- Scena literacka
- Literatura
- Debata
CO PO SZYMBORSKIEJ? ROZMOWA O POEZJI
Daty wydarzenia
09.09 / poniedziałek, godz.20:00
Daty wydarzenia
09.09 / poniedziałek, godz.20:00
Miejsce wydarzenia
Czas trwania
1 godz.
Dostępność
Więcej informacji przeczytasz na stronie z opisem miejsca.
Bilety
wstęp wolny
To będzie wieczór wspólnej refleksji nad poezją w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Czy da się jeszcze obmyślać świat na podstawie tekstów Szymborskiej? Nasłuchiwać odgłosów życia o czwartej nad ranem? Jak(ą) Szymborską czytają współczesne poetki i poeci?
Po śmierci Wisławy Szymborskiej, na mocy testamentu pozostawionego przez poetkę, w kwietniu 2012 roku powstała Fundacja Wisławy Szymborskiej. Zajmuje się ona opieką nad dorobkiem literackim noblistki, organizuje wydarzenia kulturalno-artystyczne. Wolą noblistki, od 2012 roku przyznawana jest nagroda dla współczesnego autora lub autorki za najlepszy tom poetycki napisany w języku polskim oraz tom przetłumaczony na język polski.
Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały trzy poetki i jeden poeta. Wiersze swoje i Wisławy Szymborskiej w autorskich wyborach przeczytają: Maciej Bobula, Agata Jabłońska, Katarzyna Szweda i Ilona Witkowska. Wszystkie te osoby były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Ilona Witkowska w 2018 roku za tom „Lucyfer zwycięża”, Maciej Bobula w 2022 roku za tom „Pustko”, Agata Jabłońska za tom „Księżyc Grzybiarek”, Katarzyna Szweda za tom „zemla vulgaris” (obie w 2024 roku). Nie chodzi tu jednak o szukanie podobieństw i wspólnych mianowników poezji wymienionych osób oraz udowodnienie, że kontynuują poetykę Wisławy Szymborskiej i postrzegają świat w tych samych kategoriach, co ona.
W spotkaniu udział wezmą:
Agata Jabłońska (ur. 1985) – poetka, zawodowo związana z Muzeum Narodowym w Krakowie, była zaangażowana w powstanie specjalnej talii gry „Dixit” – „Dixit MNK”, była członkinią redakcji nieregularnika „Stoner Polski”. Autorka książek „Raport wojenny” (Biuro Literackie, 2017), „Dla moich dziewczyn” (Biuro Literackie 2021), „Księżyc Grzybiarek” (papierwdole-Katalog Press, 2023).
Ilona Witkowska (ur. 1987) – poetka; autorka książek „splendida realta” (WBPiCAK, 2012), „Lucyfer zwycięża” (Ha!art, 2017), „gdzie są moje dzieci?” (papierwdole-Katalog Press, 2021); współautorka scenariusza do etiudy „Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta” w reżyserii Jagody Szelc i jedna z autorek projektu „Nieswojość” (Warstwy, 2019), mieszka w Sokołowsku.
Katarzyna Szweda (ur. 1990) – poetka, fotografka, tłumaczka. Wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Autorka dwóch książek poetyckich: „Bosorka” (Biuro Literackie, 2020) oraz „zemla vulgaris” (Biuro Literackie, 2023).
Maciej Bobula (ur. 1988) – zamieszkały jedną nogą w Polsce, drugą w Danii chłopek˗nieroztropek, autor książek wierszem: „wsie, animalia, miscellanea” (Fundacja Duży Format, 2018), „Pustko” (Warstwy 2022) i prozą: „Szalejów” (wydawnictwo j, 2020) „Franciszka, Maryśka i ja” (wydawnictwo j, 2020).
Panel poprowadzi:
Patryk Szaj – literaturoznawca, redaktor, okazjonalnie tłumacz. Autor monografii „Wierność trudności” (Universitas, 2019) oraz książki eseistycznej „Pamiętnik z końca świata (jaki znamy)” (Wolno, 2022). Redaktor naukowy serii wydawniczej Humanistyka Środowiskowa (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu/słowo/obraz terytoria).
Kuratorką wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Udostępnij informację o wydarzeniu