- Scena literacka
- Literatura
GŁOSY KOBIET: JOANNA BATOR
Daty wydarzenia
23.06 / poniedziałek, godz.18:00

Daty wydarzenia
23.06 / poniedziałek, godz.18:00
Miejsce wydarzenia
Dostępność
- W przypadku anglojęzycznych gościń spotkanie tłumaczone jest również na język polski
Dostępność miejsca, w którym odbywa się wydarzenie -> Klub Festiwalowy
Bilety
Wstęp wolny
Malta Festival zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Głosy Kobiet”, a w nim pogłębione rozmowy z wybitnymi pisarkami z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii. Program prowadzony i współtworzony przez Michała Nogasia odbędzie się w dniach 23–26 czerwca w Klubie Festiwalowym.
Po sukcesie ubiegłorocznej, pierwszej edycji spotkań poświęconych literaturze tworzonej przez kobiety – „Głosy Kobiet” powracają z nową energią i równie mocnym składem. Tytuł cyklu zaczerpnięty został z głośnej powieści Miriam Toews, która gościła na Malcie podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu -mówi Michał Nogaś.
To cztery dni spotkań, rozmów i refleksji, podczas których literatura stanie się punktem wyjścia do opowieści o świecie, relacjach i tożsamości. Zeszłoroczne rozmowy pokazały, jak ważna jest przestrzeń dla kobiecego pisania – nie jako niszy, ale jako centrum myślenia o współczesności. W tym roku program kontynuuje ten trop, wciągając nas w uniwersa czterech autorek, które piszą odważnie, bezkompromisowo i na własnych zasadach.
23.06, 18:00 – Joanna Bator – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Laureatka prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Literackiej Nike, niemieckiej Nagrody im. Hermanna Hessego, szwajcarskiej nagrody Spycher oraz Austriackiej Nagrody Państwowej dla Twórców Literatury Europejskiej. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym „Piaskowej Góry”, „Ciemno, prawie noc” i „Gorzko, gorzko”, które doceniły setki tysięcy czytelników i czytelniczek. Biegaczka, wielbicielka kultury Japonii, mieszkająca w Podkowie Leśnej w towarzystwie swoich ludzi, psów i kotów.
Uznana pisarka odsłania kulisy swojego warsztatu. Zdradza, jak zrodziły się pomysły na fabuły, które przyniosły jej popularność i nagrody. Na kartach książki pojawiają się znane z twórczości autorki bohaterki: Berta Koch, Kasia Makara czy Jadzia Chmura. Dzięki dołączonym interpretacjom i komentarzom miłośniczki i miłośnicy pisarstwa Joanny Bator zyskają niepowtarzalny wgląd w jej proces tworzenia.
24.06, 18:00 – Claudia Durastanti – urodzona na Brooklynie włoska pisarka i tłumaczka. W wieku sześciu lat przeniosła się z matką i bratem do Gallicchio w Basilicacie. Absolwentka Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”. Publikowała między innymi w magazynach „Granta”, „Los Angeles Review of Books” i „The Serving Library”. Członkini zarządu Międzynarodowych Targów Książki w Turynie, współpomysłodawczyni Festiwalu Literatury Włoskiej w Londynie. Felietonistka muzyczna w piśmie „Internazionale”.
Zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Un giorno verrò a lanciare sassi alla tua finestra”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę Mondello. Jej najgłośniejsza książka „Obca” ukazała się w 2019 roku i dotarła do finału prestiżowej Nagrody Stregi. Wyróżniono ją także Nagrodą Strega Off oraz Nagrodą im. Luigiego Russo, a także nominowano do nagród Alassio Centolibri, Viareggio i Stresa. Książka doczekała się ponad dwudziestu przekładów, a w planach jest jej serialowa adaptacja.
25.06, 18:00 – Gwendoline Riley – brytyjska pisarka, jedna z najwyżej cenionych współczesnych autorek w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2018 roku Times Literary Supplement zaliczył ją do grona dwudziestu najlepszych pisarzy anglojęzycznych.
Jej piąta powieść „First Love” była nominowana do Nagrody Baileys i zdobyła Geoffrey Faber Memorial Prize. Szósta książka, „My Phantoms”, została nominowana do Folio Prize.
Gwendoline Riley z niebywałą precyzją i oszczędnością środków tworzy przejmujące portrety relacji międzyludzkich – intymnych, napiętych, często trudnych. Spotkanie z autorką to rzadka okazja do zanurzenia się w jej surowy, ale niezwykle prawdziwy świat literacki.
26.06, 18:00 – Eliza Clark – pochodzi z Newcastle, mieszka w Londynie. Studiowała w Chelsea College of Art. W 2018 roku otrzymała stypendium Young Writers’ Talent Fund. Jej debiutancka powieść „Boy Parts”, wydana w 2022 roku, została nominowana do nagrody Women’s Prize Futures Award.
W 2023 roku Clark została uznana przez „Grantę” za jedną z najbardziej obiecujących młodych powieściopisarek. W mediach społecznościowych znajdziesz ją pod nazwą @FancyEliza.
Partnerem cyklu „Głosy Kobiet” jest Trójka Polskie Radio.
Udostępnij informację o wydarzeniu