Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

18 - 29/06/2021

W Tygodniku Powszechnym ukazał się artykuł podsumowujący Malta Festival Poznań 2017, autorstwa Dariusza Kosińskiego, profesora nauk humanistycznych i nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Przyzwyczajeni do unikania stereotypów, oswojeni ze złożonością i wielowymiarowością, której wymaga sztuka, ludzie tworzący Maltę odrzucili prowojenną retorykę, jaką w swojej bucie i zaślepieniu posługują się politycy. (...) Warto przypomnieć przewrotne w swej dwuznaczności hasło Roku Teatru Publicznego, które z każdym dniem zaczynam odczuwać jako coraz bardziej dosłowne. Brzmiało ono: Przeżyjemy w teatrze".

„Znakiem rozpoznawczym Malty 2017 były przekreślone napisy rozpoczynające się od słowa My. To przekreślenie kwestionuje łatwe identyfikacje, ale też każe poddać w wątpliwość my widzów nieuchronnie ulegających pokusie odgrywania własnej wyższości (mechanizm ten działał szczególnie mocno w Klątwie)".

Cały artykuł dostępny na stronie Tygodnika Powszechnego.