- Wiedźmy
- Debata
WIEDŹMY NA ŚWIECIE. PANEL
Daty wydarzenia
07.09 / sobota, godz.17:00
Daty wydarzenia
07.09 / sobota, godz.17:00
Miejsce wydarzenia
Czas trwania
2 godz.
Język
angielski, tłumaczenie symultaniczne na polski
Bilety
wstęp wolny
Anna Jankowiak, prowadząca panel, bada historię czarownic i osób zajmujących się magią oraz postrzeganie ich w kulturach i epokach, ze szczególnym uwzględnieniem starożytności, wczesnego średniowiecza oraz nowożytnych procesów o czary. Ważne miejsce w jej badaniach zajmują także archetypy bogiń i bohaterek oraz adaptacja tych motywów we współczesności. O wiedźmach, kiedyś i dziś, porozmawia z gośćmi: Jahą Dukureh, Amandą Edminston i Michaelem Ostlingiem.
W panelu „Wiedźmy na świecie” udział wezmą:
Jaha Dukureh
Jaha Dukureh – działaczka na rzecz praw kobiet z Gambii sprzeciwiająca się okaleczaniu narządów płciowych kobiet. Jako niemowlę sama została poddana temu brutalnemu zabiegowi. Jest założycielką i dyrektorką wykonawczą Safe Hands for Girls – organizacji, która walczy o zakaz wykonywania FGM.
Dukureh urodziła się w Gambii. Jako tygodniowe niemowlę poddana okaleczeniu żeńskich narządów płciowych typu III. Gdy miała 15 lat zmarła jej matka. Po jej śmierci, ojciec Jahy podjął decyzję o wydaniu córki za mąż za nieznanego jej, starszego o 30 lat mężczyznę i wysłał Dukureh do Nowego Jorku. Problemy ze skonsumowaniem małżeństwa doprowadziły do operacji, która miała cofnąć infibulację, co aktywistka porównała z „ponownym przejściem przez FGM”. Małżeństwo Dukureh rozpadło się. Pomimo trudności, spowodowanych brakiem zgody opiekuna prawnego, podjęła naukę w liceum w Nowym Jorku. Jako siedemnastolatka przeprowadziła się do Atlanty, gdzie ponownie wyszła za mąż. Mieszka tam do dziś i jest matką trójki dzieci.
W 2013 roku Dukureh ukończyła studia licencjackie z zarządzania na Georgia Southwestern State University. W tym samym roku założyła Safe Hands for Girls, organizację non-profit działającą przeciwko FGM. Pod koniec 2015 roku otrzymała obywatelstwo amerykańskie. W 2018 roku ukończyła studia magisterskie z zarządzania organizacjami non-profit na University of Central Florida.
Jej działalność doprowadziła do wprowadzenia w 2015 roku zakazu okaleczania żeńskich narządów płciowych w Gambii
W 2017 roku odbyła się premiera, wyprodukowanego przez The Guardian, filmu dokumentalnego „Jaha’s Promise”, który opowiada jej przejmującą historię.
Amanda Edmiston
Działania Amandy Edmiston łączą rośliny, zioła i kwiaty z tradycyjnymi opowieściami, anegdotami i jej własnymi historiami. Wciągają do zaczarowanego świata, który bywa humorystyczny i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji. Każde opowiadanie lub wydarzenie z udziałem Amandy jest inspirowane tradycjami ustnymi, historią, jedzeniem, zapachami, miejscami, przedmiotami i samymi odbiorcami.
Edmiston pracuje w muzeach, ogrodach botanicznych, bibliotekach i wielu innych instytucjach. Na swoim koncie ma współpracę m.in. The Royal College of Physicians and Surgeons (Glasgow), The National Library of Scotland (Edynburg) czy Chelsea Physic Garden (Londyn).
Amanda tworzy opowieści przepełnione warstwami historii, wiedzy i często zapomnianej mądrości środowiska naturalnego. Zanurzenie się w jej świecie angażuje wszystkie zmysły i tkanki.
Michael Ostling
Michael Ostling jest doktorem religioznawstwa i wykładowcą na Arizona State University. Współredaguje czasopismo „Magic, Ritual, and Witchcraft” (University of Pennsylvania Press). Opublikował wiele artykułów na tematy związane z magią i czarownicami, teorią religii i religią w kulturze popularnej, historią płci i emocji, etnobotaniką czarownictwa, demonizacją czarownic i Żydów. Autor książki „Między diabłem a hostią. Czary i czarownice w wyobrażeniach mieszkańców i mieszkanek Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku”.
W błyskotliwej analizie Ostlinga polska czarownica stoi na skrzyżowaniu światów europejskiego i słowiańskiego, kultury wysokiej i niskiej, Kościoła i państwa, formalnej procedury sądowej i nieformalnych obrzędów pojednania oraz kontrmagii, religii i „zabobonu”, rzeczywistości i fantazji oraz kultury i jednostki.
– Valerie Kivelson, „Slavic Review” 2013
Panel poprowadzi:
Dr Anna Jankowiak – archeolożka, naukowczyni, publicystka, blogerka (w sieci @wiedźma_od_wiedzy). W badaniach naukowych skupia się na dawnych kulturach i ich adaptacji we współczesnym świecie, zwłaszcza w propagandzie nazistowskiej. Autorka „Bestii antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian”.
Prowadząca: Anna Jankowiak
Amanda Edmiston, Jaha Dukureh, Michael Ostling
Udostępnij informację o wydarzeniu