach. Od piętnastu lat zajmuje się procesami wpływającymi na klimat. W szczególności koncentruje się w ostatnich latach na strumienianach gazów istotnych dla klimatu przez powierzchnię morza, oraz procesach wiążących cyrkulacje oceaniczną z pogodą i klimatem kuli ziemskiej. Oprócz publikowania artykułów naukowych zajmuje się popularyzacją wiedzy o klimacie. Jest członkiem rady naukowej portalu Nauka o Klimacie a od niedawna Zastępcą Przewodniczącego Interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN. Recenzował rozdziały Raportów IPCC, brał udział w wybieraniu satelitarnych misji obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej ale największe wrażenie zrobiła na nim rozmowa z Gretą Thunberg.

  Łukasz Łyskawka współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zangażowany w temat kopalni odkrywkowych od 10 lat, członek oddolnych grup ekologicznych m.in. Obozu Dla Puszczy, Obozu dla Mierzei, jak również Zielonej Fali i Federacji Anarchistycznej.

  Katarzyna Słubik prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Prawniczka, autorka publikacji z zakresu migracji i przestrzegania praw migrantów, trenerka antydyskryminacyjna.