
Daty
01.07 / 10:00
Miejsce
Czas
1H30'
Język
pl
Realizacja
Korzenie – czym są, jaką posiadają moc i siłę? Przytwierdzają do podłoża. Na zawsze? Czy tylko rośliny je mają? A my ludzie… przesadzani z miejsca na miejsce… z własnej woli, z przymusu… wyrwani… uratowani. Czy w nowych warunkach stajemy się kimś innym? Jaka cząstka naszej rdzennej ziemi stanowi o naszym ja? Korzenie… Zapraszamy do artystycznych podążań za naszymi korzeniami.
Warsztat dla rodziców z dziećmi od 4. roku życia.
_________
Program familijny to od wielu lat nieodłączny element festiwalu Malta. W tym roku zapraszamy młodych odbiorców i odbiorczynie wraz rodzinami na spektakle Teatru Czerwona Walizka i Teatru Mozaika oraz warsztaty artystyczne w ramach programu Wolno Dzieciom, kuratorowanego przez Maję Brzozowską i Elżbietę Niewiadomską-Wieczorek. Program powstał, gdy Malta „okupowała” pl. Wolności, tworząc na marginalizowanym wówczas placu otwarty dla wszystkich dom kultury, miejsce negocjowania wspólnej wolności. Wolnodziecki program miał pokazywać, że dziecku również wolno – jak piszą kuratorki – „być ważnym i mieć frajdę z bycia dzieckiem”. W tym roku odbędzie się już 10. edycja Wolno Dzieciom.
Wolnodzieckie geografie wyobraźni
Wolno Dzieciom zrodziło się z palącej potrzeby wykreślenia w artystycznej przestrzeni takiej mapy wyobraźni, która pozwoli nam dotrzeć do światów dziecięcych myśli i działań bez chodzenia na skróty. Chcieliśmy dać się poprowadzić niedorosłym przewodnikom, celebrować dziecięcą twórczość, wolność, niepokorność, zawieszać znaki zapytania tam, gdzie zazwyczaj upychaliśmy kropki kończące jednoznaczne odpowiedzi: kim jest mały człowiek w przestrzeni miasta, jak doświadcza w niej siebie, jak językami sztuki może zaznaczyć w niej swoją sprawczą obecność? Projektowaliśmy w tym celu preteksty do wielorakich i wielozmysłowych eksploracji, przestrzenie, w których wolno: być ważnym i mieć frajdę z bycia dzieckiem.
Dziś, w jubileuszowej edycji wieńczącej dekadę naszych ćwiczeń z wyobraźni, celebrujemy przede wszystkim naszą wzajemną współzależność, nie bojąc się już, że jeśli nie dziecięca sprawczość – to uległość, a jeśli nie dziecięca aktywność – to bierność. Pielęgnujemy w sobie zmysł (współ)udziału. Zapraszamy do świętowania bycia razem w działaniach, które uruchamiają zmysły, przepływy, łączą czasy i przestrzenie w geografii wyobraźni. Będziemy szukać naszych korzeni i twórczo myśleć o tym, jak to jest być przesadzanym. Wpiszemy się gęstą siecią marzeń i życzeń w wielokulturową tradycję zawierzania drzewom tego, co najcenniejsze – nadziei. Rozsmakujemy się we wspomnieniach, tworząc język tekstur, smaków i zapachów. Wpiszemy w ruch przepływ, zmienność i czas. Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę, ale to wspaniałe, że jesteśmy.
Maja Brzozowska
Elżbieta Niewiadomska-Wieczorek (konsultacje programowe)