- Wiedźmy
- Plener
- Warsztaty
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA: ZAPLATANIE WIANKÓW
Daty wydarzenia
23.06 / poniedziałek, godz.13:30

Daty wydarzenia
23.06 / poniedziałek, godz.13:30
Miejsce wydarzenia
Polana nad Wartą (obok Przystanku Tramwaju Wodnego Chwaliszewo)
Czas trwania
2 godz.
Język
polski
Dostępność
- Możliwość skorzystania ze wsparcia asystentki i audiodeskryptorki w trakcie wydarzenia – jeśli potrzebujesz wsparcia takiej osoby napisz maila na: natalia.dabrowska@malta-festival.pl
Dostępność miejsca, w którym odbywa się wydarzenie -> Polana nad Wartą (obok przystanku tramwaju wodnego Chwaliszewo)
Bilety
wstęp wolny
Dodatkowe informacje
- Udział w warsztatach nie wymaga zapisów.
- Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego zachęcamy do wcześniejszego przybycia, aby mieć pewność udziału.
- Prosimy również o zabranie ze sobą własnych mat i kocyków
Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej – tradycyjnego słowiańskiego święta ognia, wody i miłości, przypadającego w okresie letniego przesilenia. Noc Świętojańska od wieków była czasem rytuałów związanych z naturą, odnową i wspólnotowym świętowaniem. Wydarzenie rozpocznie się o zachodzie słońca i potrwa do świtu. Przez cały czas trwania będzie płonęło ognisko, które stanowi centralny punkt obchodów, nawiązując do dawnych praktyk oczyszczających i jednoczących uczestników. W programie przewidziane są również warsztaty plecenia wianków – tradycyjnego symbolu kobiecej energii i więzi z naturą, a także zajęcia z gimnastyki słowiańskiej, która łączy ruch z duchowym aspektem kontaktu z przyrodą. Odbędzie się w plenerze, nad rzeką Wartą, co dodatkowo podkreśli związek wydarzenia z naturalnym rytmem przyrody. Celem inicjatywy jest przybliżenie uczestnikom dawnych tradycji, integracja społeczna oraz stworzenie przestrzeni do wspólnego celebrowania kulturowego dziedzictwa w harmonii z otaczającą przyrodą.
Zaplatanie wianków w okresie letniego przesilenia to dawna tradycja związana z energią żeńską i męską, ze wzajemnymi relacjami, z zamążpójściem i ożenkiem, z energią seksualną. Wianek można pleść też z intencją ochrony domu, rodziny, majątku, zdrowia czy w jakiejkolwiek intencji, którą mamy teraz żywą w sobie.
Zaplatanie wianków można traktować jak zabawę i kobiece, dziewczęce zajęcie, które służy przyjemności, atrakcyjności, ozdobieniu siebie. To też pobycie w kręgu kobiet, wspólne rozmowy, radość bycia i zaspokojenie potrzeby przynależności, akceptacji, poczucia, że jesteśmy siostrami a nie rywalkami, jak bywa w męskim, korporacyjnym świecie. To wspólne bycie mam z córkami, czas na żywą wymianę, zabawę i kreację.
Kwiaty oraz zioła to nie tylko symbol i moc żywiołu ziemi, ale też naturalna aromaterapia i piękno natury, w którym można zachwycać się chwilą, byciem i tworzeniem.
Wianki zgodnie z tradycją można puścić w nurt wody, rzeki, aby odpłynęło coś czego nie chcemy w naszym życiu lub puszczamy je w celach matrymonialnych. Jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera oznacza to, że dziewczyna i chłopak będą mieli szczęście w miłości. Można też je ususzyć i zachować do następnego letniego przesilenia jako symbol dostatku, miłości lub innej intencji.
Wydarzenie przeznaczone dla kobiet i dziewcząt bez limitu wieku.
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznanwspiera
Udostępnij informację o wydarzeniu