Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

19 - 28/06/2020

W tym roku „skaczemy w wiarę” – ufamy i wątpimy. To właśnie pojęcie „zwątpienia” towarzyszyć będzie tegorocznemu Generatorowi Malta – przestrzeni działań społeczno-artystycznych związanych z miastem i lokalnością. W ramach programu przyjrzymy się pierwszym poznańskim osiedlom socjalnym – dopuścimy do głosu tych, którzy często są go pozbawiani oraz spojrzymy pod powierzchnię remontu Św. Marcina, szukając w nim przebudowy nie tyle głównej ulicy, ile naszego, lokalnego środowiska kulturotwórczego.

Hasłem przewodnim szóstej odsłony Generatora jest „zwątpienie w lokalność”. Kuratorki programu, Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska, nie kwestionują samej idei, ale zasadność stawiania granic lokalności. Pytają: czy lokalność musi być przywiązana do wyznaczonego terytorium? Kto ma prawo do nazywania siebie lokalsem? Czy lokalność może się przemieszczać?

W tym roku Generator Malta skupiony będzie wokół trzech głównych wątków: mieszkalnictwa socjalnego i poświęconych mu rezydencji, osób zmuszonych do uchodźctwa i pozbawionych prawa do lokalności, a także miejskich remontów, przekształcających miejsca i istniejące w nich relacje społeczne.

Architektura relacji

Wielcy architekci i urbaniści modernistyczni, Aldo van Eyck czy Le Corbusier, myśleli o swych budynkach w kategoriach dobra publicznego. Osiedla i bloki mieszkalne były tworzone przez najlepszych, w co trudno nam dziś uwierzyć. Od lutego trwają rezydencje artystyczne w trzech poznańskich osiedlach, które powstały w latach 30. zeszłego wieku w ramach programu budownictwa socjalnego: Osiedle Opieki Społecznej na Naramowicach, Osiedle im. ks. Skorupki na Górczynie oraz baraki przy ul. Jarzębowej i Opolskiej na Świerczewie. W rezydencjach udział biorą trzy duety artystów z różnych stron Polski: Michał Mioduszewski i Arek Pasożyt, Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski oraz Karolina Włodek i Adam Martyniak. Chociaż każdemu z osiedli poświęcony został inny projekt, wszystkie je łączy próba spojrzenia na budownictwo socjalne jak na katalizator konstruowania lokalnych społeczności.

– W osiedlach socjalnych znajdziemy wizję, której dziś brakuje w przestrzeni miejskiej. Była to wizja zarówno przestrzenna, każdy budynek – dom mieszkalny, szkoła, sklep, kościół itd. – miał w niej swoje właściwe miejsce, jak i ideowa – architektura miała służyć zmianie społecznej i tworzeniu relacji – mówi Joanna Pańczak.

Więcej o rezydencjach:
Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski: Dom Sarmacki
Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski: Zagrajmy w tysiące
Karolina Włodek i Adam Martyniak: 3x Happy End

Lokalne przebudowy

Przebudowa to stan zawieszenia. Jak przekształca się przestrzeń wokół nas w trakcie zmian? Co po nich? Remont ulicy Święty Marcin jest aktualnie najczęściej komentowaną poznańską przebudową. Przez ostatnie osiem miesięcy zdążyliśmy już przywyknąć do widoku maszyn, ciężarówek i piaskowych kopców, które wyglądają za płotem niczym mechaniczne stwory w ogrodzie zoologicznym. Z Muzealnym Biurem Wycieczkowym spojrzymy na plac budowy z innej perspektywy. Potraktujemy go jako wystawę o miejskiej awangardzie. Kolektywy i galerie, które mimo remontu rozkwitają w otoczeniu Świętego Marcina, ugoszczą nas u siebie. Zaproszą na Kolację u Marcina, dziejącą się w kilku miejscach na raz. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak będzie wyglądać ich przyszłość po zakończeniu przebudowy.

Ulicę będziemy oglądać również z góry, po raz kolejny zdobywając Koronę Poznania. Tym razem wzrok skierujemy z dachów Jeżyc, Łazarza i Starego Miasta na budynki przeznaczone do rozbiórki. Pomimo, że jeszcze fizycznie stoją, ich los zachęca do snucia wizji: co na ich miejsce? Jakie będą konsekwencje zmian urbanistycznych dla mieszkańców?

Interesują nas miejskie strategie radzenia sobie z przebudowami, ale zadajemy też pytanie: co miasto zrobi, gdy wzrosną czynsze po zakończonych remontach? Czy dotychczasowe doświadczenia gentryfikacji nas czegoś nauczyły?

To tylko część programu Generatora Malta. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której wkrótce pojawi się więcej informacji.