ŚWIĘTO TEATRU I PERFORMANSU. RUCH, TANIEC, DOTYK.

35. Maltę otworzą w piątek, 20 czerwca, w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich Tilda Swinton i Olivier Saillard. ‚‚Embodying Pasolini” to ich hołd dla włoskiego reżysera Piera Paola Pasoliniego. Nagrodzona Oscarem® szkocka aktorka przymierzy na scenie kostiumy z takich filmów jak ‚‚Ewangelia wg św. Mateusza”, ‚‚Król Edyp” czy ‚‚Salò, czyli 120 dni Sodomy”. Dzięki niej prezentowane stroje ukażą swą wyjątkowość i zyskają nowe życie. Spektakl, wystawiany wyłącznie raz do roku na wybranej scenie na świecie, dotychczas prezentowany był w Paryżu, Atenach i Tajpej. W 2025 r. zobaczymy go w Poznaniu – codziennie od 20 do 23 czerwca.
Podczas jubileuszowej edycji festiwalu w Poznaniu swoje polskie premiery będą miały aż trzy widowiska teatralne z Europy: włoskie ‚‚Święto wiosny”, hiszpańskie ‚‚ULTRAFICCIÓN nr. 1 / Odłamki czasu” i francuskie ‚‚RoZéo”. Ten pierwszy, autorstwa Dewey Dell – rodzeństwa Castellucci i Vito Matery pochłonie zgromadzonych w Auli Artis widzów audiowizualną intensywnością. To fascynująca reinterpretacja legendarnego baletu Igora Strawińskiego o tym samym tytule, opierająca się na rozmaitych formach tańca, od baletu po breakdance, a także magii świateł, odrealnionych pejzaży dźwiękowych i organicznej scenografii. ‚‚Święto wiosny” zabierze Was w jedyną w swoim rodzaju podróż w głąb zmysłowego szaleństwa w dniach 21-22 czerwca.
Z kolei plenerowe ‚‚RoZéo„, które będzie dostępne bezpłatnie na poznańskim Starym Rynku, to zainspirowany światem naturalnym, zwłaszcza siłą wody i mocą wiatru, podniebny spektakl, w ramach którego artyści zawisają wysoko w powietrzu na linach, uprzężach i różnego rodzaju strukturach, rzucając wyzwanie prawom grawitacji. Łączący elementy cyrkowych widowisk i podniebnej akrobatyki z poetycką audiowizualną narracją i muzyką na żywo, zaprezentujemy czterokrotnie: 21 i 22 czerwca.
W sobotę 21 czerwca, na Polance nad Maltą odbędzie się pierwszy z trzech pokazów ‚‚ULTRAFICCIÓN nr. 1 / Odłamki czasu” katalońskiego zespołu El Conde de Torrefiel prowadzonego przez Tanyę Beyeler i Pablo Gisberta. To stymulujący wszystkie zmysły eksperyment zacierający granice między teatrem, doświadczeniem sferycznym i sztukami wizualnymi. Plenerowy spektakl rozpoczyna się w momencie, gdy dzień spotyka się z nocą, i rozpościera się w czasie pomiędzy zachodem słońca a zapadnięciem nocy, wprawiając w ruch zacieranie subtelnej granicy między rzeczywistością a fikcją. To spektakl pozbawiony obrazów, utkany ze słów i dźwięków, bez tradycyjnie rozumianej sceny. Zamiast niej jest polana nad Maltą, otaczający krajobraz i ekran, główny nośnik opowieści. Jak zmieniające się w erze cyfrowej definicje prawdy i fikcji kształtują postrzeganie rzeczywistości? Przekonamy się w dniach 21-23 czerwca.
Zapraszamy do zapoznania się z programem koncertów i spektakli: Program
Bilety na spektakle będzie można nabyć od piątku, 21 marca, od godziny 10:00.
To jeszcze nie koniec! Bądźcie tu z nami by odkryć kolejne przedstawienia i inne imponujące punkty programu. Za miłość!
Udostępnij informację o wydarzeniu