ZNÓW WYBRZMIĄ GŁOSY KOBIET!

Malta Festival zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Głosy Kobiet”, a w nim pogłębione rozmowy z wybitnymi pisarkami z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii. Program prowadzony i współtworzony przez Michała Nogasia odbędzie się w dniach 23–26 czerwca w Klubie Festiwalowym.
Po sukcesie ubiegłorocznej, pierwszej edycji spotkań poświęconych literaturze tworzonej przez kobiety – „Głosy Kobiet” powracają z nową energią i równie mocnym składem. Tytuł cyklu zaczerpnięty został z głośnej powieści Miriam Toews, która gościła na Malcie podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu –mówi Michał Nogaś.
To cztery dni spotkań, rozmów i refleksji, podczas których literatura stanie się punktem wyjścia do opowieści o świecie, relacjach i tożsamości. Zeszłoroczne rozmowy pokazały, jak ważna jest przestrzeń dla kobiecego pisania – nie jako niszy, ale jako centrum myślenia o współczesności. W tym roku program kontynuuje ten trop, wciągając nas w uniwersa czterech autorek, które piszą odważnie, bezkompromisowo i na własnych zasadach.
Program cyklu powstaje z myślą o osobach ciekawych świata i otwartych na różne perspektywy – niezależnie od tego, czy są zapalonymi czytelnikami, czy dopiero szukają swojej drogi do literatury. Rozmowy prowadzone przez Michała Nogasia, uznanego dziennikarza, autora licznych wywiadów z pisarzami i pisarkami oraz wieloletniego głosu radiowej Trójki, łączą warstwę literacką z aktualnymi tematami społecznymi, kulturowymi i politycznymi. — Ubiegłoroczna edycja „Głosów Kobiet”, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pokazała, na jak wiele aspektów zwracają dziś uwagę pisarki, jak odważna, pełna troski i zrozumienia względem innych jest ich proza — mówi Nogaś.
W tym roku zaproszenie do rozmów przyjęły cztery pisarki o wyrazistych głosach i niezwykle osobnych stylach. Pierwszego dnia publiczność spotka się z Joanną Bator – laureatką Nagrody Nike, autorką „Piaskowej Góry” i „Ciemno, prawie noc”, która w nowej książce „W moje strony” odsłania kulisy swojego pisarskiego kompasu, mówiąc o buncie, wyobraźni, współczuciu i trosce. Rozmowa o jej strategii pisania będzie wstępem do kolejnych literackich rozważań. Dzień później na scenie pojawi się Claudia Durastanti, włoska pisarka i tłumaczka, której powieść „Obca” zdobyła uznanie w całej Europie. Ta historia o migracji, językach i rodzinnych mitologiach rezonuje mocno w świecie, w którym coraz trudniej o stabilne punkty zaczepienia. Książka doczekała się ponad dwudziestu przekładów, a w planach jest jej serialowa adaptacja. Trzeciego dnia gościnią „Głosów Kobiet” będzie Gwendoline Riley, jedna z najbardziej znaczących współczesnych pisarek brytyjskich, nominowana m.in. do Baileys Prize i Folio Prize. Jej proza – subtelna, pozornie chłodna, a jednocześnie emocjonalnie intensywna – przyciąga krytyków i czytelników z równą siłą. Obie pisarki, wydawane przez Wydawnictwo „Czarne”, odnoszą się w swojej prozie bezkompromisowo do relacji z matką. Cykl zamknie spotkanie z Elizą Clark, autorką głośnych powieści „Boy Parts” i „Skrucha”, która odważnie eksploruje temat przemocy, internetowej kultury i kobiecej wściekłości, balansując na granicy satyry i thrillera. Jej głos to jedno z najciekawszych zjawisk młodej brytyjskiej literatury.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Wszystkie będą odbywać się o godz. 18:00 w Klubie Festiwalowym:
- 23 czerwca (poniedziałek) – Joanna Bator
- 24 czerwca (wtorek) – Claudia Durastanti
- 25 czerwca (środa) – Gwendoline Riley
- 26 czerwca (czwartek) – Eliza Clark
„Głosy Kobiet” to propozycja nie tylko dla fanek i fanów pięknej literatury i głębokich rozmów. To przestrzeń spotkania z językiem, który potrafi jednocześnie opisywać świat i go zmieniać. Malta Festival od lat udowadnia, że jest festiwalem dla każdego – niezależnie od wieku, doświadczeń i artystycznych preferencji. I choć nie wszystko na Malcie musi być dobrze znane i oswojone, to właśnie w tym tkwi siła tego wydarzenia: w możliwości odkrycia nowych głosów, nowych historii i nowych perspektyw. A czy istnieje lepszy sposób na odkrywanie niż rozmowa o literaturze?
BIOGRAMY:
Joanna Bator – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Laureatka prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Literackiej Nike, niemieckiej Nagrody im. Hermanna Hessego, szwajcarskiej nagrody Spycher oraz Austriackiej Nagrody Państwowej dla Twórców Literatury Europejskiej. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym Piaskowej Góry, Ciemno, prawie noc i Gorzko, gorzko, które doceniły setki tysięcy czytelników i czytelniczek. Biegaczka, wielbicielka kultury Japonii, mieszkająca w Podkowie Leśnej w towarzystwie swoich ludzi, psów i kotów.
Claudia Durastanti (ur. 1984) – urodzona na Brooklynie włoska pisarka i tłumaczka. W wieku sześciu lat przeniosła się z matką i bratem do Gallicchio w Basilicacie. Absolwentka Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”. Publikowała między innymi w magazynach „Granta”, „Los Angeles Review of Books” i „The Serving Library”. Członkini zarządu Międzynarodowych Targów Książki w Turynie, współpomysłodawczyni Festiwalu Literatury Włoskiej w Londynie. Felietonistka muzyczna w piśmie „Internazionale”. Zadebiutowała w 2010 roku powieścią Un giorno verrò a lanciare sassi alla tua finestra, za którą otrzymała m.in. Nagrodę Mondello. Jej najgłośniejsza książka Obca ukazała się w 2019 roku i dotarła do finału prestiżowej Nagrody Stregi. Wyróżniono ją także Nagrodą Strega Off oraz Nagrodą im. Luigiego Russo, znalazła się równie w finale nagród Alassio Centolibri, Viareggio i Stresa. Książka doczekała się ponad dwudziestu przekładów, a w planach jest jej serialowa adaptacja.
Gwendoline Riley – jest angielską pisarką. W 2018 roku „Times Literary Supplement” uznał ją za jedną z dwudziestu najlepszych współczesnych brytyjskich i irlandzkich powieściopisarek. Jej piąta powieść, „First Love”, znalazła się w finale nagrody Bailey’s Prize i została uhonorowana Nagrodą Pamięci Geoffreya Fabera. Szósta książka, „My Phantoms”, trafiła na listę finalistów Nagrody Folio.
Eliza Clark – pochodzi z Newcastle, mieszka w Londynie. Studiowała w Chalsea College of Art. W 2018 roku otrzymała stypendium Young Writers’ Talent Fund. Jej debiutancka powieść „Boy Parts” wydana w 2022 roku została nominowana do nagrody Women’s Prize Futures Award. W 2023 Clark została uznana przez Grantę za jedną z najbardziej obiecujących młodych powieściopisarek. W mediach społecznościowych znajdziesz ją pod nazwą @FancyEliza.
Udostępnij informację o wydarzeniu